Viktor Orbán

Viktor Orbán je maďarský politik, který se narodil 31. května 1963 ve městě Székesfehérvár. Orbán vystudoval právo na Eötvös Loránd University v Budapešti. Je zakládajícím členem politické strany Fidesz (Mladí demokraté), kterou spoluzaložil v roce 1988 v době pádu komunistického režimu v Maďarsku.

Orbán vstoupil do veřejného povědomí jako vůdce mládežnického hnutí Fidesz v době politických změn v Maďarsku na konci 80. let. Po pádu komunismu byl v letech 1998–2002 a opět od roku 2010 premiérem Maďarska. Jeho politická kariéra byla charakterizována různými obdobími, od liberálních počátků po pozdější přesun směrem k nacionalismu a konzervatismu.

V průběhu let se Orbán stal známý svými kontroverzními politickými postoji, zejména v oblasti migrace, ochrany tradičních hodnot a kritiky evropských institucí. Jeho politika vyvolala diskuse a kritiku jak doma, tak v zahraničí.

* 31. května 1963

Související články:

Maďarsko

Média: Maďarsko schválí vstup Švédska do NATO

Podle serveru index.hu se zdá, že se blíží nová dohoda mezi Maďarskem a Švédskem ohledně švédských bojových letadel Gripen, informovala v neděli tisková agentura PA Media. To by mohlo otevřít cestu k ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance parlamentní frakcí vládní strany Fidesz.
Ulf Kristersson

Švédsko dalo Maďarsku košem. Chce do NATO a diskutovat o tom nebude

Na neformálním setkání švédského premiéra Ulfa Kristerssona s předsedou maďarské vlády během probíhajícího summitu Evropské unie v Bruselu se nebudou vést žádné rozhovory o Severoatlantické alianci. Švédský premiér to uvedl před odletem do Bruselu v rozhovoru pro deník Dagens Nyheter.
Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán jednal se Stoltenbergem o NATO. Za schválení vstupu Švédska může něco chtít

Maďarský premiér Viktor Orbán podle švédských médií očekává nějakou formu kompenzace za schválení vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Ačkoliv v telefonickém rozhovoru se šéfem NATO Jensem Stoltenbergem ve středu potvrdil, že maďarská vláda podporuje členství Švédska v NATO, podle tisku bude schválení vstupu do NATO pravděpodobně náročnější než v případě Turecka.
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Jak prosadit pomoc Ukrajině? Europoslanci se chtějí vypořádat s Orbánem, na stole je aktivace článku 7

Poslanci Evropského parlamentu se chystají k frontálnímu útoku proti předsedovi maďarské vlády Viktoru Orbánovi, protože Maďarsko stále brání reformě rozpočtu Evropské unie, včetně pomoci ve výši 50 miliard eur pro Ukrajinu. Už tento týden se rozhodne, jak daleko chce Evropský parlament zajít, a i když nemůže žádnou zemi vyhodit, může jí odebrat hlasovací práva, aby se vyhnul dalším škodám, a to prostřednictvím článku 7 Smlouvy o Evropské unii.

* 31. května 1963

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

včera

Marian Jurečka

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

včera

včera

Otužování jako moderní trend? Lidé si ve studené vodě posilovali imunitu od pradávna

Období, kdy zima ztrácí na síle a přichází jaro, je ideální pro otužování. To je dnes velmi populární a získává si stále více příznivců. Otužování ovšem nemůžeme vnímat jako trend moderní doby, je totiž staré jako lidstvo samo. První zmínky o otužování sahají až do období starověku.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy