Galerie Černá labuť zve na výstavu 11 výrazných britských umělců

Praha – Výstava s výstižným názvem Současné britské umění / Contemporary British Art představí již tento týden jedenáct současných výrazných britských umělců. Od 28. února do 1. dubna uvede pořádající společnost Art Lines v galerii Černá labuť tvorbu pozoruhodných solitérů i vážených a ceněných umělců, kteří povětšinou nestojí v hlavních a protěžovaných moderních proudech a nerezignovali na elementární sdělnost.

Vedle zdejšímu publiku již dobře známých Charlese Thompsona, Paula Harveyho nebo Joea Machinea se návštěvníci galerie seznámí s dalšími umělci, zejména s řadou autorů těžících originálním způsobem z reflexe fotografie i z předválečného surrealismu. Zaujmou kontemplativní krajiny francouzsko-britské Anny Keen, díla Jonathona X. Coudrilla, či ceněná portrétní tvorba Raoofa Haghighiho. Na tradiční proud britské figurální malby navazuje William Balthazar Rose, ironické komentáře předválečné avantgardy najdeme v díle Eamona Everalla. Mimo kategorie stojí technicky fascinující abstrakce Chrise Parkse, které odrážejí mikroskopické momenty dění v kapalinách.

„Jsem rád, že se Art Lines podařilo uspořádat tuto výstavu ve spolupráci s předním britským uměleckým kritikem, teoretikem i aktivním umělcem Edwardem Lucie-Smithem, který je zároveň autorem více než 150 knih, včetně ceněné publikace Art Today,” říká partner Art Lines Ondřej Škarka, a dodává: „Jeho neocenitelné rady a osobní tipy nám pomohly najít zajímavé a dosud ne zcela doceněné umělce, za nimiž ale stojí respekt řady poučených výtvarných nadšenců, znalců i teoretiků. Základem jsou pak díla stuckistů, jimž se s Art Lines dlouhodobě a systematicky věnujeme.” Kurátorem výstavy je PhDr. MgA. Josef Záruba-Pfeffermann, Ph.D.

Velká Británie hraje stěžejní úlohu v historii výtvarného umění v období po druhé světové válce. Stále najdeme řadu sociálních a kulturních vztahů či historických konotací, vyplývajících z pozice bývalého světového impéria, kde je z Londýna často mentálně blíže do New Yorku či Toronta, než do Paříže. Tento široký záběr napříč kontinenty spoluurčil i poválečnou dominanci na poli výtvarného umění, kterou započal mezi řadou zvučných jmen i Francis Bacon, jeden z vůbec nejvíce ceněných autorů dvacátého století. V sedmdesátých a osmdesátých letech se v Londýně rozvinula řada různých konceptuálních proudů, které Londýnu navrátily pozici evropské umělecké metropole. Na ně navazuje i současná obnovená vlna zájmu o malbu, doprovázená intenzivní revizí starších uměleckých postupů.

Výstavu Současné britské umění / Contemporary British Art pořádá společnost Art Lines. K vidění bude v Art & Event Gallery Černá labuť od 28. února do 1. dubna 2018. Otevřeno je o víkendech od 14 do 18 hod. či po předchozí domluvě.

Galerie Černá labuť Umění

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy