Jak přistoupit k Evropské unii? Balkán se blíží, Norové to neřeší, pro Švýcary je žádost o členství bezcenný kus papíru

Připojení nového členského státu k Evropské unii má několik základních kritérií. Každá evropská země může o členství požádat, pokud respektuje základní demokratické hodnoty EU a je zaujatá v jejich dodržování. Většina z nich těchto kritérií vznikla na summitu Evropské rady v Kodani roku 1993 – odtud Kodaňská kritéria. Stát musí mít stabilní instituce garantující demokracii, právní stát, lidská práva a ochranu menšin.

Musí mít funkční tržní ekonomiku a kapacitu se vyrovnat s tržními silami napříč EU. Dále kritéria po adeptech na členství vyžadují efektivní vykonávání povinnosti, které jim členství ukládá, včetně oddanosti cílům EU v ohledech politické, ekonomické a monetární unie.

Podmínky ale nejsou jednostranné, protože samotná Evropská unie na své rozšíření musí být připravena a schopná takový krok učinit.

Masivní východní rozšíření z roku 2004 o deset nových zemí, zejména z bývalého sovětského východního bloku, vyžadovalo velmi komplikované vstupní procesy. Oproti tomuto bylo například rozšíření z roku 1995 o Rakousko, Švédsko a Finsko jednoduché.

Tomuto rozšíření předcházela Amsterodamská smlouva z roku 1996, která zjednodušila postup spolurozhodování a rozšířil rozsah působnosti EU. Parlament tehdy dostal pravomoc jmenovat předsedu Komise.

Amsterodam doplnila Niceská smlouva platná od 1. února 2003. Cílem signatářů byla reforma institucionálního uspořádání EU, aby bylo připraveno na výzvy spojené s rozšířením o nové členské státy. Vzrostly legislativní a kontrolní pravomoci Evropského parlamentu a hlasování kvalifikovanou většinou se rozšířilo na další oblasti.

Speciální kritéria pro západní Balkán

Pro státy západního Balkánu vznikl set kritérií navíc. Většinou odkazují na regionální spolupráci a dobré vztahy se sousedními státy. Jde o důsledek války v Jugoslávii, jelikož je velmi náročné jednat například se Srbskem a Albánií zároveň. Panuje mezi nimi stále nepříliš přátelský vztah.

Například Albánie má největší míru korupce na úřednických postech v regionu. S odvoláním na průzkum Leadershipu jihovýchodní Evropy pro rozvoj a integraci server Euractiv v prosinci uvedl, že 57 % Albánců někdo nabídl úplatek. Dokonce 47 % Albánců přímo přiznalo přijetí takové transakce.

Poměrově nejméně lidí dostalo nabídku k úplatku v Srbsku. Kosovo zase má nejmenší míru občanů, kteří se do ilegálních transakcí zapojili – konkrétně 20 %.

Konkrétně případ Srbska je specifický. Země požádala o členství v prosinci 2009 a v březnu Bělehrad získal status kandidátské země. Jednání o přístupu zahájili zástupci EU a Srbska v lednu 2014.

Podle Evropské komise má zásadní význam na tempo jednání pokrok v oblasti právního státu a základních práv a normalizace vztahů Srbska s Kosovem. Uvedla to ve výročním hodnocení pokroku za rok 2022.

Srbsko dle zprávy komise musí zlepšit nezávislost a účinnost soudnictví, navíc instituce opakovaně vyjádřila znepokojení nad nedostatečným pokrokem při zlepšování svobody projevu a nezávislosti sdělovacích prostředků.

Kosovo je pro Srby při vstupních jednáních problém. Pokud chce stát vstoupit do Evropské unie, musí prokazovat územní celistvost. Technicky totiž Srbsko tuto zemi od roku 2008 neuznalo. To znamená, že své území nemá kompletně pod kontrolou.

Evropská služba pro vnější činnost (EEAS) popisuje Kosovo jako potenciálního kandidáta na členství v EU. Evropské delegace se s kosovskými úřady pravidelně scházejí od vyhlášení nezávislosti státu a v dubnu 2016 EU s Kosovem podepsala Stabilizační a asociační dohodu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová loni apelovala na obyvatele Bosny, že mají místo v srdci Evropské unie. Řekla to při říjnové návštěvě Sarajeva a udělila Bosně a Hercegovině status kandidáta na členství.

Projev spojila také s otevřením přístupových jednání s Albánií a Severní Makedonií, udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku, a uznáním evropské perspektivy Gruzie. Dodala, že se jí to ještě před několika měsíci zdálo nemožné.

Od obyvatel Bosny vyžaduje jednotu. Vedení země má učinit kroky vstříc posílení právního státu, boje proti korupci a organizované trestné činnosti, řízení migrace a základních práv.

V případě Severní Makedonie jde o urychlené vyřešení neshod s Bulharskem. Bulharský parlament dokonce v posledních dnech podle serveru Balkan Insight označil makedonské útoky proti bulharským aktivistům jako „anti-bulharskou kampaň“. Bulhaři jsou v Severní Makedonii významnou menšinou.

Sofie také upozornila, že chování Makedonců může ohrozit proces začlenění Bulharů do ústavy země. „Mohlo by to ohrozit připojení Severní Makedonie k EU a sloužit zájmům třetím stran,“ uvedli bulharští zákonodárci.

Evropská rada vyzvala jak Ukrajinu a Moldavsko, tak západní Balkán, k urychlení procesu přistoupení ve své zprávě o vývoji v jednotlivých zemích z loňského června. Týž krok mají učinit další evropské instituce.

Proč je EU bez Norů a Švýcarů?

Švýcarsko roku 2016 stáhlo svou žádost o členství v Evropské unii, kterou podalo roku 1992. Mezitím uzavřelo s evropským blokem bilaterální smlouvu o podílu na evropském vnitřním trhu. Podle serveru E15, který získal informace od ČTK, švýcarští politici pohlíželi na žádost o členství coby bezpředmětný dokument.

Ekonomika alpské země sice utrpěla covidem-19 – její HDP roku 2020 kleslo o 2,5 %. Od té doby se pozvedlo a teď je na evropské špici v inflaci. Meziročně v prosinci loňského roku dosáhla na pouhých 2,8 %.

Podle serveru Kurzy.cz se Švýcarsko drží velice dobře hlavně díky své digitální suverenitě, což znamená výjimečnou schopnost vývozu znalostí v oblastech informatiky a služeb s ní spojenými. Švýcarsko je navíc velice příznivé pro podnikání. Spolu s politickou stabilitou, dobře placenou pracovní silou a kvalitní infrastrukturou z něj je důležitý partner Evropské unie. Vyznačuje se i silným strojírenským průmyslem, vývoz z tohoto odvětví tvořil roku 2020 27 % celkového exportu.

Norsko odmítlo členství v EU dokonce ve dvou referendech. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) skandinávský stát vyzdvihla pro úspěšně zvládnutou pandemii covidu-19. Jeho HDP v pandemickém roce 2020 kleslo o 0,7 % a hned další rok se ekonomice dařilo natolik, že vzrostlo o 3,9 %. Ve srovnání se Švýcary Norové v růstu HDP za rok 2021 zaostávali pouze o 0,3 %.

Druhý případ zamítavého referenda se udál roku 1994 – proti členství se vyslovilo 52,2 % občanů za účasti 89 %. Jelikož se referendum konalo ve stejném roce jako ve Švédsku a Finsku, vláda rozhodla o jeho uskutečnění až po těchto dvou zemích, aby lidé měli možnost se případně „nechat ovlivnit“ jeho příznivými výsledky. Vstup do EU od té doby není na pořadu dne, přesto je Norsko součástí Schengenského prostoru a následuje celou řadu unijních směrnic.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) norsko Švýcarsko

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 50 minutami

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli další útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny

V noci na dnešek Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, což způsobilo poškození zařízení a zranění alespoň jednoho pracovníka. Oznámil to podle ukrajinských médií ministr energetiky Herman Haluščenko. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy