Papež vyčetl Francii její přístup k migrantům. Nepodnikají invazi do Evropy, řekl

Papež František po příjezdu na návštěvu francouzského města Marseille odsoudil lhostejnost evropských lídrů vůči migrantům. Reagoval tak na rostoucí neochotu Evropy přijímat uprchlíky, ačkoliv jejich počet stále roste.

Dvoudenní návštěvu středomořského přístavního města začal papež tichou modlitbou u památníku věnovaném námořníkům a migrantům, kteří zahynuli na moři. Stáli při něm vysokopostavení náboženští představitelé města Marseille a členové organizací pomáhajících migrantům.

"Pomoci lidem v nouzi je povinností naší civilizace," řekl papež v pátek. Vlády varoval před "fanatickou lhostejností" a jednáním na základě strachu. V sobotu pak připomněl své poselství, že evropské vlády musí udělat více pro migranty překračující Středozemní moře. Uvedl, že "ti, kdo riskují své životy na moři, hledají přivítání." 

Dodal, že migrace je "realitou naší doby, procesem, který zahrnuje tři kontinenty kolem Středozemního moře a který je třeba řídit s moudrou prozíravostí." Podle server France24 také prohlásil, že migranti do Evropy "nepodnikají invazi".

Počet příchozích migrantů přitom narůstá. Během první poloviny tohoto roku se počet žadatelů o azyl v zemích Evropské unie, Norsku a Švýcarsku meziročně zvýšil o 28 procent na zhruba 519 000 osob, čísla zveřejnila agentura Evropské unie pro otázky azylu (EUAA).

Doporučené články

EUAA také upozornila, že pokud se současné tendence udrží, počet žadatelů by mohl do konce roku přesáhnout milion.

Mezi nejčastějšími žadateli o azyl v 29 sledovaných zemích od ledna do června byli Syřané, Afghánci, Venezuelané, Turci a Kolumbijci, kteří tvořili dohromady 44 procent všech žádostí.

První pololetí letošního roku zaznamenalo nejvyšší počet žadatelů o azyl od let 2015 a 2016. V těchto letech, během velkého přílivu uprchlíků, zejména v důsledku konfliktu v Sýrii, dosáhl počet žadatelů 1,3 milionu v roce 2015 a 1,2 milionu v roce 2016. V loňském roce bylo evidováno celkem 994 945 žádostí o azyl.

Nejkritičtější je situace na italském ostrově Lampedusa, kde úřady vyhlásily stav nouze poté, co se během tří dnů dostalo na ostrov téměř 10 000 migrantů. Je to více lidí, než kolik na ostrově žije.

Doporučené články

Situaci popsal farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod kterou Lampedusa administrativně spadá, jako "tragickou, dramatickou a apokalyptickou." Lampedusa, která se nachází asi 140 kilometrů od tuniského pobřeží, má pouze 6 000 obyvatel, dlouhodobě ale čelí migračním vlnám.

Letos však byl příliv migrantů neobvykle velký. Podle údajů ministerstva vnitra dorazilo od začátku roku do Itálie přes moře 123 860 migrantů, což je téměř dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku a trojnásobek ve srovnání s rokem 2021.

Většina uprchlíků připlouvá do Itálie na Sicílii, pod kterou spadá i Lampedusa. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo do Itálie do 10. září letošního roku 115 037 migrantů, z nichž 97 413 přistálo na Sicílii.

Doporučené články

Generální tajemník OSN António Guterres se ve středu vyjádřil k situaci na Lampeduse a vyzval k "evropské solidaritě" s Itálií. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani však tvrdí, že Evropa sama nezvládne migrační problém, který se týká téměř celé Afriky a balkánských migračních tras.

Francie však solidární jednání odmítla, když vzkázala Itálii, že nepřijme žádného z migrantů, kteří připluli na Lampedusu. Podle francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina hodlá země galského kohouta v této otázce zastávat pevnou pozici.

"Francie nebude přijímat žádné migranty z Lampedusy," prohlásil Darmanin v rozhovoru pro televizní stanici TF1. Výjimkou podle něj budou žadatelé o azyl, kteří z vlasti uprchli z politických důvodů. To je ale pouze menšina.

Související

Více souvisejících

Papež František Francie uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy