Navalnyj a spol. míří do nelidských podmínek ruského vězení. Bývalí trestanci popsali hrůzné zážitky

Ruské trestance ve vězení nečeká nic příjemného. Kromě nedůstojných podmínek, násilí a nekonečné dřiny se musí připravit také spánek v přeplněných pokojích na železných palandách. V nejhorším případě může trestanec skončit jako člen nejnižší kasty, kde bude „rád, že umývá záchody“. 

Ruský soud v pátek udělil opozičnímu lídrovi Alexeji Navalnému další trest odnětí svobody, tentokrát na 19 let. Prokuratura požadovala let dvacet. Opozičník byl shledán vinným z vytváření extremistické komunity, účasti na ní, financování extremistických aktivit, organizování extremistického společenství, veřejného vyzývání k extremistickým akcím a zapojení nezletilých do činností ohrožujících život.

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, soudy posílají do vězení také jeho spolupracovníky. V ruském sibiřském městě Barnaul poslal za mříže například Vadima Ostanina. Bývalý šéf místního Navalného štábu, dostal devítiletý trest odnětí svobody za svou údajnou účast v extremistické organizaci.

Tito lidé nyní zamíří do vězení – nebo spíše trestaneckých kolonií. Podmínky zde jsou velice tvrdé, o čemž svědčí slova několika bývalých vězňů. Napříč největší zemí světa je zavřeno zhruba půl milionu lidí, což činí 334 trestanců na sto tisíc obyvatel. 

Naprostá většina věznic v Rusku stojí na modelu trestaneckých kolonií s baráky, což je nízkonákladové a velkokapacitní „řešení“. Roku 2021 takto bylo konstruováno 684 ze 692 vězeňských zařízení na území Ruské federace. 

Co je čeká v trestanecké kolonii?

Ruské trestanecké kolonie jsou velice odlišné od běžného vězeňství, jaké známe na Západě. Debatu o tamních podmínkách vyvolalo uvěznění americké basketbalistky Brittney Grinerové z loňského roku za pašování drog. 

Už samotný proces převozu do kolonie probíhá v naprostém utajení a příbuzní či advokáti vůbec nevědí, kam je vězeň poslán. Polský think-tank Centrum východních studií (OSWÚ uvedl, že „naprostá většina ruských věznic je ve skutečnosti trestaneckou kolonií“. Vězni jsou ubytováni v barácích místo cel a jsou nasazováni do práce. Po celém Rusku existuje až 800 takových zařízení. 

Jsou jakousi „památkou“ na období Sovětského svazu a různé think-tanky či lidskoprávní organizace je k nechvalně proslulým gulagům z éry vůdce Josipa Stalina přirovnávají. Ne ve všech se ale vyžaduje práce, záleží to na typu věznice. Různí vysoce postavení disidenti, aktivisté nebo cizí státní příslušníci popisovali otřesné a těžké zážitky, pokud jde o přísné kolonie. 

„Navzdory několika pokusům o reformu vězeňského systému v Rusku stále připomínají sovětský gulag: porušování lidských práv a mučení jsou běžné,“ popisuje OSW. 

Své zážitky z kolonie pro CNN vylíčil například Konstantin Kotov, který si v kolonii č. 2 nedaleko Moskvy odpykával tresty za porušení ruských zákonů proti protestům. „Od prvních minut, co jste tady, zažíváte psychický a morální tlak. Jste nuceni dělat věci, které byste v normálním životě nikdy neudělali. Máte zakázáno mluvit s ostatními odsouzenými.“

Podle Kotova musí znát seznam jmen zaměstnanců, podmínky jsou extrémně náročné fyzicky i psychicky. „Jste celý den na nohou, od šesti ráno do desíti večer, nesmíte si sednout. Nedovolí vám číst, nedovolí vám napsat dopis. Může to trvat dva týdny, může to trvat tři týdny,“ popsal muž, který ve vězení strávil dohromady deset měsíců v rámci dvou trestů. 

Vězňové spí v barácích na železných palandách. Například v pokoji s Kotovem spalo 50 až 60 dalších trestanců. Vstávali v šest ráno, kdy vycházeli na dvůr a poslouchali hymnu Ruské federace. „Například jsem se skoro celý den díval na televizi, na ruské federální kanály. To je mučení televizí,“ poznamenal. 

K podmínkách ve vězení se vyjádřil i sám Navalnyj, když mu povolili „sdílet dojmy“ po loňském příjezdu do zařízení. „Netušil jsem, že je možné zřídit skutečný koncentrační tábor sto kilometrů od Moskvy. Byla mi oholena hlava. Všude jsou videokamery, každý je sledován a při sebemenším porušení pravidel se podává hlášení. Myslím, že někdo nahoře četl Orwellovo 1984,“ kritizoval místní poměry opozičník. 

Uvězněna byla mimo jiné členka aktivistické skupiny Pussy Riot Marja Aljochinová. „Tohle není budova s celami. Vypadá to jako podivná vesnice, jako pracovní tábor gulag. Ve skutečnosti je to pracovní tábor, protože podle zákona by měli všichni vězni pracovat. Docela cynické na této práci je, že vězni obvykle šijí policejní uniformy a uniformy pro ruskou armádu, a to téměř bez nároku na mzdu,“ vysvětlovala.

Své k tématu ruského vězeňství napsal také server listu New York Times. Vyzpovídal jednoho z bývalých trestanců jménem Alexandr Margolin. Podle něj se trestanci postupně rozdělují na kasty. Margolin totiž byl svědkem události, kdy byl surově zbit jeho spoluvězeň, načež každý den „poslušně čistil záchod“. Uvedl, že to byla „ponižující povinnost signalizující, že se ve vězeňské hierarchii zařadil do nižší kasty, takzvaných degradovaných“. 

Související

Více souvisejících

Alexej Navalnyj Věznice Rusko Pussy Riot

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

Biden se postaví Trumpovi? Chce se s ním setkat tváří v tvář

Joe Biden v pátek vyjádřil ochotu debatovat se svým pravděpodobným republikánským oponentem Donaldem Trumpem později na podzim. Toto prohlášení bylo dosud nejvyhraněnější Bidenovo stanovisko k této záležitosti. Informace převzala agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy