Indie zvažuje, že se přejmenuje. Následovala by Turecko i Česko

Zatímco se Indie chystá přivítat světové lídry v rámci summitu G20, pozornost je směřovaná k nápadné pozvánce na sobotní večeři, kterou hostí indická prezidentka Droupadi Murmuová. Nepodepsala se jako „prezident Indie“, nýbrž „prezident Bháratu“. Jde o první vlaštovky, které mohou předznamenat oficiální změnu názvu nejlidnatější země světa. Nebyla by první – totéž loni podniklo Turecko a roku 2016 Česká republika. 

Na první pohled to může vyvolat překvapení, pro Indy ale nejde o nic nového. „Indie, tedy Bháratu, je svaz států…,“ zní z indické/bháratské ústavy. Bhárat je hindský výraz pro Indii a jak upozorňuje CNN – je zaměnitelný. Oba názvy se nacházejí na indických pasech.

Podrobnější vysvětlení celého problému nabízí server Indian Express. Kořeny slova Bhárat sahají až do starověké indické literatury – konkrétně k eposu Mahábhárata. Bhárat je zde popisován coby „země mezi mořem na jihu a sídlem sněhu na severu“.

Bharat se jmenoval také legendární starověký král, předek kmene Bharatů. Tím pádem byl předkem všech národů na subkontinentu. „Indie byla Bharata, svatá země hinduistů, a není bez významu, že velká hinduistická poutní místa se nacházejí ve čtyřech koutech Indie – na krajním jihu s výhledem na Cejlon, na krajním západě omývaném Arabským mořem, na východě obráceném k Bengálskému zálivu a na severu v Himálaji,“ líčil v roce 1927 indický politik Džáváharlál Néhrú.

Podobný případ je i rozdíl mezi Indií a Hindustánem. Achaimenovci tento termín používali pro označení dolní části povodí řeky Indus. Od prvního století tradičního křesťanského letopočtu se za „Hindu“ přidala přípona „stán“ – tedy Hindustán. Řekové pak získali znalosti o této lokalitě a název přeložili jako „Indus“. Tehdy tedy začala být „Indie“ spojovaná s oblastí za řekou Indus.

Od konce 18. století našeho letopočtu začali Britové na mapách častěji používat „Indie“ a „Hindustán“ se postupně vytrácel. „Součástí přitažlivosti termínu Indie mohly být jeho řecko-římské asociace, dlouhá historie jeho používání v Evropě a jeho přijetí vědeckými a byrokratickými organizacemi,“ vysvětlil historik Ian Barrow.

Indům tak mezinárodní název země může evokovat koloniální nadvládu Britů. „Přijetí názvu Indie naznačuje, jak koloniální názvosloví signalizovalo změny v perspektivách a pomohlo zavést chápání subkontinentu jako jednotného, ohraničeného a britského politického území,“ dodal Barrow.

Iniciativa za přejmenování země navíc může připsat současnému premiérovi Nárendrovi Módímu politické body před volbami, které se konají příští rok. Indie byla pod britskou nadvládou zhruba dvě stě let a ti, kdo dávají přednost názvu Bhárat tvrdí, že „název, pod kterým je země celosvětově známější, je pozůstatkem koloniální éry,“ píše CNN.

Indie či Bhárat by nebyla první zemí, která v posledních letech změnila svůj název. Před rokem to byla Ankara, kdo u Organizace spojených národů žádal o změnu názvu země. Do loňského roku se Turecko na mezinárodní scéně označovalo jako „Turkey“, což vyvolávalo negativní konotace s anglickým slovíčkem pro krocana. Nyní je Turecko oficiálně označováno jako „Türkyie“. Jde o název vycházejí z turečtiny.

Server Guardian upozornil také na případ České republiky. Roku 2016 si oficiálně zaregistrovala svůj zkrácený název „Czechia“ neboli Česko. Mnohé mezinárodní instituce stále používají „Czech Republic“, „Czechia“ se ale postupně uchycuje také.

Související

Více souvisejících

Indie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy