Obraz Ajvazovského se v galerii Arthouse Hejtmánek vydražil téměř za 19 milionů

Praha - Minulý týden se v Arthouse Hejtmánek konala večerní aukce, která přinesla nové aukční rekordy. Největší pozornost přitahovala nejvýše dražená položka, obraz Bouře na moři od Ivana Konstantinoviče Ajvazovského, který se nakonec vydražil za necelých devatenáct milionů.

Čtvrteční večerní aukce v pražské galerii Arthouse Hejtmánek přinesla nové aukční rekordy. Nejvýše draženou položkou byl rozměrný obraz Bouře na moři z roku 1889 od slavného ruského malíře, Ivana Konstantinoviče Ajvazovského. Startovací částka jedenácti milionů korun se nakonec vyšplahala na necelých devatenáct milionů, což je dosud nejvyšší cena za dílo tohoto malíře dosažená na českém trhu.

Na aukci se dražilo celkem 149 položek a celková částka vydažených děl činila 51 688 160 korun. Svého nového aukčního maxima se dočkalo i umělecké dílo Bedřicha Stefana. Jeho unikání bronzová socha auta Bugatti byla vydražena za 558 000 korun. Mezi další prodaná díla za nejvyšší ceny patří i dřevěná plastika Prostor Jiřího Seiferta za 210 000 Kč. Na svůj autorský rekord dále dosáhl Jan Jakub Hartmann dílem Alegorie Vzduchu vydraženým za 1 736 000 korun, což je u tohoto barokního malíře nejlepší výsledek na českém aukčním trhu. 

Aukce nabídla i zcela ojedinělý obraz Přebíračka malíře a sochaře Jiřího Sopka, který se ze 120 000 Kč rychle vyšplhal až na konečných 620 000 korun a rovněž tak překonal autorovo tuzemské aukční maximum. Moderní malba byla zastoupena významným dílem Krajina od Josefa Šímy z roku 1964, která se z částky 1 500 000 korun dostala až na konečných 2 852 000 korun. Zaujalo také iniciační dílo Magdaleny Jetelové Das Fenster, které zrcadlí celou autorčinu budoucí tvorbu. Prodalo se v novém autorském rekordu za 682 000 korun.

Za velmi solidní cenu se vydražilo dílo Konstantina Makovského Podobizna mladé Římanky. Dílo jednoho z výrazných představitelů ruského malířství 19. století se z vyvolávací ceny 400 000 korun vyšplhalo na 1 054 000 korun. Dosáhlo tak druhé nejvyšší ceny za obraz tohoto autora na českém aukčním trhu. Zájmu dražitelů se dočkal dále Jiří Kolář a jeho chiasmáž na dřevě, kterou si nový majitel odnesl za 409 200 korun.

Sám galerista Tomáš Hejtmánek hodnotí aukci jako velmi úspěšnou „Večerní aukce nabídla díla cenná i překvapivá, tím pádem i sběratelsky přitažlivá. Rozhodně lze dnešní aukci zařadit mezi ty úspěšné,“ říká Tomáš Hejtmánek, jehož aukční síň Arthouse drží několik rekordů právě v prodeji starého užitého umění.

Na aukci se dražila i lákavá sochařská díla. Vůbec nejdráže prodávaným sochařským dílem v aktuálně pořádané aukci byla mramorová socha Po koupeli z 19. století od významného francouzského sochaře Jamese Pradiera, který vytvořil i náhrobek pro Napoleona Bonaparta v Paříži. Vášnivá licitace skončila částkou 2 108 000 korun. Zájem mezi sběrateli vzbudila i krásná socha pozdně gotické madony od neznámého rakouského mistra, která se vydražila za 1 178 000 korun. 

Tradičně silnou sekcí byly u Hejtmánků starožitnosti, v jejichž dražbách drží síň už řadu prvenství. Očekávaného maxima dosáhl figurální bronzový šestiramenný lustr z roku 1600 za 1 860 000 korun. Za pozornost rozhodně stojí i prodej habánské keramiky, kdy například habánský džbánek vystoupal z vyvolávacích 75 000 korun na sumu 347 200 korun.  Zaujaly i dvě kubistické židle Pavla Janáka vydražené za celkovou sumu 396 800 korun.   

Galerie Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála aukčních síní v Čechách orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, ale nabízí i zajímavé a cenné kusy z oblasti uměleckého řemesla a designu. Její prostory slouží také jako showroom pro koupi a prodej uměleckých předmětů. Přestože na trhu působí pouhých pět let, její obrat ji na českém trhu vynesl mezi pět nejvýznamnějších aukčních domů u nás a je držitelem řady aukčních rekordů. Celkem se zde vydražila díla za více než 350 000 000 korun.

Související

Více souvisejících

Galerie Arthouse Hejtmánek dražby aukce Obrazy kultura

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy