RECENZE: Thor: Láska jako hrom je skrytou parodií na superhrdinské filmy

Filmy s bohem hromu se vždy vyznačovaly nadhledem a velkým důrazem na komediální prvky. Čtvrtý snímek to však dotáhnul ještě o úroveň dál a dostal se až za hranu parodie sebe sama. Kromě téměř neustálého pomrkávání a gagů se můžete těšit také na spoustu cameo rolí. Některých si sotva všimnete, jiné jsou výborné.

Úvodní část snímku rekapituluje události z předchozích filmů, ať již se jednalo o sólové snímky s Thorem nebo týmovky. Mezitím potkáváme Thora (Chris Hemsworth) jak vypomáhá Strážcům Galaxie, i když jeho pomoc se někdy projeví v danajský dar. Tak se Thor dozvídá o nové hrozbě, která se šíří vesmírem a postupně zabíjí bohy. Tajemný vrah se jmenuje Gorr the God Butcher (Christian Bale) a usiluje o zničení všech božských bytostí, protože prozřel, že bohové na své poddané shlížejí s pohrdáním, a dokonce jim přejí jejich příkoří, neboť to považují za úděl věřících.

Brzy se Thor se Strážci Galaxie rozejde, protože se svým věrným přítelem Korgem (Taika Waititi) vydává hledat Gorra, zatímco Strážci chtějí pomáhat ostatním bytostem v boji proti hrozbám, které se šíří poté, co je jejich bůh zabit. Thor se tak při honu za Gorrem setkává s Valkýrou (Tessa Thompson) a nečekaně také se svou expřítelkyní doktorkou Jane Foster (Natalie Portman). Čtveřice se pak společně vydává po stopě Gorra a snaží se jej zastavit v uskutečnění svého plánu.

Hned úvodní sekvence praští znalého diváka do očí, protože během úvodní patnáctiminutovky si dokáže udělat srandu hned z několika ikonických akčních postav včetně třeba Jean-Claude Van Damma. Kromě těchto malých poklon velkým hvězdám je ve snímku mnoho cameo rolí, z nichž některé jsou opravdu povedené. Rozhodně zkuste najít oscarového Matta Damona, který se objeví se Samem Neillem a Lukem Hemsworthem (bratr Chrise Hemswortha) ve stejných rolích jako v předchozím snímku Thor: Ragnarok.

Bohužel u komediální linky veškerá zábava končí, protože jakmile dojde na vážnější témata, snímek se začne drolit. Celý ansámbl totiž hraje v komedii, jenže Christian Bale jim to kazí svou vážností. Nechápejte to špatně, Bale svou roli táhne o třídu výš než zbytek ansámblu, ale je to spíše tím, že ostatní zůstali na vlně laškování, popichování a vtípků, zatímco Bale prodává svou emocionální excelenci na výbornou. Pouze propojení obou přístupů trochu vázne a zejména při dialozích mezi Balem a Hemsworthem se ukazuje, o kolik je lepší herec.

Když už jsme u těch emocí, Taika Waititi s nimi dokáže celkem dobře pracovat a v závěru snímku snad i průměrný divák uroní alespoň jednu malou slzičku. Co se mu však nedaří, tak to je budování napětí, protože v žádném momentu se divák o žádnou z postav nebojí. To se divákovi nečekaně vymstí, ale to je tak jedinou nečekanou věcí na celém snímku.

V akčních scénách je sice pár zajímavých nápadů, ale provedení nijak nevybočuje ze zavedených Marvelovských standardů. Podobně je na tom také vizuál. Tentokrát se však nenatáčelo před zeleným plátnem, ale před velkými obrazovkami virtuálního studia StageCraft od známé společnosti Industrial Light & Magic (ILM), kterou založil a proslavil George Lucas. Na některých místech snímku je možné si povšimnout podivně působícího pozadí, respektive propojení postav s pozadím, což je zřejmě zapříčiněnou právě touto použitou technologií.

Thor: Láska a hrom je snímek, který se snaží propojovat dvě protichůdné tendence – chce být komedií, ale zároveň chce řešit závažnější otázky vztahů a citů či života a smrt. Přitom však volně cestuje mezi dramatičtěji pojatými těžšími prvky a komediálním natřásáním, což v tomto případě příliš nefunguje. Jako nenáročná oddechovka snímek celkem funguje, ale nic víc nenabízí. Zajímavé může být srovnání s posledním Spidermanem, který rovněž dokáže být vtipný, ale zároveň dokáže uchopit závažné otázky a vcelku sebejistě je rozpracovat do funkčního celku.

Celkové hodnocení: 60 %

Thor: Love and Thunder (2022)

Hrají: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Christian Bale, Tessa Thompson, Taika Waititi, Russell Crowe, Jaimie Alexander, Chris Pratt, Dave Bautista, Karen Gillan, Pom Klementieff, Sean Gunn, Vin Diesel, Bradley Cooper, Carly Rees, Ben Falcone, Stephen Curry, Bobby a další.

Režie: Taika Waititi

Předloha: Stan Lee (komiks)

Scénář: Taika Waititi, Jennifer Kaytin Robinson

Kamera: Barry Baz Idoine

Hudba: Michael Giacchino, Nami Melumad

USA / 125 min / akční, dobrodružný, fantasy

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.
Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

recenze filmy Kina film Thor: Láska a hrom film "Thor: Ragnarok" Chris Hemsworth Natalie Portmanová Christian Bale Falcon (filmová distribuční společnost) Taika Waititi Chris Pratt komiksy Marvel Comics Marvel Studios žánr: akční fantasy Karen Gillan

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy