Macron v zákulisí finančního summitu usiluje o účast na akci BRICS. Moskva už reagovala

Dnes a zítra se v Paříži koná summit o novém globálním finančním paktu, jehož cílem je nalézt globální cíle v boji proti chudobě, omezování emisí ohřívajících planetu a ochraně přírody. Ve stínu probíhá diplomatický boj francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o účast na summitu BRICS po boku lídrů z Ruska nebo Číny. Moskva tuto možnost dnes odmítla. 

Cílem summitu o novém globálním finančním paktu je nalézt řešení pro vzájemně propojené globální cíle, kterými jsou boj proti chudobě, omezení emisí ohřívajících planetu a ochrana přírody, píše server France24. „Politici a země by si nikdy neměli vybírat mezi snižováním chudoby a ochranou planety,“ upozornil francouzský prezident.

Podle Francie má být dvoudenní summit platformou pro myšlenky před souborem významných hospodářských a klimatických setkání. „Potřebovali bychom vidět nějaké záruky od bohatších zemí a jejich rozvojových finančních institucí,“ vysvětlil Alex Scott z think-tanku E3G.

Summitu se účastní i zástupci z chudších zemí, kteří jsou se současnou globální situací nespokojení. „Prezident zdůrazní naléhavou potřebu překonat postupná opatření, která nevedou k účinnému boji proti klimatické krizi a nepřinášejí Africe investiční přínosy,“ informoval úřad keňského prezidenta Williama Ruta o jeho plánovaném vystoupení. 

Jako další kritička se ujala slova ugandská bojovnice za klima Vanessa Nakateová. „Zisky leží v kapsách těch, kteří jsou extrémně bohatí. Zdá se, že peněz je dost, tak nám prosím neříkejte, že musíme přijmout toxický vzduch, neúrodná pole a otrávenou vodu, abychom měli rozvoj,“ zdůraznila.

Summit ale neslouží „pouze“ k diskuzi o klimatu a na něj navázaném hospodářském úsilí bohatších zemí pomoct těm chudším. „Uvažujeme nahlas – ale je to samozřejmě rozhodnutí, které mohou přijmout pouze příslušné země – o možnosti pokračovat v tomto dialogu. A proč ne na summitu BRICS nebo v jiném formátu,“ komentovala šéfka francouzské diplomacie Catherine Colannaová úsilí prezidenta dostat pozvánku na summit BRICS. 

O tomto úsilí informovaly včera EuroZprávy.cz. Jihoafrický ministr zahraničí Naledi Pandorová uznala, že pozvání není vyloučeno, nicméně konečné rozhodnutí vynese prezident Cyril Ramaphosa. „Pokud by k tomu došlo, jednalo by se o inovaci v rámci současného modelu účasti BRICS, ale mohlo by to posílit globální dosah tohoto fóra,“ podotkla.

Moskva s účastí Macrona ale nesouhlasí, píše ruská agentura TASS. „Vyslali jsme signál, že při vší úctě k výsadám Jihoafrické republiky jako hostitele zvát jednotlivé hosty je třeba vycházet z toho, že BRICS je aliance zemí, která kategoricky odmítá používání jednostranných sankcí při řešení zahraničněpolitických otázek. Vzhledem k tomu by zde přítomnost západních představitelů byla jednoznačně nevhodná,“ řekl dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Ryabkov. 

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Rusko BRICS jihoafrická republika Cyril Ramaphosa

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy