Co by se stalo, kdyby v tento okamžik Ukrajina vstoupila do Severoatlantické aliance? To je otázka, kterou nyní zřejmě bilancuje v hlavě na straně jedné nejeden alianční lídr, ale na straně druhé i Kreml. Vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že otázka vstupu Kyjeva do řad NATO neleží na stole.
Bezpečnostní záruky, které Ukrajině poskytly Moskva, Washington a Londýn, když se v roce 1994 vzdávala svého jaderného arzenálu, byly podle Kyjeva bezcenné, píše agentura Reuters.
Země z východní Evropy si většinou myslí, že by Ukrajincům mělo být na summitu ve Vilniusu nabídnuto místo v Severoatlantické alianci. Na druhé straně stojí Němci a Spojené státy, které se podle Reuters obávají jakéhokoliv kroku – protože krok Kyjeva směrem do NATO by mohl vtáhnout celou alianci do války s Ruskem.
Navíc ruský prezident Vladimir Putin označil rozšiřování NATO směrem k ruským hranicím za hlavní důvod rozpoutání války proti Ukrajině v únoru loňského roku. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg už vyloučil formální pozvání Kyjeva. Stoltenberg totiž zdůraznil, že Ukrajina nebude moci vstoupit, dokud zuří válka s Ruskem.
Poprvé se o přístupu Ukrajiny začalo otevřeně hovořit v roce 2008 na summitu v Bukurešti, lídři NATO jí ale nepředložili Akční plán členství – tedy plán, který ji má k alianci do budoucna přiblížit. Země musí splnit politická, ekonomická a vojenská kritéria s tím, že musí potvrdit schopnost přispět k operacím NATO.
Řada zemí ale navrhuje tento proces vynechat – v čele s Velkou Británií a Německem. Postup skrze Akční plán není nutný, Švédsko a Finsko byly dříve neutrální a do Aliance tak následně vstoupily přímo.
Stoltenberg ale zdůraznil, že bezpečnostní záruky podle článku 5 – neboli útok na jednoho člena NATO je útokem na všechny – poskytnou lídři Ukrajině až po válce. V tuto chvíli by Ukrajina tedy vtáhla chtě nechtě do války dalších 31 zemí.
Reakce Kremlu na budoucí vstup Ukrajiny je nejistá. Podle slov Moskvy by ale způsobil problémy na mnoho let dopředu. Varovala před blíže nespecifikovanou reakcí, jíž by si zajistila bezpečnost.
Expert: Vstup Ukrajiny není aktuální
Tomáš Řepa si nemyslí, že otázka okamžitého přístupu Ukrajiny do Severoatlantické je aktuální. „Jde o ty přístupové rozhovory a pozvánku do NATO. Než by Ukrajina splnila všechna kritéria a všichni stávající členové s jejím přistoupením souhlasili, tak to potrvá ještě velmi dlouho,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.
Nemyslí si, že by Ankara kladla podobný odpor k ukrajinskému přístupu jako v případě Švédska. „Turecko lavíruje, prodává zbraně Ukrajině. Erdogan si hraje na zprostředkovatele, ale velká část turecké společnosti by jednoznačný příklon k Rusku nesla hodně špatně už i z historických důvodů. Proto je Erdogan opatrný a myslím si, že v otázce Ukrajiny čeká hlavně na Američany.“
Zcela jiný případ je podle experta Maďarsko a cynická argumentace premiéra Viktora Orbána s odkazy na to, že Ukrajina není suverénní stát, když se není schopna ubránit sama. „To v tomto případě Maďarsko taky ne,“ zdůraznil.
S odkazem na Budapešť zmínil, že Aliance prozatím nezná mechanismus vyloučení člena ze svých řad. „Ve své době jen Charles de Gaulle opustil NATO, ale pouze z vojenských struktur a ne politických. A hned vzápětí se tam zase Francie vrátila,“ připomněl.
Maďarsko podle Řepy čím dál více ztrácí všechny spojence. „A i tradiční tandem s Polskem už nefunguje právě kvůli Ukrajině.“
„Kdyby se okamžitě hypoteticky přidala do NATO, tak se sice dá teoreticky aktivovat článek 5, ale mám za to, že stát, který je ve válce, by stejně musel čekat, dokud válka neskončí, je totiž jasné, co by následovalo,“ doplnil.
Řepa předpokládá, že se lídři na summitu ve Vilniusu příští týden shodnou na další vojenské pomoci pro Ukrajinu. „Některé státy budou hodně hlasitě podporovat dodávky F-16 a taky těžkých zbraní jako tanků a podobně,“ dodal.
Související
Válka na Ukrajině: Kyjev hlásí čtyři mrtvé po ruském útoku na metropoli
Danko a spol. odjeli do Moskvy otevřít Slovákům oči. Do Kyjeva nikdo nevyrazil
Ukrajina , Tomáš Řepa , NATO , Jens Stoltenberg , Rusko , Maďarsko , Turecko , Viktor Orbán
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Češi luští křížovky již 100 let. Začalo to v Lidových novinách
před 1 hodinou
Válka na Ukrajině: Kyjev hlásí čtyři mrtvé po ruském útoku na metropoli
před 2 hodinami
V Česku můžete narazit na britské vojáky. NATO je posílá na cvičení
před 2 hodinami
Příměří v Gaze potvrzeno. Izrael schválil dohodu, vláda se však otřásá
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka míří oteplení
včera
Kyjev zveřejnil záběry ze zajetí severokorejského vojáka. Jsou lepší než Rusové, mají ale zásadní slabinu, přiznává
včera
Inaugurační ceremoniál Trumpa se na poslední chvíli mění
včera
Stephen King chce zrušit Oscary: LA hoří, není co oslavovat
včera
TikTok má dva dny. Jinak ho USA zakáží
včera
Dánsko kvůli zájmu USA o Grónsko zesměšnilo Trumpa
včera
WhitePress® – mezinárodní spojka marketingové nabídky a poptávky
včera
Smyčka okolo Ruska se utahuje. Arménie chce do EU, doplní množství zemí Balkánu a východní Evropy
včera
Dánská obrana exkluzivně pro EZ: Zájem Trumpa o Grónsko je přirozený, těšíme se, co bude dál
včera
Musk může zničit demokracii v Evropě, obává se Scholz
včera
Slunečné počasí a nejlepší podmínky v této zimě. Meteorologové mají dobré zprávy
včera
Netanjahu: Hamás může propustit první rukojmí už v neděli
včera
Změny počasí nezvrátíme. Zastavení oteplování je prakticky nedosažitelné, varují vědci
včera
Poslanci si zvýšili platy o sedm tisíc korun
včera
Překvapení roku: EU zvyšuje závislost na ruském plynu, i když se snaží o opak
včera
Válka na Ukrajině jako cenný zdroj? NATO ji hodlá využít
NATO plánuje využít tříletou válku na Ukrajině jako zdroj cenných lekcí pro zlepšení své připravenosti na potenciální konflikt s Ruskem. Nově vznikající NATO-Ukrajinské centrum pro analýzu, výcvik a vzdělávání (JATEC), které bude otevřeno příští měsíc v polském městě Bydhošť, bude zkoumat nejnovější poznatky z moderní války. Centrum se zaměří na oblasti, jako je využití dronů, letecká obrana, umělá inteligence a odolnost civilního obyvatelstva, uvedl server Politico.
Zdroj: Libor Novák