Poláci zatkli ruského prvoligového hokejistu. Zřejmě chtěl sabotovat dodávky západní pomoci Ukrajině

Polské úřady zadržely ruského hokejistu hrajícího v tamní první lize pro podezření ze špionáže. Nejde o výjimečný případ. Poláci od začátku ruské agrese proti Ukrajině zatkli už čtrnáct lidí, kteří se snažili sabotovat či sledovat dodávky vojenského a humanitárního materiálu pro Kyjev.

„Ruští špioni padají jeden po druhém. Špion, který operoval pod rouškou sportovce, byl dopaden,“ napsal na twitteru polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. 

Rus byl podle něj hráčem prvoligového klubu. „Jedná se již o 14. zadrženého člena špionážní sítě, kterého jsme odhalili,“ připomněl. Polské úřady ho obvinily z účasti v organizované zločinecké skupině a z činnosti zahraniční rozvědky proti zájmům Polska. Podle ruské agentury RIA Novosti ho to může stát až deset let odnětí svobody. 

Poláci proti ruským špionům zasahují už delší dobu. Například v půli března britská stanice BBC informovala o zadržení šesti z nich. Úřady je obvinily z přípravy sabotáže a špionáže pro Rusko. 

Ministr vnitra Mariusz Kaminski zdůraznil, že se jedná o cizince „zpoza východní hranice“, kteří se snažili narušit dodávky vojenské a humanitární pomoci na Ukrajinu. „Buňka připravovala sabotážní akce v Polsku,“ podotkl Kaminski. Cílem těchto akcí mělo být ochromení dodávek vybavení, zbraní a pomoci Ukrajině. 

„Důkazy naznačují, že skupina monitorovala železniční tratě. K jejich úkolům patřilo rozpoznávání, monitorování a dokumentování transportů zbraní na Ukrajinu,“ vysvětlil šéf polského resortu vnitra.

Příslušníci zasahujících orgánů na místě nalezli kamery, elektronické vybavení a vysílače GPS, které měli montovat na transporty. „Skupina měla rovněž za úkol provádět propagandistickou činnost s cílem narušit polsko-ukrajinské vztahy a podněcovat nepřátelské postoje vůči Polsku v rámci NATO,“ uvedl Kaminski.

Některé kamery byly nalezeny v blízkosti regionálního letiště Rzeszow-Jasionka. To prošlo přeměnou na mezinárodní logistické centrum dodávající vojenské a humanitární zásoby na Ukrajinu. „Místo je považováno za natolik citlivé, že Washington rozmístil na ochranu letiště americké systémy protivzdušné obrany Patriot,“ píše BBC. Polsko je jedním z nejsilnějších spojenců Ukrajiny v obraně proti ruské agresi. Přes jeho území proudí většina pomoci pro Kyjev.

Činnost polských úřadů ale nekončí pouze u této buňky. Loni byl zatčen španělský státní příslušník ruského původu, který měl rovněž pomáhat Moskvě zjišťovat citlivé informace o polské pomoci. Byl součástí ruské vojenské zpravodajské služby GRU. 

Loni v březnu pak Poláci zatkli polského zaměstnance varšavského matričního úřadu Tomasze L.. Podezírali ho z předávání operativně cenných údajů ruským zpravodajským službám. 

Poslední zásah proběhl před měsícem. „Minulý měsíc prokuratura obvinila ruského občana, který v Polsku dlouhodobě pobývá, ze špionáže pro Rusko v letech 2015 až 2022,“ informovala britská BBC. 

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko špionáž hokej Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy