Evropské země zvažují znovuzavedení povinné vojny

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu nyní některé evropské země zvažují znovuzavedení povinné vojenské služby. Server Deutsche Welle přiblížil, že po pádu Berlínské zdi a konci studené války povinné odvody postupně rušila většina zemí na kontinentu. Například Německo ukončilo vojenskou službu v roce 2011, nyní však bude probíhat debata o jejím znovuzavedení.

Z celkových 29 států Severoatlantické aliance ji má zavedenou jen šest států – Turecko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Norsko a zcela nově Lotyšsko. Náhodným losem jsou odvedenci určováni v Litvě, v Nizozemsku je vojna povinná, ale nevynucovaná. Ženy musí sloužit pouze v jednom aliančním státě – Norsku, a do budoucna ve dvou, pokud v přistoupí Švédsko.

Těsně po anexi Krymu v roce 2014 znovu zavedla povinnou vojenskou službu pro muže od 18 do 26 let Ukrajina, kterou o rok později následovala Litva, kde mají tuto povinnost muži od 18 do 25. V ukrajinském případě ale nyní platí, že všichni fyzicky zdatní muži ve věku 18 až 60 let mohou podléhat povinné vojenské službě.

Baltské státy jsou podle DW jiný případ. Z tria Estonsko, Litva a Lotyšsko pouze třetí jmenovaná země povinnou vojenskou službu zrušila. Od roku 2024 ale Riga bude vyžadovat od každého muže ve věku 18 až 27 let podstoupení 11 měsíců vojenského výcviku. Od roku 2028 bude stát každoročně povolávat 7500 mužů, což je ekvivalent stávajícího počtu profesionálních vojáků této země, jak upřesnil DW.

Problémy nyní zažívá Nizozemsko, jehož armádě chybí 9000 vojáků a vláda momentálně zvažuje zavedení povinných odvodů. Totéž učinilo v roce 2018 Švédsko. Stockholm odvody zrušil roku 2010, protože se do armády nehlásilo dost dobrovolníků. Nyní se musí do služby hlásit všichni osmnáctiletí muži, jen zlomek z nich však armáda skutečně rekrutuje. Lidé totiž dostávají dopis s dotazem, jestli si myslí, že se hodí pro vojenskou službu. Negativní odpověď znamená osvobození od ní.

Stejný případ je Norsko. Zde nastupuje k povinné vojenské službě 9000 osmnáctiletých kandidátů ročně z celkem asi 60 000 skutečně přihlášených.

Francouzské úřady nyní diskutují lehčí formu povinné vojenské služby. Prezident Emmanuel Macron v roce 2019 zavedl všeobecnou národní službu, která teď umožňuje mladým lidem vykonávat měsíční dobrovolnickou službu. Nyní ale vláda zvažuje zavedení povinné služby pro všechny Francouze od 15 do 17 let.

V Německu se o této poměrně tradiční praktice bude nově diskutovat. „Příslušníci armády by měli o své práci hovořit ve školách,“ poznamenala zmocněnkyně Bundestagu pro armádu Eva Höglová. Předtím kancléř Olaf Scholz odmítl návrh ministra obrany Borise Pistoria na zavedení povinné vojenské služby, výzvy k zavedení této diskuze se ale ozývají napříč celým politickým spektrem.

Povinná vojenská služba byla tradicí v Československu a následně i po vzniku České republiky. Od roku 1990 však zákonodárci upustili od jejího dvouletého trvání a zkrátili ji na osmnáct měsíců. V roce 1993 byla zkrácena na jeden rok. O devět let později, roku 2003, ministr obrany Jaroslav Tvrdík předložil vládě záměr základní vojenskou službu k 31. prosinci 2004 zrušit, což vláda schválila.

Dne 30. března 2004 nastoupilo posledních 878 branců a 22. prosince odešli poslední vojáci v základní vojenské službě do civilu. Od roku 2005 je česká armáda plně profesionální a branná povinnost je vyžadována pouze při ohrožování státu nebo za válečného stavu.

Dezinformace o znovuzavedení povinných vojenských odvodů v České republice jsou poměrně frekventované. Například koncem listopadu 2019 se vyskytl článek s názvem: „OFICIÁLNĚ SCHVÁLENO! V ČR bude od 1. 2. 2020 zavedena povinná vojenská služba“. Ministerstvo obrany ale na svém webu tuto dezinformaci vyvrátilo s tím, že ČR o takovém kroku ani neuvažuje.

Související

Ilustrační foto

Počasí: Cháron může do Evropy přinést nejteplejší léto v historii. Teploty porostou k 48 stupňům

Česká republika má ten zatím nejteplejší den roku za sebou. Teploty hravě vyrostly až k 38 stupňům a ačkoliv tropické třicítky budou pokračovat i tento týden, zatím se nezdá, že by rekordní sobotu překonaly. Jižní a východní Evropa se ale na rekordní teploty teprve připravuje. , protože přichází spalující vlna veder. Po Evropě se začala pohybovat tlaková výše nazvaná Cháron, která bude téměř jistě trhat rekordy. A Evropa díky ní může zažít nejteplejší léto v historii.

Více souvisejících

evropa Armáda

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy