Rada bezpečnosti OSN poprvé od začátku války v Pásmu Gazy schválila rezoluci o příměří

Rada bezpečnosti OSN v pondělí poprvé od začátku probíhající války v Pásmu Gazy schválila rezoluci, kterou vyzvala k příměří v této palestinské enklávě. Spojené státy, které jsou spojencem Izraele a předchozí návrhy vetovaly, se zdržely hlasování. 

Rezoluce "požaduje okamžité příměří" během probíhajícího islámského posvátného měsíce ramadán a hlasovalo pro ni všech 14 ostatních členů Rady bezpečnosti.

Rezoluce vyzývá, aby příměří vedlo k "trvalému a udržitelnému příměří" , a požaduje, aby palestinské hnutí Hamás a další militanti propustili rukojmí unesené 7. října 2023. Schválenou rezoluci částečně vypracovalo Alžírsko s dalšími zeměmi včetně Slovinska a Švýcarska.

Spojené státy vetovaly předchozí návrhy na příměří, ale projevují stále větší nespokojenost s Izraelem včetně jeho plánů rozšířit vojenskou operaci do přeplněného Rafahu na jihu Pásma Gazy.

Dosud blokovaly rezoluce o příměří ve snaze najít hranici mezi vojenskou podporou Izraele a vyjádřením nespokojenosti s izraelským lídrem Benjaminem Netanjahuem, protože v Pásmu Gazy přibývají mrtví civilisté a hrozí hladomor.

Izrael opakovaně kritizoval Radu bezpečnosti OSN za předchozí rezoluce, které zvlášť neodsoudily Hamás. Rada bezpečnosti OSN byla v otázce války mezi Izraelem a Hamásem od útoků ze 7. října rozdělena a schválila jen dvě z osmi rezolucí, které se týkaly zejména humanitární pomoci.

Jak uvádí agentura AFP, tyto rezoluce měly jen malý účinek na místě, kde podle pracovníků OSN Izrael nadále blokuje konvoje s humanitární pomocí a odborníci varují před hrozícím hladomorem.

Poslední rezoluci Rady bezpečnosti OSN, kterou předložily Spojené státy, v pátek vetovaly Rusko a Čína. Ta vyzývala k okamžitému příměří ve válce v Pásmu Gazy a zároveň odsuzovala útok militantního hnutí Hamás na Izrael z října loňského roku. Uvedl to server The Guardian.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia uvedl, že Spojené státy nedělají nic pro omezení Izraele, svého nejbližšího spojence, ve válce v palestinské enklávě. Podle něj je absurdní hovořit o příměří poté, co "byla Gaza prakticky vymazána z mapy".

Nebenzia dodal, že návrh rezoluce by "zajišťoval beztrestnost Izraele, aniž by se zohledňovaly jeho zločiny."

Americká velvyslankyně Linda Thomas-Greenfieldová označila veto Ruska a Číny za "nejen cynické, ale i malicherné". Jejich odmítnutí této rezoluce podle ní bylo založeno na tom, že ji předložily Spojené státy.

Spojené státy samy v minulosti použily veto proti rezolucím, které volaly po příměří, ale neodsuzovaly bezprecedentní útok Hamásu na Izrael s mnoha oběťmi. 

Podle analýzy Satelitního střediska OSN (UNOSAT) bylo v důsledku izraelské ofenzívy v Pásmu Gazy zničeno nebo poškozeno 35 procent budov na palestinském území. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle izraelských údajů si útok na Izrael ze 7. října vyžádal přibližně 1160 mrtvých, většinou civilistů. Palestinští ozbrojenci unesli i asi 250 rukojmích, z nichž podle Izraele zůstává v Gaze přibližně 130, přičemž 33 z nich je údajně mrtvých.

Cílem vojenské ofenzívy Izraele v Pásmu Gazy je likvidace Hamásu, přičemž podle ministerstva zdravotnictví na území ovládaném Hamásem během ní zemřelo více než 32.000 lidí, většinou žen a dětí.

Související

Více souvisejících

OSN Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy