Rusko organizuje v okupovaných oblastech volby. Jsou nezákonné, tvrdí USA

Lidé začali v pátek hlasovat ve volbách různé úrovně v řadě regionů včetně ukrajinských oblastí, které Rusko anektovalo loni v září a na poloostrově Krym, který si přisvojilo v březnu 2014. Volby kritizuje jak Ukrajina, tak i americké ministerstvo zahraničí.

Voliči ve 21 oblastech přímo rozhodují o gubernátorech a obyvatelé Moskvy si volí primátora. Největším favoritem ve volbách je strana Jednotné Rusko současného prezidenta Vladimira Putina. V Moskvě o znovuzvolení usiluje i současný primátor Sergej Sobjanin, který je hlavním favoritem.

Hlasování v Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti na Ukrajině, které Moskva loni zcela nebo částečně anektovala, začalo v pátek a potrvá do neděle. Hlasy bylo možné předat i předem a volit mohou ruští občané i držitelé ukrajinských pasů. Zvolené samosprávy v těchto regionech následně jmenují gubernátory jednotlivých oblastí.

Pro Rusko je hlasování důležité, aby udrželo klamnou představu o běžném fungování i přesto, že Kreml nemá anektovaná území plně pod kontrolou. Kyjev a Západ ale volby na okupovaných ukrajinských územích odsoudily.

"Představují bezostyšné porušení mezinárodního práva, které Rusko nebere v úvahu," uvedla Rada Evropy. Ukrajinský parlament v prohlášení uvedl, že hlasování v oblastech, kde Rusko podniká nepřátelské kroky, představuje hrozbu pro životy Ukrajinců. Jiné země proto vyzval, aby výsledky těchto voleb neuznaly.

"Kreml organizováním falešných voleb v ukrajinských regionech a na Krymu pokračuje v delegimitizování ruského právního systému," uvedlo ukrajinské ministerstvo. Své partnery vyzvalo, aby odsoudili bezcenné a svévolné kroky Ruska.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken hlasování také kritizoval. "Falešné ruské volby na okupovaných ukrajinských územích jsou nezákonné," řekl. Ruské velvyslanectví v USA v reakci Washington obvinilo ze zasahování do vnitřních záležitostí Ruska.

Související

Více souvisejících

Rusko Ukrajina Krym

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy