Veronika Vrecionová: Světový den vody

Praha - "Stále četnější výkyvy počasí na celém světě, ale i u nás, mají jednoho společného jmenovatele – vodu. Buď je vody příliš mnoho a lidé čelí riziku větších či menších povodní, nebo je vody příliš málo, a společnost řeší rizika následků sucha. Obojí jsme na území ČR jen v posledních třech letech zažili (povodně v roce 2013, sucho v roce 2014 a hlavně 2015) a zažívat budeme jistě i v letech následujících," píše v komentáři, který má k dispozici server EuroZprávy.cz, expertka ODS pro zemědělství a rozvoj venkova Veronika Vrecionová.

Proto je výzvou pro nás všechny uvedená rizika minimalizovat. Voda se i u nás postupně stává významnou strategickou surovinou.

K tomu, abychom se mohli suchu nebo povodním efektivněji bránit, je třeba lépe porozumět procesům, které probíhají v přírodě. Musíme poskytnout větší prostor pro názory odborníků, kteří se vodou dlouhodobě zabývají. Letos se díky dostatku dešťových srážek a nakonec i sněhu podařilo zřejmě odvrátit hrozbu sucha a deficitu podzemních vod z loňského roku. Tím se ale nesmíme nechat ukolébat.

Hlavním problémem naší země, jak dnes už většina lidí ví, je neschopnost krajiny zadržovat vodu, což vede jak k rizikům sucha, tak povodní. I samotné ministerstvo zemědělství nedávno oficiálně přiznalo, že vodní erozí je ohroženo ne 50 procent, ale již dvě třetiny zemědělské půdy, což dokazuje, že se stav naší krajiny zhoršuje. Rostou tak rizika ohrožení majetků obecních i soukromých.

Je to ale právě ministerstvo zemědělství, která má v rukou zásadní nástroje na snížení těchto rizik. Mluvím o nastavení podmínek zemědělského hospodaření tak, aby se rizika vodní i větrné eroze snížila. Odborníci říkají, že pokud přistoupíme ihned ke správnému způsobu hospodaření na zemědělské půdě, zvýšíme okamžitě schopnost krajiny zadržovat vodu až o 40% (rozčlenění krajiny, méně chemických hnojiv, co nejvíce přirozených přírodních prvků v krajině – větrolamy, remízky, mokřady). Je třeba zajistit, aby na polích zůstávala nejcennější svrchní část zeminy. Bohužel je třeba konstatovat, že politika současného vedení ministerstva problémy naší krajiny, a tím i zemědělství a venkova dále prohlubuje, protože je zaměřena především na podporu průmyslového zemědělství, které krajinu poškozuje. Za sebe i ODS musím konstatovat, že s takovým pojetím kategoricky nesouhlasíme, což není nic proti zemědělcům jako takovým, ale proti úředníkům ministerstva zemědělství.

Letošní Světový den vody má jako motto „Voda a pracovní místa", což ve své podstatě odpovídá tomu, o čem tu hovořím – bez vody, ale i s příliš velkým množství vody, není možné podnikání na venkově. Snažme se proto, abychom měli vodu v přiměřeném množství i kvalitě a abychom vodě lépe porozuměli. Právě Světový den vody k tomu poskytuje mnoho příležitostí v rámci doprovodných akcí k této oslavě, které pořádají vodohospodářské společnosti nebo třeba státní podniky. Při těchto akcích má každý, kdo o to stojí, příležitost pohovořit si s odborníky a zeptat se jich na to co jej zajímá. Kdo má čas a chuť, měl by tuto příležitost využít.

Související

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

ODS Veronika Vrecionová (ODS)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy