Putin roku 2012 nechal do volebních místností nainstalovat 200 tisíc kamer. Nemohou je používat ani komisaři

Iniciativa současného ruského prezidenta Vladimira Putina nefunguje. Do volebních místností nechal nainstalovat bezmála 200 tisíc kamer pro sledování průběhu všech voleb, ale od jejich instalace roku 2012 ruská Ústřední volební komise od tohoto sledování upouští. Přístup ke kamerám nemají ani komisaři, ani politické strany, které do volebního klání vypustily své kandidáty. 

EuroZprávy.cz v posledních dnech informovaly o tom, jaké jsou možnosti Kremlu pro zfalšování prezidentských voleb. Například při těch posledních se v urnách mělo objevit až o deset milionů hlasovacích lístků víc, než kolik lidí ve skutečnosti volilo. Zároveň probíhá přísná kontrola volební účasti u zaměstnanců státního sektoru.

Server Meduza nyní přišel se zcela novými informacemi o tom, jak může režim volby manipulovat. Konkrétně došlo k omezení přístupu k videopřenosům z volebních místností i pro členy volebních komisí. „Aby mohli sledovat dění ve volbách, musí získat zvláštní povolení od předsedy komise,“ citoval nezávislý ruskojazyčný server tvrzení nezávislých pozorovatelů.

Předsedové okrskových a územních volebních komisí musí vybírat, který člen komise přístup k vysílání dostane a který ne. „Tyto instrukce se již v praxi uplatňují,“ uvedl jeden ze spolupracovníků skupiny pozorovatelů.

Přístup k videopřenosu nedostaly ani všechny regionální pobočky Komunistické strany Ruské federace. „Dlouhé výzvy na podporu k ničemu nevedou, přístup se nikdy neobjevil, ve skutečnosti video z desítek tisíc volebních místností může sledovat pouze jeden člověk ze strany v Moskvě a regiony s tisíci volebními místnostmi strana, která nominovala kandidáta, nemůže sledovat ani v kanceláři regionální pobočky,“ uvádí komunisté ve stížnosti. Komunistická strana do volebního klání vyslala Nikolaje Charitnova, který má mizivou šanci na úspěch.

Paradoxně se přímý přenos z volebních místností objevil z iniciativy Vladimira Putina, a to po pouličních protestech kvůli „masivním protestům ve volbách do Státní dumy v roce 2011,“ jak píše Meduza. Během prezidentských voleb roku 2012 už bylo v místnostech instalováno celkem 183 tisíc kamer. Ústřední volební komise ale postupně začala přístup k videodohledu omezovat; roku 2021 před volbami do Státní dumy a regionálních parlamentů od něj zcela upustila.

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením respondenta) Rozhovor

Země vyčerpaná válkami a surovinový přívěšek Číny, předpovídá historik budoucnost Putinova Ruska

Jaká je budoucnost Ruska se znovuzvoleným Putinem? A proč jsou Rusové zvyklí na tvrdou ruku autoritáře spíše než na demokracii? Nejen na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. „Mnozí Rusové o skutečné demokracii nic neví, protože ji nikdy nezažili. Spíše bude dále stoupat poptávka po změnách, vůbec ale bohužel nemusí vést k přerodu Ruska v demokratický stát,“ říká. 

Více souvisejících

volby v Rusku Rusko

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy