Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 

Johna Wicka (Keanu Reeves) asi není nutné příliš představovat. Nájemný zabiják s přezdívkou Baba Yaga je exkomunikován z tajné zločinecké společnosti a na jeho zabití je vypsána vysoká odměna, takže mu jde po krku každý vrah, který je v blízkém okolí. Tentokrát však po jeho životě prahne také Vysoký stůl, což je něco jako představenstvo tajné společnosti nájemných vrahů. Vysoký stůl udělil neomezené pravomoci Markýzovi (Bill Skarsgård), aby za každou cenu vymazal ideu Johna Wicka. 

Jestliže první film byl bleskem z čistého nebe, který resuscitoval umírající žánr akčních filmu, který nad vodou držela snad jen práce Toma Crusie (Top Gun: Maverick, Mission Impossible), čtvrtý John Wick již byl očekávanou událostí, která budila vášně ještě před uvedením v kinech. Nebudu Vás dlouho napínat, ale čtyřka je parádní akční jízdou, která ani na ploše dvou a půl hodiny nezačne ani na chvíli nudit.  

Řemeslně je snímek výkladní skříní současné filmařiny, protože po technické stránce je téměř dokonalý a vizuálem míří na samotnou špici kinematografie. Do toho si přidejte precizně vybroušenou akci, která je nápaditá a žádná akční scéna se neopakuje. Režisér Chad Stahelski má zkrátka pořád co nabídnout a tentokrát si k tomu přizval člověka z nejpovolanějších Donnieho Yena. 

Výsledkem jsou výborné akční sekvence, které patří mezi to nejlepší, co kdy západní kinematografie vyprodukovala. Kromě nápadité choreografie jsou akční scény okořeněné ještě výbornou prací s kamerou, mezi jejíž vrcholy patří scéna se zápalnými náboji do brokovnice. Sekvence, která se plynule vynořuje uprostřed akce a opět se vnoří zpět, je vizuálně naprosto odrovnávající a notně odkazuje k akčním hrám z devadesátých let. 

Dalším silným momentem je lehkost, s jakou snímek vypráví příběh prostřednictvím akce. To je charakteristický postup pro asijské akční filmy, ale na západě se tvůrci s tímto trendem zatím příliš nenaučili pracovat. Nejlépe je tato technika patrná ve vývoji vztahu Wicka se stopařem Nikdo (Shamier Anderson), nebo ve vztahu mezi majitelem Ósackého hotelu Continental Shimazem (Hirojuki Sanada) a Cainem. 

Právě se přehrává: John Wick 4 - trailer

John Wick 4 - trailer Video: YouTube

Již jsme nakousli téma vztahů, které bylo u dřívějších filmů spíše vedlejším aspektem, ale ve čtyřce se z něj stává důležitá součást snímku, která generuje zajímavé situace, které dokážou z diváků vydolovat emoce, které tolik chyběly předchozím snímkům. Schematicky jde doslova o šachovou partii mezi Markýzem a Winstonem (Ian McShane), kteří tahají svými figurami ve hře, do níž vnáší Nikdo významná prvek nepředvídatelnosti a chaosu. 

Sníme má však i několik vad na kráse. Z mého pohledu nejproblematičtější je Wickova až faktická nesmrtelnost, která je místy až úsměvná a evokuje vzpomínky na akční filmy osmdesátých let. Zmizel tak element opotřebovanosti, který byl nejvíce patrný v prvním snímku, kde každý úder zanechával na hlavním hrdinovy nesmazatelné stopy. 

Druhým nešvarem je přítomnost nekonečných zásobníků. Již se nepočítá každý náboj jako v jedničce, ale stačí občas přebít a je vystaráno. To je velká škoda, protože ten efekt omezeného počtu nábojů vnášel do akce jistý prvek napětí, který tentokrát přítomen není. 

K této trajektorii vedoucí od skoro realistické akce k tradiční přepálenosti akčních filmů mám jednu osobní teorii. O Wickovi se ve snímcích často mluví jako o jakémsi mýtu, o kterém skoro všichni ví, ale málo kdo ho viděl. A stejně tak jak roste mýtus, roste i nerealističnost činů, které se v mýtu dějí. Celou sérii tak jde chápat jako jakési obnovení mýtického vyprávění. První snímek je tak nejvíce ukotven v realistických zákonech, ale s tím jak dochází k odtržení mýtu od reality, dochází k odtržení od realistických zákonů a dochází ke zveličení událostí, které se staly. 

Čtvrtý John Wick je tak snímkem, který musíte vidět v kině, protože velké plátno dokáže využít na maximum. Vizuálně opojná kamera, jež se inspiruje klasikami jako Blade Runner nebo Lawrence z Arábie, skvěle pracuje s akcí, která je sestříhaná hezky pomalu a s citem. Takže žádný zmatený guláš jako u některých komiksových snímků, ale pěkně přehledná záležitost, na níž je vidět každý úder. Série John Wick je novým etalonem západních akčních filmů a ukazuje, že tento žánr má ještě stále co nabídnout.  

Celkové hodnocení: 80 % 

John Wick: Chapter 4 

Hrají: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Ian McShane, Lance Reddick, Rina Sawayama, Donnie Yen, Shamier Anderson, Bill Skarsgård, Hirojuki Sanada, Scott Adkins, Clancy Brown, Marko Zaror, Natalia Tena 

Režie: Chad Stahelski 

Scénář: Michael Finch, Shay Hatten 

Kamera: Dan Laustsen 

Hudba: Tyler Bates, Joel J. Richard 

USA / 169 min / akční, krimi, thriller 

John Wick 4 recenze

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

Biden se postaví Trumpovi? Chce se s ním setkat tváří v tvář

Joe Biden v pátek vyjádřil ochotu debatovat se svým pravděpodobným republikánským oponentem Donaldem Trumpem později na podzim. Toto prohlášení bylo dosud nejvyhraněnější Bidenovo stanovisko k této záležitosti. Informace převzala agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy