RECENZE: F1: Touha po vítězeství ukazuje, že tým je více než pilot

Druhá série dokumentu ze zákulisí nejsledovanějšího motoristického sportu ukazuje lidské příběhy v pozadí, které na soutěžním okruhu nejsou vidět. Po úspěchu první série se přidaly všechny týmy včetně Ferrari a Mercedesu a v tempu vysokootáčkového motoru jednotlivé díly ubíhají stejně rychle jako palivo z nádrží během závodu.

F1: Touha po vítězství je seriál, který by bylo možné označit za povinný pro fanoušky závodů Formule 1. Druhá série dokumentárního seriálu navazuje na předchozí sezónu, zatímco se jí daří udržet vysokou kvalitu.

Každý z deseti dílů sleduje zákulisí některého z týmů a během několika závodů sezóny 2019 a vytahuje na povrch ty nejzajímavější události, které se během daného období staly. S tím souvisí velmi dobře zvládnutá dramaturgie, jež umí citlivě pracovat se střihem a kompozicí jednotlivých prvků děje.

Velké plus seriálu je schopnost vyvolat v divákovi emoce, jež se v jednotlivých dílech značně mění – každá epizoda má svého hrdinu, ale někteří se stávají bližšími srdci diváka než jiní. Vibrující atmosféra vzrušení je záhy vystřídána zármutkem a soucitem jen proto, aby se zase s dalším dílem změnila v euforii z nečekaného úspěchu. Netflix zkrátka ukazuje, že sportovní dokumenty umí. Vizuálně i obsahově je seriál vypiplaný téměř k dokonalosti.

Jediná výtka tak směřuje k některým skriptovaným sekvencím, v nichž je často viditelná topornost protagonistů. To samozřejmě není nikterak zásadní, protože protagonisté jsou neherci; jezdci, jejich rodiny a členové týmu. Pozitivem je, že pilot není jen tvář v kombinéze týmu, která si nasadí závodní helmu, vypne pud sebezáchovy a posadí se do kokpitu úžasných technických skvostů. Piloti jsou také obyčejní lidé, kteří žijí své soukromé životy, které jsou zcela podřízeny kolotoči závodů.

Někteří z Vás jistě budou namítat, že samotné závody Formule 1 jsou v poslední době nudné a jediné, co je důležité, je dobře zajet kvalifikaci a zdařile odstartovat. To je možná do jisté míry pravda, ale seriálu se velmi dobře daří zkoncentrovat klíčové a zajímavé momenty celé sezóny do necelých šesti hodin.

Podobný pohled do zákulisí by si zasloužil každý špičkový sport. F1: Touha po vítězství je výkladní skříní nejen motoristických dokumentů ale i sportovních dokumentů obecně. Pro fanoušky je to jasná povinnost, pro občasného diváka velmi vítaná příležitost, jak nahlédnout za hranici okruhů a alespoň částečně pochopit, jak to funguje uvnitř týmů. Již vyšla třetí série, která sleduje události sezóny 2020, recenzi očekávejte v nejbližších dnech.

Celkové hodnocení: 90 %

Formula 1: Drive to Survive (2. série 2020)

Kamera: Jean-Louis Schuller

Hudba: Walter Mair

Střih: Kate Coggins, Otto Burnham

Velká Británie / 5 h 58 min (31-41 min) / dokumentární, sportovní

Související

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

Více souvisejících

Ferrari mercedes Red Bull Racing Formule 1 recenze dokument Netflix Serial "F1: Touha po vítězeství ukazuje" Renault Sebastian Vettel (F1) Lewis Hamilton sport

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy