Sochy otrokářů jdou k zemi. Přehodnotí Británie dějiny? Stín padá i na Churchilla

V Británii se s novou naléhavostí otevírá debata o tom, jak by se země měla postavit k některým z nejtemnějších kapitol svých dějin, napsala agentura Reuters. Podnětem k tomu podle ní bylo stržení sochy obchodníka s otroky v anglickém přístavním městě Bristol demonstranty protestujícími proti rasismu.

Sochu Edwarda Colstona, který v 17. století vydělal jmění na obchodu se západoafrickými otroky, v neděli svrhla a hodila do vod přístavu skupina demonstrantů, kteří se účastnili celosvětové vlny protestů proti rasismu.

Sochy postav z britské imperialistické minulosti se v posledních letech staly předmětem sporů mezi těmi, kteří tvrdí, že takové památky pouze odrážejí historii, a těmi, kdo míní, že oslavují rasismus.

Colston býval ve svém rodném Bristolu štědrým dárcem na charitu. V posledních letech už sice existovala kampaň za odstranění sochy, ale úřady nepřesvědčila.

Demonstranti tím, že vzali věci do svých rukou, zvýšili palčivost debaty, která předtím zůstávala omezena na pochody, petice a novinové články a komentáře.

Mluvčí premiéra Borise Johnsona řekl, že zničení sochy představovalo trestný čin. "Premiér plně chápe sílu pocitů v této záležitosti. Ale v naší zemi máme demokratické postupy, které mohou tyto záležitosti vyřešit," řekl mluvčí.

Jiní ale namítají, že zmíněné postupy dosud nebyly s to postihnout bolest způsobenou dědictvím otrokářství.

"Jsou lidé, kteří říkají, že úřady měly po debatě sochu odstranit. Souhlasím. Ale to se neděje. Bristol debatoval o Edwardu Colstonovi roky a nikam se nedostal," připomněla historička Kate Williamsová.

Ulice a několik budov v Bristolu stále nesou Colstonovo jméno. Na podstavci sochy je původní nápis z roku 1895, který chválí Colstona jako "ctnostného a moudrého".

Starosta města Marvin Rees, řekl, že nepodporuje porušování pořádku, komunita ale procházela složitými problémy, které neměly prosté řešení.

"Nikdy bych nepředstíral, že socha otrokáře uprostřed města, ve kterém jsem vyrostl, a někoho, kdo možná vlastnil někoho z mých předků, byla pro mě něco jiného než osobní urážka," uvedl Rees, který má jamajské kořeny.

Policie v Bristolu oznámila, že se takticky rozhodla nezasáhnout, protože to by mohlo mít ještě horší následky. "I když jsem zklamaný, že lidé poškodili jednu z našich soch, chápu, proč se to stalo. Je to velmi symbolické," řekl policejní náčelník Andy Bennett.

Dokonce i britský válečný hrdina Winston Churchill čelí přehodnocování: jeho sochu před sídlem parlamentu v Londýně v neděli kdosi postříkal nápisem "Churchill byl rasista".

#Churchill was a racist. Fuck him as well.In his own words:“I hate Indians. They are a beastly people with a beastly religion." "I am strongly in favor of using poisoned gas against uncivilized tribes.""Aryan stock is bound to triumph." pic.twitter.com/CCyA1rVMQ0

— Kevin Creagh (@MarxistSaint) June 7, 2020

Churchill zastával rasistické a antisemitské názory a kritici ho obviňují, že odepřel dodávky potravin Indii za hladomoru v roce 1943, který zabil více než dva miliony lidí. Někteří Britové už dlouho cítili, že by temnější stránky premiérova odkazu měly být zdůrazňovány více.

Nynější britská diskuse odráží spory ve Spojených státech, často zaměřené na sochy generálů jižanské konfederace z dob občanské války, a v Jižní Africe, kde v roce 2015 univerzita v Kapském Městě odstranila sochu britského kolonizátora Cecila Rhodese.

Související

Více souvisejících

Velká Británie rasismus Winston Churchill

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy