Beatles se nechtěli nechat oškubat, ukázal Harrisonův dopis

Londýn - Minulý týden se v aukci prodal za 13 tisíc liber (přes půl milionu korun) dopis George Harrisona. Jeden ze členů slavné skupiny Beatles si v něm v roce 1966 postěžoval, že všechny v jejich okolí zajímají jen a jen peníze.

Skupina Beatles odmítla v roce 1966 nahrávání ve slavných studiích Stax v americkém Memphisu, protože nechtěla být využívána. "Tichý Brouk" si v dopise stěžuje, že kdekoli se objeví slovo Beatles, všichni zúčastnění najednou "šílí po penězích". I když prý o nahrávání "stáli všichni", čtveřice od záměru upustila, neboť se nechtěla nechat "oškubat".

Dopis, který byl adresován atlantskému DJ Paulu Drewovi a nesl poštovní razítko 7. května 1966, podle listu The Telegraph ukazuje, že Beatles mohli do svých obchodních záležitostí mluvit mnohem více než chlapecké skupiny, které následovaly po nich. Dopis nabídla k prodeji Jeffu Goldovi, znalci v oboru rockových artefaktů vdova po Drewovi; bývalý DJ zemřel v roce 2013.

Pro fanoušky Beatles by bylo patrně překvapením, že v době nahrávání sedmého studiového alba nazvaného Revolver v roce 1966 skupina vážně uvažovala o spolupráci se studiem, ačkoliv přímo o kooperaci s producentem Jimem Stewartem ze Staxu se nikdo nezmiňuje. Pokud by k tomu došlo, bylo by to patrně fascinující, neboť Stewart produkoval hity mnoha zpěváků, například patrně nejvlivnějšího soulového umělce 60. let Otise Reddinga.

V Harrisonově dopise není přesně uveden důvod, proč ze spolupráce nakonec sešlo, ale právě v roce 1966 nastaly určité okolnosti, které by kromě názoru o finančním využívání mohly také hrát svou roli. Především v březnu 1966 vyšel v britském periodiku Evening Standard rozhovor s Johnem Lennonem, obsahujícím památný výrok „Beatles jsou slavnější než Ježíš". Po jeho uvedení v USA vypukla vlna nenávisti vůči skupině a při chystaném americkém turné jí bylo vyhrožováno i fyzickou likvidací. V červenci navíc došlo ke známému „politickému" incidentu na Filipínách, po němž Harrison rozhodně zvažoval odchod ze skupiny, pokud nebudou omezeny koncerty a nechtěl ani absolvovat americkou šňůru z obav o svou bezpečnost, zvlášť když se v lednu oženil. Se svou manželkou Patti Boyd zažil několik nepříjemných zkušeností s fanatickými fanoušky, nelze se pak divit, že z nepřátelsky naladěných lidí v USA měl vážné obavy, což mohl být další důvod odmítnutí spolupráce se studiem Stax.

Související

Více souvisejících

Beatles Velká Británie Hudba

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy