Kristersson bude s Bidenem řešit členství Švédska v NATO i politiku vůči Číně

Švédský premiér Ulf Kristersson ve středu zamíří do Washingtonu na setkání se šéfem Bílého domu Joem Bidenem. Jednat se chystají o kandidatuře země do NATO, transatlantických bezpečnostních vazbách a ruské válce na Ukrajině. 

„Oba představitelé zhodnotí naši rostoucí bezpečností spolupráci a potvrdí svůj názor, že Švédsko by mělo co nejdříve vstoupit do NATO,“ citoval server Deutsche Welle sobotní prohlášení Bílého domu. 

Rozhovor by se měl stočit také na transatlantickou koordinaci v oblasti Číny, změny klimatu a nové technologie. „V centru pozornosti návštěvy bude vstup Švédska do NATO,“ zdůraznil Kristersson. Dodal, že je potěšen pozváním k setkání těsně před začátkem summitu Severoatlantické aliance v litevském hlavním městě Vilniusu. 

Švédové se za poslední týden dostali do nových problémů. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odsoudil spálení koránu ve Stockholmu. „Turecko se nikdy neskloní před politikou provokace nebo vyhrožování. Poučíme arogantní západní lidi, že urážet posvátné hodnoty muslimů není svoboda projevu,“ prohlásil. 

Švédská policie k protestu proti koránu sama udělila povolení. Jeden z demonstrantů se však rozhodl korán spálit, načež ho úřady obvinily z pobuřování proti etnické nebo národnostní menšině, píše server US News. „Je nepřijatelné povolovat protiislámské protesty ve jménu svobody projevu,“ podotkl turecký ministr zahraničí Hakan Fidan. 

Stockholm nicméně podporu Ankary opravdu potřebuje ke vstupu do řad Severoatlantické aliance. Čin jedné osoby při akci povolené zodpovědnými švédskými orgány ale situaci značně komplikuje. 

EuroZprávy.cz o vyhasínání nadějí pro vstup země do NATO ještě před Vilniuským summitem psaly minulý týden. Vedle Turecka vstup totiž neratifikovalo ještě Maďarsko, kde by se hlasování o švédském členství v Severoatlantické alianci mohlo uskutečnit až na podzim. 

Švédsko ale údajně splnilo požadavky, kterými Turecko podmínilo přijetí jeho členství v NATO, řekl podle médií švédský ministr zahraničí Tobias Billström. Otázku vstupu země do aliance řešil s Tureckem i americký prezident Joe Biden, který nedávno uvedl, že mu turecký prezident Erdogan v pondělním telefonátu zopakoval přání Ankary koupit stíhačky F-16 od Spojených států. Biden na oplátku chce, aby Ankara stáhla své námitky proti vstupu Švédska do NATO.

Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO v loňském roce, čímž se zbavily dlouhodobé politické neutrality. Nabídky na členství musí být schváleny všemi členy NATO. Švédsko tak nadále, na rozdíl od Finska, čeká na přijetí do Severoatlantické aliance. 

Americký šéf diplomacie Antony Blinken už v květnu řekl, že vstup severské země do aliance může být dokončen v následujících týdnech. „Nemám pochyb, že se to může a musí stát,“ prohlásil podle CNN na tiskové konferenci se švédským premiérem. Ještě na začátku července se tak nicméně nestalo.

Související

Ulf Kristersson

Švédsko dalo Maďarsku košem. Chce do NATO a diskutovat o tom nebude

Na neformálním setkání švédského premiéra Ulfa Kristerssona s předsedou maďarské vlády během probíhajícího summitu Evropské unie v Bruselu se nebudou vést žádné rozhovory o Severoatlantické alianci. Švédský premiér to uvedl před odletem do Bruselu v rozhovoru pro deník Dagens Nyheter.

Více souvisejících

Ulf Kristersson Joe Biden Švédsko NATO Čína válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy