MONITOR: Británii dohnal přízrak brexitu. Renomovaný deník kritizuje politiky

Od parlamentních voleb v roce 2019 platí pro obě hlavní politické strany ve Velké Británii vzájemně výhodná dohoda o mlčení ohledně brexitu, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník připomíná, že stávající premiér Boris Johnson vyhrál volby s jasným příslibem "dokončit brexit" a od té doby se chová, jako by veškeré aspekty odchodu země z EU byly plně vyřešené.

Žádná hudba minulosti

Britští labouristé si mezitím "lízali rány", v tichosti přijali, že brexit je hotovou věcí, a rozhodli se téma pokud možno nezmiňovat, nastiňuje prestižní deník. Dodává, že koronavirová pandemie následně poskytla oběma stranám krytí pro jejich pozice.  

Koronavirus ale nyní zřejmě ustupuje a jak se britská politika vrací do normálu, mlčení se jeví jako neudržitelné, upozorňuje editorial. Vyzdvihuje, že mnohé aspekty brexitu nejsou dořešené ani hudbou minulosti a mnohé z nich přispívají ke stále závažnějším problémům Spojeného království.

Jde o otázky obchodu, pohybu, vzdělá a především status Severního Irska, vypočítává The Guardian. Apeluje, že nastal nejvyšší čas tato témata opět zařadit do britské politické debaty, už jen proto, jelikož chybný přístup k nim může mít katastrofální dopad na schopnost Londýna dojednat adekvátní dohodu na listopadové klimatické konferenci v Glasgow.

"Johnson dnes o praktických dopadech brexitu nemluví o nic víc než během kampaně k referendu (o vystoupení země z EU, pozn. red.)," pokračuje britský deník. Doplňuje, že pokud premiér už brexit zmíní, činí tak, aby prezentoval labouristy jako ty, kteří tvrdě prohráli.

Britský ministerský předseda jedná - zřejmě za podpory vyhraněné stranické skupiny - jako by voliči konzervativců nadále vnímali brexit coby velkou emotivní otázku opětovného získání suverenity, nikoliv neustále se měnící praktický vztah s Evropou, za který musí nést vláda zodpovědnost, nastiňuje liberální server. Deklaruje, že tento vztah musí být nastolen v souladu v hlasováním z roku 2016, ale zároveň je nutné se vyvarovat zbytečným ekonomickým, ústavním a mezinárodním problémům.

Změna na dohled?

Johnson a jeho ministr pro vztahy s EU David Frost ovšem nadále preferují politiku konfrontace před politikou racionálního kompromisu, a to i v choulostivé otázce Severního Irska, kritizuje The Guardian. Dodává, že Keir Starmer za 18 měsíců v pozici lídra labouristů na tuto hru zjevně přistupoval, jelikož ví, že nemá smysl bojovat předem prohrané bitvy a otevírat rány, které se jen těžce hojí.

"Tento podzim se ale cosi mění," pokračuje editorial. Za spouštěč označuje masivní narušení dodavatelského řetězce pohonných hmot, léčiv a potravin v důsledku nedostatku řidičů kamionů, díky čemuž hrozí nejen panika u čerpacích stanic a prázdné regály v obchodech, ale také vánoční krize.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ve všech případech jde částečně o důsledek nedbalého přístupu k brexitu, nebere si servítky renomovaný deník. Viníků je podle něj mnoho, ale Keir by neodváděl svou práci dobře, pokud by na vládu neútočil za nedostatečné plánování v těchto krizích, a proto by měl začít mluvit přímo.

Na nedávné stranické konferenci Keir znovuotevřel dobře uzamčenou brexitovou skříňku jen maličko, když kritizoval Johnsona za jeho přístup k odchodu z EU, který se víceméně omezil na slogany, poukazuje The Guardian. Připomíná, že podle labouristického lídra je vyřešení vztahů Británie s Evropou jedním z nejaktuálnějších témat, vedle klimatické změny, nastartování ekonomiky po pandemii a zastavení rozpadu Spojeného království.

Keir sice přišel s vlastním sloganem "ať brexit funguje", ale zatím není jasné, zda má nějaký obsah, zdůrazňuje prestižní server. I tak to považuje za dobrý signál, byť je na konzervativcích, aby konečně zaujali seriózní přístup, jelikož problémy jsou skutečné a žádají si naléhavé řešení. "Od britských lídrů vyžadují politické plánování, nikoliv stranické pózy," dodává The Guardian.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Boris Johnson Keir Starmer (labouristi)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 35 minutami

před 1 hodinou

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli další útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny

V noci na dnešek Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, což způsobilo poškození zařízení a zranění alespoň jednoho pracovníka. Oznámil to podle ukrajinských médií ministr energetiky Herman Haluščenko. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy