Summit BRICS: Putin obvinil Západ z rozpoutání války na Ukrajině. Rusko se prý rozhodlo podpořit lid

Již patnáctý summit BRICS letos získává nebývalou pozornost celosvětových médií. Scházejí se na něm klíčoví lídři zemí, kteří drží v rukou klíč ke dveřím budoucí podoby světového mocenského rozpoložení. Vedle čínského vůdce Si Ťin-pchinga je to indický premiér Naréndra Módí, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, brazilský prezident Luiz Inácio Lula de Silva a v neposlední řadě také ruský prezident Vladimir Putin.

Putin během odpoledne na summitu BRICS obvinil Západ z „hrozivé krize na Ukrajině“. „Ruské akce na Ukrajině jsou reakcí na válku rozpoutanou Západem. Jejich snaha zachovat si hegemonii ve světě vedla ke státnímu převratu na Ukrajině v roce 2014. Rusko se rozhodlo podpořit lidi, kteří bojují za svou kulturu, za své tradice, za svůj jazyk a za svou budoucnost,“ vylíčil.

Podle něj chce Rusko na Ukrajině „ukončit válku, kterou Západ rozpoutal proti lidem v Donbasu“. Ze summitu ho citovala britská stanice BBC. S partnery ze zemí BRICS chce „posílit partnerství v oblasti vědy a inovací, zdravotnictví, vzdělávání, rozvoje humanitárních vazeb obecně, kulturní a civilizační rozmanitosti“.

Z důvodu zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) se ruský vůdce účastní summitu v jihoafrickém Johannesburgu prostřednictvím videohovoru. Vyslal za sebe náhradu – svého šéfa diplomacie Sergeje Lavrova. Jihoafrická policie by totiž Putina musela vzhledem k členství v ICC zatknout. Pokud by tak neučinila, sama by ICC musela čelit. V případě jeho zatčení by africké zemi hrozila válka s Ruskou federací. Pretoria ho tak požádala, aby „se držel dál“.

Putin na summitu promluvil už dopoledne, informoval o tom list New York Times. Obvinil Západ z ruského odstoupení od černomořské obilné dohody. „Naše země má kapacitu nahradit ukrajinské obilí jak komerčně, tak jako bezplatnou pomoc potřebným zemím, zejména proto, že se letos očekává perfektní úroda. Rusku jsou záměrně kladeny překážky v dodávkách obilí a hnojiv do zahraničí a zároveň jsme pokrytecky obviňováni ze současné krize na světovém trhu,“ shrnul. Reálně ale ruský vývoz potravin v roce platnosti dohody dosáhl rekordní výše.

Tlačí tak na citlivé místo, protože řada rozvojových zemí se summitu účastní rovněž jako pozorovatelé. Dohoda pomohla stabilizovat světové ceny potravin a pro řadu zemí nejen bloku BRICS je její ukončení znepokojující. O vstup totiž požádaly země jako Saúdská Arábie, Indonésie, Egypt či Argentina.

Čínský vůdce Si Ťin-pching překvapil hned na úterním podnikatelské fóru – na klíčovém mítinku tohoto summitu se totiž vůbec neobjevil. Vyslal místo sebe svého ministra obchodu, který přečetl projev lídra. Podle CNN v něm vyzval svět, aby se vyhnul náměsíčnému pádu „do propasti nové studené války“. „Některá země, posedlá udržením své hegemonie, se vydala cestou ochromení rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí,“ četl ministr.

Nezmínil přímo Spojené státy. „Kdo se rychle rozvíjí, stává se cílem jejího zadržování. Ten, kdo ji dohání, se stává cílem jejího bránění. To je však marné,“ líčil. „Je krajně neobvyklé, aby se čínský vůdce objevil v zemi, která pořádá mnohostranné setkání – zejména takové, do něhož Čína hluboce investuje, jako je BRICS – a nedostavil se na zahajovací akci,“ popsala výkonná ředitelka programu German Marshall Fund’s Indo-Pacific Bonnie Glaserová.

„Zdá se, že Siho od setkání něco odtrhlo. Mohla to být zdravotní příhoda nebo třeba naléhavá záležitost, která vyžadovala jeho pozornost. Je také možné, že Si vynechal akci z nějakého jiného důvodu – možná v reakci na vývoj na summitu,“ konstatoval výzkumník Brian Hart z Centra pro strategická a mezinárodní studia.

Peking zřejmě jeho nepřítomnost nikdy nevysvětlí. „Komunistická strana Číny necítí povinnost poskytovat vysvětlení, proč byl její ministr zahraničí vyměněn nebo proč se její nejvyšší představitel na podnikatelském fóru BRICS nedostavil. Cokoli může být státním tajemstvím,“ dodal Hart. Narážel na skutečnost, že koncem července čínské vrchní vedení odvolalo bez jakéhokoliv vysvětlení ministra zahraničí Čchin Kchanga.

Ještě předtím čínský vůdce jednal s prezidentem Jihoafrické republiky. Hovořili spolu o válce na Ukrajině. „Oba jsme se shodli na důležitosti dialogu a jednání mezi oběma stranami,“ nastínil Ramaphosa.

Server listu NY Times připomněl, že se jihoafrický prezident ve stínu klesající domácí popularity snaží stavět do role mezinárodního státníka, o své zemi pak hovoří jako o „hlasu Afriky“. Na summit pozval přes třicet hlav afrických států.

Související

Více souvisejících

BRICS Vladimír Putin jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy