KOMENTÁŘ | Erdogan se zbavil možné role mírotvůrce. Zelenského cesta ukázala, co každý viděl

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během své zahraniční cesty z minulého týdne navštívil postupně Bulharsko, Českou republiku, Slovensko a Turecko. Proč si ale vybral pro svou cestu po Evropě právě tyto země, když ještě začátkem tohoto roku navštívil ty nejsilnější evropské spojence – Francii, Německo a Polsko?

Že si Zelenskyj vybere jako další ze svých cílových destinací Bulharsko bylo poměrně překvapivé, ale zároveň logické. Ve srovnání s ostatními zeměmi Sofie nedává na pomoc ukrajinskému válečnému úsilí rozhodně tolik prostředků jako jiné země, které navštívil. Bulharská společnost je rovněž rozdělená, zemí prorůstá silné proruské podhoubí a vidět ukrajinského lídra naživo by mohlo tamním představitelům upravit jejich vnímání současné geopolitické situace.

Bulharská zdrženlivost ale stála za tím, že se Zelenskyj se svým protějškem Rumenem Radevem dostal do přímého sporu. Označil totiž ruskou válku za konflikt, když zdůraznil, že více a více zbraní ji nevyřeší. V tu chvíli ukrajinský prezident vznesl vůči Radevovi dotaz: Pokud by lidé se stejnými hodnotami nepomohli, co byste dělal? Řekl byste: Putine, prosím, vezmi si bulharské území? Ne, vy, jsem si jistý, byste jako opravdový prezident nedopustil kompromis. Je to vaše právo nepodporovat pomoc Ukrajině. Ale chtěl bych, abyste mi správně rozuměl.“

Ukazuje se velký rozdíl mezi diplomaciemi obou zemí. Zatímco Ukrajina je s Ruskem ve válce – a je tedy jasné, že k politice Ruské federace rozhodně Kyjev zdrženlivý nebude; Bulhaři už mají jakési proruské smýšlení historicky zakořeněné. Při jednání mezi vrcholnými představiteli obou zemí se to ukázalo v realitě a Zelenskyj s Radevem rozhodně neměli příjemný rozhovor – tedy minimálně poté, co nechali vykázat novináře z jednací místnosti.

Že je Bulharsko více proruské než jiné země, nezabránilo Kyjevu a Sofii uzavřít užší obrannou spolupráci. Bulhaři se rovněž přiblížili k dohodě s Ukrajinci o prodeji dvou jaderných reaktorů ruské výroby a dalšího klíčového vybavení ukrajinské státní firmě zabývající se jadernou energetikou Enerhoatom.

Neutuchající podpora

Cesta do České republiky a na Slovensko ukrajinskému lídrovi jasně ukázala, že tyto země při něm bezvýhradně stojí. Sice nikdo z nás neviděl za oponu jednání mezi vrcholnými představiteli, nicméně výstupy jsou zřejmé.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že ji těší podpůrné schéma pro slovenské firmy, které mají zájem se podílet na obnově Ukrajiny, a zároveň podpořila ambice Kyjeva ohledně členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Přiznala ale, že další vojenská pomoc není v současné době možná a k dispozici je pouze munice. „Otázkou není jestli, ale kdy bude členem,“ řekla Čaputová.

Zelenskyj se setkal i s šéfem úřednického vládního kabinetu Ľudovítem Ódorem. Potvrdil další podporu integračních ambicí Ukrajiny a jejího spravedlivého boje o národní identitu. Podobných slov by se Zelenskyj pravděpodobně dočkal od každého z představitelů Bratislavy, ať už by vládnul Robert Fico nebo Edvard Heger. Otázkou ovšem zůstává, jestli by na Slovensko s Ficem v čele někdy zavítal.

Tatáž otázka se nabízí v případě České republiky v područí Miloše Zemana nebo Andreje Babiše. Pro Zelenského by jistě bylo minimálně problematické hovořit s lidmi, kteří někdy během své politické kariéry kladli důraz na spolupráci s Ruskem nebo Čínou. Zeman v předvečer svého konce na Pražském hradě důrazně odsoudil ruskou invazi, zachránil se tak před takřka jistou politickou smrtí. Byl to sice pozitivní (a pro mnohé nečekaný) krok, ale reputaci České republiky v očích Kyjeva asi nezachránil.

Je tedy jasné, že se Zelenskému daleko lépe jedná se současným prezidentem Petrem Pavlem, který se už od začátku suverénně staví na stranu Ukrajiny. Stejně tak činí předseda vlády Petr Fiala. Místo ideologických a populistických dohadů tak ukrajinský prezident odletěl z Česka s konkrétními výsledky svého úsilí – ukrajinská armáda dostane nové helikoptéry a statisíce kusů munice. Navíc si ze setkání s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou odvezl suvenýr v podobě trička s nápisem „Rusko je teroristický stát“.

Erdogan nebude mediátor

Další etapa jeho cesty ale byla daleko náročnější a kupříkladu Washington se na ni díval s daleko větším očekáváním. Minulý týden EuroZprávy.cz oslovily vojenského experta Tomáše Řepu, který tvrdil, že turecký přístup vůči Ukrajině v NATO bude záviset na přístupu americkém. „Turecko lavíruje, prodává zbraně Ukrajině. Erdogan si hraje na zprostředkovatele, ale velká část turecké společnosti by jednoznačný příklon k Rusku nesla hodně špatně už i z historických důvodů. Proto je Erdogan opatrný a myslím si, že v otázce Ukrajiny čeká hlavně na Američany,“ popsal.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale při setkání v Istanbulu zdůraznil to, co řekl již loni při návštěvě ukrajinského Lvova. Tehdy řekl, že Turecko „stojí na straně svých ukrajinských přátel“. Nyní podotkl, že si Ukrajina zaslouží stát se členem NATO. Je to poměrně nečekaný vývoj. Ještě minulý týden vyplouvaly na povrch informace o turecké pomoci ruským lodím, nyní se však Erdogan postavil za pokračování obilné dohody (kterou sám zprostředkoval).

Řepa uvedl, že se Erdogan staví do role zprostředkovatele. Jenže teď pozorujeme, že se jasně a nezpochybnitelně postavil na stranu Kyjeva – což z něj nedělá pro Rusko relevantního mediátora případných mírových jednání. Zůstane to tedy na Afričanech?

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy