Kde bere Hamás peníze? Využívá pokročilé metody, válku pomáhá zaplatit i humanitární pomoc

Hamás k získávání peněz využívá velice pokročilé aktivity. Díky kontrole nad Pásmem Gazy vybírá daně. Podle pozorovatelů zdaní prakticky cokoliv – včetně pašeráckých tunelů do Egypta. V hojné míře mu finančně vypomáhá také Írán. Zisky zaznamenává i z humanitární pomoci. 

Vést válku je velice nákladné, zvlášť pokud jde o nestátní militantní skupinu bojující proti suverénnímu státu. „Hamás vydělává na daních, využívá charitu a kryptoměny, dostává stálou pomoc z Íránu a investuje do podniků v jiných zemích regionu,“ píše polský server Gazeta Wyborcza. 

Podrobnější analýzu přinesl server Insider. Ten popisuje způsob, jak Hamás peníze získává, jako „složitou síť obchodních investic, falešných charitativních organizací, kryptografických transakcí a mezinárodní podpory“. Podle odborníků má Hamás provozní rozpočet v řádu stovek milionů dolarů, v českých korunách tedy může jít o miliardy. 

Hamás není totiž pouze militantní skupina, má dvě křídla. „Má křídlo sociálních služeb a vojenské křídlo, přičemž křídlo sociálních služeb je velmi aktivní, pokud jde o snahu získat finanční prostředky – a tyto peníze rozhodně jdou do armády,“ upřesnil ředitel Centra pro politický výzkum z newyorské Státní univerzity Victor Asal. 

Hnacím motorem finančních prostředků pro Hamás jsou právě charitativní organizace. Poskytují potřebné peníze pro obyvatele Pásma Gazy, dodávají jim dostatečné množství potravin a zajišťují lékařskou péči. „Některé z těchto prostředků se sice nakonec mohou dostat k adresátům, kterým jsou určeny, ale často jsou tyto charitativní organizace se sídlem mimo Gazu a někdy i v západních zemích důmyslnou zástěrkou pro vojenské operace Hamásu,“ uvádí Insider. 

Americké ministerstvo financí pět takových organizací označilo za teroristické už v roce 2003. Sídlily ve Velké Británii, Švýcarsku, Rakousku, Libanonu a Francii. Dále ministerstvo spravedlnosti USA roku 2009 odsoudilo představitele Nadace Svaté země pro pomoc a rozvoj se sídlem ve Státech za poskytování finanční podpory Hamásu. 

Íránská podpora je klíčová

Bývalý analytik FBI Matthew Levitt zdůraznil, že Írán přispívá na podporu Hamásu částkou 70 až 100 milionů dolarů ročně. „Je jedinou velkou konstantou ve financování Hamásu,“ poznamenal.

Íránská podpora Hamásu umožňuje dosah za hranice. „Oni jsou odhodlaní zničit Izrael – také jim to umožňuje, abychom byli zcela upřímní, bojovat do posledního Araba. Skutečné Íránce, Peršany, na frontových liniích v Libanonu nebo v Pásmu Gazy neuvidíte. Írán velmi pohodlně nasazuje arabské muslimské prostředky, které, když něco provedou, budou těmi, kdo ponesou hlavní tíhu odvety, nikoliv Írán,“ dodal Levitt. 

Doporučené články

„Financování Hamásu nabízí Íránu v konečném důsledku finančně i politicky nenáročný způsob, jak podkopat stabilitu Izraele a zvýšit tlak na své protivníky a zároveň si zachovat atmosféru popíratelnosti svého zapojení,“ upřesnil bývalý člen FBI. 

Díky Íránu dokáže uskupení vydělávat peníze z území, které ovládá. „Stejně jako mnoho jiných teroristických organizací, které kontrolují rozsáhlá území nebo obchodní trasy, získává Hamás finanční prostředky prostřednictvím daní, pašování, únosů a loupeží,“ dodal Victor Asal z newyorské univerzity. 

Hamás tak dokáže kontrolovat ekonomickou aktivitu v regionu. „Hamás dohlíží na vše, co překračuje jeho hranice. Když byly do Egypta vykopány pašerácké tunely, Hamás je zdanil. Když Katar – se souhlasem Izraele a USA – dával peníze na platy v Pásmu Gazy, Hamás je mohl zdanit,“ přiblížil Levitt. 

Tudíž každá humanitární pomoc přicházející do Pásma Gazy může znamenat výdělek pro Hamás. „Jakýkoli obchod. Jakákoli pomoc, humanitární pomoc, kamion za kamionem, které denně přijížděly z Izraele do Gazy, to vše mohlo být zdaněno a vymoženo – takže největším kotlem příjmů pro Hamás v poslední době nebyl Írán, bylo to kontrolované území a možnost vydělávat na něm, pravděpodobně v rozmezí 300 až 400 či 450 milionů dolarů,“ shrnul Levitt. 

Hamás díky takto získaným prostředkům značně investuje do realitních a stavebních společností. Podle informací Insideru nechybí ani investice do těžebních a infrastrukturních společností na Blízkém východě a v severní Africe. 

Hizballáh. Kdo je třetím hráčem v konfliktu mezi Izraelem a Hamásem? Hizballáh

Šedá ekonomika v akci

Hamás kvůli takovým investicím potřebuje peníze legálně přesouvat. „Z velké části spoléhá na transakce v kryptoměnách a praní špinavých peněz na základě obchodu, aby se vyhnul snadnému sledování,“ uvedl Levitt. 

Rovněž lze obchodovat s produkty, nikoliv s penězi. „Takže místo toho, abyste někomu poslali 100 dolarů, pošlete mu pšenici, cukr nebo rýži v hodnotě 100 dolarů. A protože pšenice, cukr a rýže musí jít do Pásma Gazy, nevzbuzuje to stejný druh zdviženého obočí,“ upřesnil Levitt. 

„Ale pokud je pošlete tamnímu Hamásu, což je snadné, protože je to vládnoucí subjekt, pak je může použít k uvolnění jiných finančních prostředků. Mohou je použít na rozdávání svým voličům a budování občanské podpory, nebo je mohou prodat a použít tyto peníze podle svého uvážení,“ doplnil. 

Spojené státy po útoku Hamásu přislíbily Palestincům humanitární pomoc v hodnotě 100 milionů dolarů. Tímto způsobem může velice pravděpodobně skončit právě v rukou teroristické organizace. 

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás Pásmo Gazy humanitární pomoc palestina Írán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy