Potupa, ale žádné překvapení. CNN zanalyzovala ruské stahování z Chersonu

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že se jeho vojáci připravují na stažení z části okupované ukrajinské Chersonské oblasti. Tento krok je pro Moskvu potupný, ale zároveň, vzhledem k situaci v posledních týdnech - nepřekvapivý, píše v analýze server CNN.

Pokud se Rusko stáhne, vzdá se tisíců kilometrů čtverečních území, která zahrnují i jednu z nejlepších zemědělských půd na Ukrajině. Podstatnou část jihoukrajinské oblasti Moskva okupovala takřka od začátku své invaze a před pěti týdny ji prohlásila za své území. Stažení z pravého břehu řeky Dněpr oznámil ve středu při pečlivě nacvičené schůzi ruský ministr obrany Sergej Šojgu veliteli ruských invazních sil na Ukrajině Sergeji Surovikinovi. Podle Šojgua jde o krok, který ochrání životy civilistů.

Slovu ústup se opatrně vyhýbají i ruští komentátoři a další činitelé, kteří "stahování" jednotek vykládají jako chytré vojenské rozhodnutí o přeskupení sil na východní břeh řeky Dněpr. Z těchto pozic se ruská armáda může lépe bránit ukrajinské ofenzivě.

V tuto chvíli není jasné, jak budou Ukrajinci na oznámení reagovat. Ukrajinské jednotky na jižní frontové linii jsou vyčerpané a území před nimi je nejspíš zaminované. Pronásledování ruských sil by vedlo k prolití další krve, stejně jako jakékoliv boje v hustě obydlených oblastech, jako je oblastní metropole Cherson.

Ukrajina bude "postupovat s velkou obezřetností, bez emocí, bez zbytečného rizika", řekl ve středu pozdě večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelném videoposelství. "Postupně se přesouváme na jih, posilujeme naše pozice. Krok za krokem," dodal.

Oznámení v Moskvě nevyvolalo kritiku, která doprovázela předchozí oznámení o dílčím stažení ruských vojsk. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, který často kritizoval ruské ministerstvo obrany a vojenské velení, uvedl, že Surovikin zachránil tisíce vojáků a "učinil těžkou, ale správnou volbu mezi nesmyslnou obětí a záchranou drahocenných životů vojáků". Kadyrov dodal, že v Chersonské oblasti se těžko bojuje, obzvlášť bez zajištěných zásobovacích linií.

Ukrajina v létě, kdy od spojenců obdržela rakety delšího doletu, jako například systém HIMARS od Spojených států, začala s ničením co největšího počtu mostů přes řeky, železničních uzlů a zásobovacích skladů hluboko za ruskými liniemi. Rusové se kvůli tomu uchýlili k pontonovým mostům, jako které v nouzi sloužily i potopené železniční vozy - dostat munici a další zásoby přes Dněpr ale pro ně bylo čím dál složitější.

Ne všichni však chersonské stažení sil přijali s klidem. Nekompromisní ruský komentátor Sergej Markov označil chystané stažení za "největší geopolitickou porážku Ruska od pádu Sovětského svazu". "Politické důsledky této obří porážky budou nedozírné," uvedl.

"Hlavním důvodem této porážky je odmítnutí opravdové války a katastrofální zpoždění při přijetí nezbytných rozhodnutí," domnívá se Markov.

Surovikin v říjnu, kdy se stal velitelem jednotek nasazených na Ukrajině, varoval, že bude třeba čelit obtížným rozhodnutím. Jeho jmenování předcházel debakl v Charkovské oblasti, kde ukrajinské síly během jednoho týdne převálcovaly ruské síly a dobyly zpět velkou část regionu. Surovikin se tak mohl obávat, že vývoj v Chersonské oblasti může vést k další velké potupě.

Pokud (a zda vůbec) se ruské jednotky stáhnou na východní břeh, usnadní si tím zásobování a do hloubky obnoví svou obranu. Jakýkoliv pokus ukrajinských sil překročit Dněpr by byl nákladný až neúnosný. Rusko si navíc stále udrží kontrolu nad zhruba 60 procenty Chersonské oblasti, včetně pobřeží Azovského moře. Dokud budou mít jednotky Moskvy pod kontrolou východní břeh Dněpru, ukrajinské síly také nebudou moci poškodit kanál, který přivádí sladkou vodu na Krymský poloostrov.

Surovikinovou prioritou je podle všeho po několika těžkých měsících stabilizovat ruské obranné linie. Ve středu uvedl, že síly stažené z Chersonu budou sloužit "v aktivních operacích, včetně útočných, v jiných směrech této operační zóny".

Stále existuje možnost, že středeční oznámení Moskvy má za cíl Ukrajince vlákat do pasti a že Rusové nemají vůbec v úmyslu západní břeh opustit. Vysoce postavení ukrajinští činitelé jsou jednoznačně skeptičtí. Ale situace pro ruské síly, zatlačené do zmenšující se kapsy nad řekou, je nyní ze strategického hlediska v podstatě neudržitelná.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině Sergej Šojgu (ruský ministr obrany) CNN

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy