Záhada zříceniny Přimda: Jaká je pravda o nejstarším českém hradu?

Po skoro 150 let trvala v Čechách doba, kdy se na knížecím stolci na Pražském hradě střídali panovníci ze dvou hlavních linií Přemyslovců dle poslední vůle knížete Břetislava z roku 1055, který zavedl senoriát a na vládu tak měl nárok nejstarší člen rodu. Změnu a prosazení vlády jen v linii svých potomků zajistil až Přemysl Otakar I., který zavedl primogenituru. Do jeho časů též po více jak 300 let fungoval starý řád, kdy bylo možné vůli a moc panovníka prosazovat pomocí sítě hradišť. Ale už během první poloviny 12. století se na našem území objevily první příznaky, které začaly signalizovat blížící se nutnost změny.

V první polovině 12. století byl v českých zemích stále svět takový, jak si ho lidé po generace pamatovali. Už od časů knížete Spytihněva I. vládla srdci Čech soustava hradišť. Tyto pilíře knížecí moci pak po celém českém území pevně zasadil kníže Břetislav I., kdy v první polovině 11. století vznikala hradiště i daleko od pražské kotliny na Moravě a ve Slezsku. Starý řad stále fungoval. Kníže, byť se jeho osoba v neklidných časech měnila a mohla být pod silným vlivem z Říše, pevně vládl z Pražského hradu, který byl již od časů Boleslava I. jasným symbolem a centrem přemyslovské moci v českých zemích. Kníže zprostředkovával svou moc skrze vládní aparát, který tvořila knížecí družina, loajální velmoži a na hradištích usazení kasteláni. Své úřady a majetky dostávali tito lidé věrní knížeti za odměnu, respektive jim jednotlivé funkce a pozemky byly pouze propůjčovány.

Na počátku 12. století tak české krajině ještě pevně vládla přemyslovská hradiště. Vládní aparát byl dostačující a funkční a úroveň vojenství se stále ještě mohla spoléhat na dřevohlinité fortifikace a starý způsob vedení války a obrany. Též nároky společnosti byly na takové úrovni, kdy prosté srubové paláce a dvorce dostačovaly standardu bydlení a reprezentace. Jedinými kamennými stavbami v krajině tak byly kláštery a vedle nich rotundy a první kostelíky na hradištích či v prostorách knížecích dvorců.

Určitá vzdálenost od stavitelského vývoje na západu, kde se hrady začaly rodit v postatě už během 10. století, tak vedla k určité zaostalosti českých zemí. Ovšem je nutné brát na zřetel, že zkrátka tehdejší úroveň, jak již bylo řečeno výše, to zkrátka nevyžadovala. Průnik hradní architektury na naše území tak byl velice pomalý, pozvolný, dalo by se říci lokální.

Z roku 1121 pochází zpráva, že byl v oblasti západního pohraničního hvozdu, který byl přirozenou hranicí mezi českými a německými zeměmi, neoprávněně vystavěn hrad. Kosmova kronika to líčí následovně „roku 1121 vystavěli nějací Němci uvnitř hranic českých ve hvozdě, k němuž se jde přes ves Bělou, hrad na strmé skále“. Autor tu ovšem neuvidí jméno tohoto hradu, což vedlo v poslední době k odlišnému posouzení původu nejstaršího hradu Přimda. Konkrétně badatelé z časopisu Průzkumy památek uvádějí jako pravděpodobné, že Kosmas mluví o jiném hradě, který na našem území skutečně nelegálně vznikl před rokem 1121 v důsledku politických konfliktů mezi Dělotem II z Vohburgu a knížetem Bořivojem II. Proti této provokaci ihned zasáhl právě v roce 1121 kníže Vladislav I. a onen hrad dobyl. Je totiž nepravděpodobné, že by se Němci pokoušeli o anexi území stavbou hradu na frekventovaném místě, kudy probíhala dálková obchodní stezka z Čech do Říše. Hrad zmiňovaný v roce 1121 tak jistě ležel jinde, stranou této střežené části.

První prokazatelná zmínka o hradu Přimda pochází až z roku 1126, tedy 5 let po této události. Tzv. kanovník vyšehradský uvádí, že „toho času Čechové přestavěli některá opevnění, která se slovansky nazývají Přimda, Zhořelec a Tachov“. Stavební akce na Přimdě tedy byla součástí širšího opevňovacího programu v českém pohraničí. Širší opevňovací program v českém pohraničí, o němž se kronikář zmiňuje k roku 1126 a pak opět 1131, následoval nedlouho po inkriminované události z roku 1121. Ta se mohla stát jedním z faktorů, které ovlivnily hlavní státnické činy nového knížete Soběslava I., který vládl od roku 1125 do roku 1140. Ofenzivní způsob Soběslavova vládnutí ve vztahu k sousedním zemím, včetně samotného říšského panovníka, kterému se kníže úspěšně postavil hned ve slavné bitvě u Chlumce roku 1126, dostatečně dokládají písemné zprávy nejen o budování pohraničních hradů, ale i zahraničních válečných operacích.

Stavebně-historický průzkum a studium písemných pramenů tak hovoří o faktu, že k výstavbě kamenného hradu Přimda a jeho dominantní věže, došlo až v roce 1126 za vlády knížete Soběslava I. Tato kamenná věž zde nahradila starší pohraniční strážní bod. Právě Soběslava I. tak můžeme označit za průkopníka nového stavitelství, prvního zakladatele kamenných hradů „nové éry“.

Je zajímavé uvědomit si geografický element, který ukazuje, že tyto nejstarší ukázky kamenných hradů vznikají v rámci opevňovacího programu po hranicích českých zemí, jako symbol a demonstrace síly přemyslovských knížat. Jejich symbolická moc musela být jistě značná a to jak směrem dovnitř v rámci státu, kdy české země té doby byly ještě mnohde pokryté lesy a sem tam se otevíralo větší prostranství, jehož dominantou bylo hradiště s dřevenohlinitými hradbami, obklopené v okolí rozesetými dřevěnými osadami a vesnicemi, tak i navenek, kdy se tyto hrady vyrovnávaly okolní úrovni stavitelství. Hrad Přimda tedy nesloužil jako rezidence dle požadavků nové doby, ale pouze jako strážný hraniční bod a pevnost. Tomu i odpovídá jeho situování na vysokém, dominantním vrchu nad důležitou obchodní stezkou z Čech do Bavor, kde jeho demonstrace síly a práva na dané území přemyslovského knížete nabírala značných rozměrů. Samotné prostory mohutné kamenné věže pak sloužily i jako pevné vězení, kdy zde byly vězněni, někteří příslušníci přemyslovského rodu, mimo jiné například kníže Soběslav II. či později král Přemysl Otakar II., což opět reprezentovalo silnou moc a vůli panovníka.

Titul „nejstarší hrad na českém území“ to hradu Přimda neupírá, byť jasně ukazuje, že v době, kdy tento hrad vznikal, docházelo i ke stavbě dalších hradů, které dodnes nesou stopy nejstaršího hradního stavitelství v románském slohu. Je to už například v díle tzv. kanovníka vyšehradského zmiňovaný hrad Tachov.

Tento startující stavitelský progres pak pokračuje v roce 1135, kdy nechal kníže Soběslav I. přestavět do kamenné podoby i Pražský hrad „po vzoru velkých latinských měst“, jak se někdy uvádí. Románský sloh a jeho stavitelství tak začaly pevně pronikat na naše území, s čímž souviselo i hradní stavitelství v podobě kamenných hradů. To se prozatím a ještě po značnou dobu udržovalo pouze v kruzích nejvyšší nobility, kterou tvořil kníže a nejmocnější členové jeho rodu, a také církev. Není tedy divu, že další ukázkou nejstaršího kamenného hradu je biskupský hrad v Roudnici nad Labem.

Další stavební počiny ve stavbě hradů učinil až Přemysl Otakar I. po roce 1200, kdy začaly kamenné hrady vznikat jako náhrada za pomalu nevyhovující systém starých správních hradišť, jejichž životnost se vzhledem k posunu doby blížila ke konci. Až tehdy přišla ona nutnost modernizace staré hradské soustavy, ale též zvýšení standardu obrany a vojenství, správy, bydlení a reprezentace. V době, kdy se u nás toto stavitelství plně rozvinulo, tedy za časů Václava I. po roce 1230, byla Přimda už více jak 100 let stará a přesně o tolik let předběhla stavební a společenský vývoj v našich zemích, než se sama stala jasnou předlohou a standardem.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie Přemyslovci hrad Přimda Česká republika

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy