V Praze se natáčí film Národní třída. V hlavní roli s Čermákem

V Praze začalo natáčení celovečerního filmu Národní třída podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše. Režisérem je Štěpán Altrichter, v hlavní roli se představí Hynek Čermák. Podle Rudiše je to drama, ale trochu i temná sídlištní komedie. Kromě Čermáka ve filmu hrají například Kateřina Janečková, Jan Cina, Václav Neužil, Martin Sobotka nebo Jiří Langmajer.

Čermák má v Národní třídě roli Vandama, rváče z pražského sídliště, který je však zároveň sečtělý. Líbí se mu servírka Lucka v oblíbené hospodě Severka. Rozhodne se jí pomoci poté, co jednoho večera do hospody dorazí člověk, který za Lucku přebral dluhy a chce peníze zpátky.

Podle Rudiše může hlavní postava Vandama působit agresivně, zle, temně a drsně, zároveň se v ní ale skrývá velký smutek a melancholie. "Prohlíží si svět z hospody Severka. Je to takový sídlištní šerif, smutný rváč, který trochu stárne a cítí, že život mu trochu ujel, ač si to možná nechce přiznat," řekl novinářům při natáčení.

Čermák zatím příliš detailní být nechtěl. "Já postavu zatím moc popsat nemůžu, protože i když máme druhý natáčecí den, pořád ji hledám. Je to obyčejný/neobyčejný, hloupý/nehloupý, zlý/nezlý chlapík. Není černobílý," uvedl. Čermák už dříve namluvil audioknihu Národní třída.

Ve filmu se Vandam bude starat o postavu nazývanou Psycho, která se neobjevila v knižní předloze. "Je to taková parafráze na vztah otce a syna. Vandam možná hledá někoho, s kým bude sdílet život. Herec Honza Cina s postavou pracuje opravdu vtipně," doplnil Čermák.

Štáb dnes natáčel poblíž Litochlebského náměstí na Chodově scénu, které tvůrci říkají bufet. "Hlavní hrdinové Vandam a Psycho sem každý den po práci chodí na oběd. Mají svůj stůl, ke kterému se přicpe Ukrajinec a zabírá si místo, jež mu nepatří. Vznikne konflikt," popsal scénu asistent režie Václav Sadílek. "Máme tam v malém bufetu asi 25 až 30 komparzistů, máme obrovský kotel guláše a jelikož máme plastové židle, některé to nevydržely a už čtyři praskly, takže i o zábavu je postaráno," doplnil.

Režisér Altrichter, který zároveň společně s Rudišem napsal scénář, debutoval v roce 2014 komedií Schmitke. Absolventský snímek byl oceněn na mezinárodním festivalu v německé Chotěbuzi a získal také Cenu české filmové kritiky pro objev roku a dva České lvy za nejlepší hudbu a zvuk.

Podle Altrichtera si budou možná někteří diváci muset chvíli zvykat na Vandamův ostrý slovník. "Myslím, že postupně pochopí, že se za drsnou vrstvou skrývá lidský příběh, který vezme za srdce každého. Má to být film přímý, našláplý, vtipný, má gradovat a vyústit v zajímavý konec," uvedl v tiskové zprávě.

Znovu spolupracuje s rumunským kameramanem Cristianem Pirjolem. "Jeho kamera ukáže trochu jiný pohled na české sídliště, než na jaký jsme zvyklí. Ukáže ho tak, jak ho vnímá hlavní hrdina sám, v dlouhých záběrech ukazujících až nostalgicky 'krásu' architektury dřívějších časů," doplnil. Jako sídlištní lokace filmaři zvolili pražské části Opatov a Háje, točit se ale bude i v centru včetně Národní třídy nebo v Kunratickém lese.

film Národní třída Hynek Čermák (herec) Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy