Operace Barbarossa začala před 82 lety. Němci dokázali Sověty paralyzovat jen dočasně

Zítra uplyne 82 let od začátku operace Barbarossa. Spustili ji Němci dne 22. června 1941 a stála životy milionů vojáků na sovětské i německé straně. Německo rozpoutalo brutální válku na východní frontě, kterou nakonec prohrálo. Takzvaná Velká vlastenecká válka za sebou nechala desítky milionů mrtvých vojáků a civilistů. 

Když se vůdce nacistického Německa Adolf Hitler chystal zaútočit na Sovětský svaz, dobyl už značnou část Evropy. Ještě na podzim 1939 padla Varšava, během jara 1940 postupně dobýval Dánsko, Norsko, Belgii, Lucembursko, Nizozemsko, a nakonec celou Francii. Československo přeměnil v Protektorát Čechy a Morava a Slovenský štát. Během dubna 1941 si Třetí říše ve spolupráci s Itálií a Maďarskem podrobila Jugoslávii a pevninské Řecko a začátkem června padlo Řecko úplně po výsadkové invazi na Krétu. 

Útok na Sovětský svaz byl pomyslnou třešničkou na dortu. Hitlerově touze po „životním prostoru“ a nenávisti vůči bolševickému režimu pomohl sovětský diktátor Josif Stalin rozsáhlými čistkami ve velení Rudé armády. Probíhaly už ve 30. letech, nicméně ještě roku 1941 Stalin nechal tajně popravit nebo uvěznit 11 nejvyšších velitelů. 

Moskva a Berlín před útokem na Polsko podepsaly pakt o neútočení Molotov-Ribbentrop. Stalin tak zůstával ve větším klidu, protože nevěřil, že by se Hitler v blízké době odhodlal k tak masivnímu útoku, jaký byl k porážce SSSR zapotřebí. Zatímco si německá strana vytvořila své plány, ta sovětská žádné neměla. Hitler podepsal tajný rozkaz číslo 21 o přípravě na operaci dne 18. prosince 1940. 

Dne 22. června 1941 odstartovala operace Barbarossa. Nutno podotknout, že neútočili jen Němci. Po jejich boku stály armády Rumunska, Finska, Itálie, Maďarska a Slovenska. Hranici překročilo 3,8 milionu vojáků rozdělených podle směru útoků Jih, Střed a Sever. Vedle nich mělo Rudou armádu zlikvidovat přes 3500 tanků a až 5000 letadel. Sověti měli také obrovskou armádu, nikoliv však připravenou. 

Jak uvedl list New York Times, ruská slepota pokračovala i po útoku. Časně ráno volal sovětský maršál Georgij Žukov Stalinovi s tím, že Němci bombardovali Sevastopol a Oděsu. Podle Stalina byly útoky jen provokací namířenou proti Moskvě ze strany německých generálů.

Rusům všechno došlo až v momentu, kdy německý velvyslanec hrabě von Schulenberg nastoupil do Kremlu za sovětským ministrem zahraničí Vjačeslavem Molotovem. Obvinil Moskvu z toho, že podkopává postavení Německa v Evropě a soustřeďuje všechny své síly v pohotovosti na německých hranicích a chystá se Německo napadnout. 

„Je to válka. Vaše letadla právě bombardovala asi deset vesnic. A pak pateticky dodal: ‚Myslíte si, že jsme si to zasloužili?‘,“ řekl údajně Molotov německému velvyslanci. 

Pro Němce byl začátek invaze velmi úspěšný. Sovětské jednotky neustále ustupovaly a Ukrajinci s Bělorusy a občany pobaltských zemí většinou německé jednotky vítali coby osvoboditele. Že se v nich šeredně spletli, ukázaly hned následující týdny, kdy Němci prokázali nulové slitování a podle ideje o podřízenosti slovanských národů je začali bez výjimky vyvražďovat. 

Sovětská města padala jedno po druhém – dnešní ukrajinská metropole Kyjev padla 20. září 1941, běloruský Minsk pro změnu už po jednom týdnu bojů dne 29. června. Deset dní po dobytí Kyjeva už Němci byli připraveni k útoku na Moskvu. V říjnu začala operace Tajfun, která znamenala první německou porážku na východní frontě a postupně i zvrat v průběhu celé druhé světové války. 

Hitler chtěl dobýt Moskvu ještě téhož roku, což se mu nepodařilo. Německé jednotky byly zoufale nepřipravené na válku v zimě a brzdila je logistika – zásobovací trasy měřily přes tisíc kilometrů, bylo nutné přebudovávat železnice na evropský rozvor vlaků. 

Válka na východní frontě, lépe známá jako Velká vlastenecká válka, se postupně změnila v „mlýnek na maso“. Zemřely desítky milionů lidí – vojáků i civilistů. Civilní ztráty činily až 15 milionů mrtvých, v Rudé armádě padlo cca 11 milionů mužů a Němci jich ztratili 5 milionů. 

Související

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

Více souvisejících

II. světová válka nacisté Německo Sovětský svaz historie Adolf Hitler Josif Stalin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy