Minulé volby ruského prezidenta provázela řada nesrovnalostí. Ve výsledcích bylo až 10 milionů neexistujících hlasů

Ruské prezidentské volby jsou doprovázeny obavami z volebních podvodů. Ani letos by patrně nešlo o první. Už v době prvního znovuzvolení Vladimira Putina roku 2004 mělo být v urnách až o 9 milionů hlasů víc. Roku 2018 dokonce až 10,3 milionů. Volební okrsky navíc odevzdávaly výsledky s až příliš kulatými čísly – velmi často končívaly číslicemi 0 nebo 5. 

Letošním ruským prezidentským volbám předcházelo hned několik jiných, nad kterými demokratickým zemím zůstává rozum stát. Už během prezidentských voleb 2018 Vladimir Putin překonal dosavadní rekord Dmitrije Medveděva z roku 2008, získal totiž 76,7 % všech hlasů.

O dva roky později se konalo referendum o změnách ústavy, které nyní Putinovi umožňuje kandidovat ještě minimálně dvakrát – tedy letos a pak v roce 2030. Nárůst Putinovy moci dle čísel ruských úřadů schválilo 77,92 % ruských voličů a jen 21,26 % stálo proti. V referendu ale Rusové nehlasovali pouze o Putinovi – ba naopak, jeho prezidentství bylo jen velmi minoritní částí. Balíček, o němž se hlasovalo, totiž obsahoval více než 200 ústavních dodatků.

Opoziční politici s průběhem referenda nesouhlasili a bojkotovali ho. „Aktualizované výsledky jsou podvrh a obrovský lež. Nemají nic společného s názorem občanů Ruska,“ prohlásil dnes již zesnulý Alexej Navalnyj.

S prakticky usvědčujícím materiálem o podvodech přišel ruský výzkumník Sergej Špilkin. Zjistil totiž, že během prezidentských voleb 2018 až příliš volebních místností ohlásilo volební účast končící číslicemi 0 nebo 5. Podle něj mohl Putin získat až 10,3 milionů zfalšovaných hlasů po celé zemi.

Přesto by jejich odstranění nezměnilo Putinovo vítězství hned v prvním kole. Špilkin ale počet falešných hlasů neodhadoval poprvé. „Rozsah údajných falšování je nejnižší od doby po Putinově prvním znovuzvolení v roce 2004. Tehdy to bylo asi 9 milionů hlasů navíc. Došlo k pozoruhodným falšováním až ve 27 regionech, ve srovnání s Putinovým zvolením v roce 2012 jde o pokles asi o 10 regionů,“ shrnul výzkumník.

Jak dochází k falšování hlasů?

Falšování hlasů v Rusku vysvětloval nedlouho po prezidentských volbách z roku 2018 nezávislý server Meduza. Volební úředníci totiž měli v několika volebních místnostech anulovat hlasovací lístky. Již tehdy u voleb chyběli nezávislí pozorovatelé. „Veřejnost spoléhala především na bezpečnostní kamery, což znamená, že mohlo dojít k většímu počtu falšování hlasovacích lístků, než kolik jich pozorovatelé mohli zaznamenat,“ uvedlo jedno z těchto hnutí Golos, které je v Rusku zakázané.

Mělo docházet také „čištění seznamů voličů“. Volič se tak dostavil do volební místnosti a zjistil, že jeho jméno bylo z volebních knih úředníků vymazáno. „Úředníci vymazali z voličských seznamů téměř dva miliony mrtvých duší. Bude se to týkat pouze lidí, kteří jsou omylem uvedeni podle staré adresy nebo kteří odjeli do zahraničí,“ vysvětlila jedna z ústředních volebních komisařek Ella Pamfilovová. Korespondenti Meduzy ale i přesto zjistili, že se někteří voliči v Moskvě ocitli mimo seznam. „Někteří voliči mohli být ze seznamů vyčištěni, aby se uměle zvýšila volební účast,“ píše server.

Rovněž nastávaly situace, kdy lidé mohli volit dvakrát. Například představitel opoziční strany Jabloko Pavel Melnikov zjistil, že může hlasovat v Moskvě a následně i mimo Moskvu. Federální úředníci totiž rozesílali do všech volebních místností seznamy, v nichž mělo být uvedeno, kteří voliči mají být do seznamu voličů doplněni nebo z něj vyškrtnuti. Systém ale patrně selhal. 

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

Více souvisejících

Rusko volby v Rusku Vladimír Putin

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy