Silvestrovské oslavy skončily. Celý svět má rok 2023

Po 26 hodinách se na celé planetě píše rok 2023. Po Asii, kde díky časovému náskoku začali jeho příchod slavit již v sobotu v 11:00 SEČ, se k silvestrovskému a novoročnímu veselí připojila v noci Evropa a následovaly americké země. Mezi posledními přivítali dnes v 11:00 SEČ nový rok obyvatelé amerického ostrovního státu Havaj a na závěr se ve 13:00 SEČ změny letopočtu dočkaly neobydlené tichomořské atoly: Bakerův ostrov a Howlandův ostrov. Oslavy přelomu ruku se nevyhnuly tragickým událostem - kvůli nehodě s pyrotechnikou zemřel v Německu 17letý mladík a v Rakousku 18letý. V Ugandě při silvestrovských oslavách vznikla tlačenice, ve které zemřelo nejméně devět osob.

Londýn přivítal změnu letopočtu dvanáctiminutovým ohňostrojem s hudebním doprovodem, který londýnský starosta Sadiq Khan označil za největší v Evropě, uvedl server BBC News. Bylo to poprvé od covidové pandemie, co se na nábřeží Temže k vítání Nového roku sešly velké davy. Tradiční oslavy na newyorském náměstí Times Square byl poznamenány deštěm a dlouhým čekáním kvůli bezpečnostním kontrolám. V Číně mnoho lidí kvůli obavám z koronaviru dalo přednost soukromí před hromadnými oslavami.

Vyprodaná londýnská show připomněla výhru anglických fotbalistek na mistrovství Evropy či 50 let pochodů za práva sexuálních menšin London's Pride a symbolicky podpořila Ukrajinu čelící ruské vojenské agresi: obří kolo London Eye se rozsvítilo v ukrajinských barvách - modré a žluté. Představení vzdalo také poctu královně Alžbětě II., která zesnula v září, a zaznělo poselství krále Karla III. o nutnosti zachovat naší planetě budoucnost. Vstupenky si podle agentury AFP zakoupilo na 100.000 diváků.

Asi 40.000 lidí se bavilo sledováním ohňostroje v Edinburghu ve Skotsku.

Naopak ve Scarborough v hrabství North Yorkshire ohňostroj zrušili. Přímořské město se tak rozhodlo poté, co se v přístavu objevil arktický mrož. Předpokládá se, že obří savec je mrož Thor, který byl dříve spatřen u pobřeží hrabství Hampshire. Městská rada ve Scarborough zrušila veselice na doporučení ochránců mořského života, kteří se obávali, že rachejtle by mohly Thora vystrašit.

Bez hlučných oslav se obešli také v bavorském městečku Marktl, rodišti emeritního papeže Benedikta XVI, který zemřel v sobotu ve věku 95 let. Bývalou hlavu katolické církve si poslední den loňského roku připomněly mimo jiné desítky křesťanů v kostele svatého Antonína Paduánského, největším katolickém svatostánku v tureckém městě Istanbul.

Návrat velkého silvestrovského ohňostroje v Německu zastínily vážné nehody spojené s odpalem pyrotechniky. Sedmnáctiletý mladík v Lipsku se při používání pyrotechniky zranil tak vážně, že podle policie v nemocnici zemřel. Kvůli útokům proti záchranným složkám a několika vážným nehodám při ohňostrojích v zemi ožila debata o zákazu zábavní pyrotechniky. V Německu se při odpalu pyrotechniky vážně poranilo nejméně 22 lidé a někteří z nich přišli o ruce. V Sasku-Anhaltsku srazilo auto muže při odpalování pyrotechniky. Ten na místě nehody zemřel. V Berlíně házeli oslavující petardy na hasiče a policii, která ohlásila 18 zraněných policistů. Zatčeno bylo 103 osob, z toho 98 mužů.

V dolnorakouském městě Ternitz zemřel při nehodě s pyrotechnikou 18letý mladík a tři další lidé byli raněni, z toho jeden vážně. V regionu Waldviertel je v ohrožení života 16letý chlapec raněný při ohňostrojích. Agentura APA dále informovala o dalších dvou raněných mladících v Tyrolsku a Horním Rakousku a jedné ženě ve Vorarlbersku, po které neznámá osoba hodila petardu.

V Moskvě se rozhodli tradiční ohňostroje zrušit, a to na přání veřejnosti, která toužila "jen po klidném nebi nad hlavami", jak AFP řekla jedna z Moskvanek. V Rusku Vladimira Putina, který před více než deseti měsíci rozpoutal válku proti Ukrajině, nyní podle agentury zrovna není nálada na zábavu.

Bez ohňostrojů se na konci roku naopak neobešlo australské město Sydney. Na jeho nábřeží bylo přes milion lidí, kteří sledovali ohňostroje odpálené z mostu Harbour Bridge a nad budovou opery.

Elysejská pole v centru Paříže podle AFP opět zářila v plném lesku jako před pandemií a na silvestrovských oslavách se podle odhadu policie sešlo na půl milionu lidí.

Na náměstí Puerta del Sol v Madridu tisíce lidí tradičně pojídaly 12 kuliček hroznového vína během posledních 12 vteřin roku 2022, poznamenala AFP s tím, že tento obřad, který má přinést štěstí v novém roce, dodržuje většina Španělů.

Přes dva miliony lidí se sešly na proslulé pláži Copacabana v Riu de Janeiro na oslavách bez jakýchkoli proticovidovýchh pravidel. "Doufáme, že nová vláda se bude více starat o zdraví lidí," řekla AFP v narážce na dnešní nástup nového brazilského prezidenta do funkce Ana Carolina Rodriguesová, která se na oslavy oblékla do tradiční bílé.

Na newyorském náměstí Times Square davy lidí - a miliony u obrazovek - přihlížely tradičnímu spouštění šestitunové křišťálové koule z obřího stožáru. Loni zde smělo být jen 15.000 osob, tedy zhruba čtvrtina obvyklého počtu. Všichni přitom museli mít roušku a potvrzení o očkování proti covidu-19. Tentokrát lidé museli čelit dešti a připravit se kvůli bezpečnostním kontrolám na dlouhé čekání, pokud si přáli mít místo s dobrým výhledem. "V létě dělám plavčíka, takže se vody vůbec nebojím," řekl agentuře Reuters čtyřicetiletý mechanik Tommy Onolfo, který na náměstí prostál 14 hodin. "Rok 2023 bude o tom, že se svět potřebuje vzpamatovat po covidu-19 a po válce na Ukrajině," řekl agentuře AP Arjun Singh, který také přihlížel podívané na Times Square.

Osm bloků od náměstí Times Square zaútočil muž s mačetou na tři policisty. Dva z nich zasáhl do hlavy a jeden z policistů ho střelil do ramene. Oba policisté byli hospitalizováni, jeden s frakturou lebky a druhý s řezným zraněním. Očekává se, že se oba muži zákona zotaví a stejně tak i 19letý útočník, napsala agentura AP.

Nejméně devět lidí zahynulo a mnoho dalších bylo zraněno v tlačenici během oslav příchodu nového roku u nákupního centra v ugandské metropoli Kampala. Mezi oběťmi jsou "mladí lidé", uvedl policejní mluvčí.

Do ulic vyšli oslavit příchod nového roku tisíce Číňanů, mnoho lidí ve velkých čínských městech nicméně zůstalo v dobrovolné izolaci. Státní média se snaží veřejnost uklidnit tvrzením, že vláda má pandemii covidu-19 pod kontrolou a že vlna nákaz po nedávném uvolnění přísných protipandemických opatření se blíží vrcholu.

Novoroční oslavy se konaly i ve městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej, kde se na konci roku 2019 objevily první případy covidu-19. "V podstatě se cítím optimisticky a stejně tak moji přátelé," uvedl 29letý učitel Wu. "Hodně lidí chodí ven," řekl a dodal, že si je vědom, že nynější vlna nákaz postihne starší obyvatele, a zvláště ty s chatrným zdravím. Na pohotovosti místní nemocnice Tchung-ťi se téhož dne táhla dlouhá fronta nemocných, napsala agentura Reuters. "Necítím se dobře. Jsem bez energie. Nemohu dýchat. Dříve jsem byla v dobrém zdravotním stavu. Byla jsem na rentgenu, aby mi zkontrolovali plíce. Tato nemocnice je hodně problematická, musí se dlouho čekat," uvedla jedna z nemocných, 72letá žena. V Číně od uvolnění opatření prudce rostou počty infikovaných, oficiálně zveřejňované statistiky jsou podle Reuters nespolehlivým vodítkem.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Více souvisejících

Silvestr Ohňostroje Nový rok

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy