Zelenskyj v Bulharsku domluvil užší obrannou spolupráci. Ukrajina možná získá jaderné reaktory

Ukrajina a Bulharsko se domluvily na aktivnější spolupráci v obranném sektoru, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který je dnes na návštěvě v Sofii. Hlava státu napadeného Ruskem zároveň přizvala Bulhary k účasti na poválečné obnově země. 

"Diskutovali jsme o vojenské pomoci, kterou Bulharsko poskytuje naší zemi. Počítáme s pokračováním spolupráce, která už zachránila mnoho životů," uvedl Zelenskyj podle deníku Guardian

Ukrajinský prezident se setkal s bulharským premiérem Nikolajem Denkovem. "Hlavním tématem našich rozhovorů je bezpečnost našich zemí a celé Evropy, obranná pomoc a spolupráce. Základní prioritou jsou energie a zesílení naší jednoty v Evropě," napsal na twitteru. Tam už předtím sdělil, že se bude hovořit také o blížícím se summitu NATO.

Britský list také informoval, že Bulharsko se přiblížilo dohodě o prodeji dvou jaderných reaktorů ruské výroby a dalšího klíčového vybavení ukrajinské státní firmě Enerhoatom, která se zabývá jadernou energetikou. 

Bulharská státní společnost NEK by Enerhoatomu měla prodat vybavení z nedokončené jaderné elektrárny Belene za nejméně 600 milionů eur. Podle deníku by poprvé od začátku konfliktu posloužila Ruskem vyrobená infrastruktura ke zlepšení energetického výkonu Ukrajiny. 

Související

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Bulharsko jaderné elektrárny

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Po ruském útoku na Oděsu je nejméně pět mrtvých včetně kojence. Úřady vyhlásily den smutku

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také tříměsíční dítě. Administrativa oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásila neděli 3. března za den smutku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy