Výzkum bahna v podmínkách Marsu je teprve na začátku

Experiment, který ukázal, že bahno bohaté na vodu teče v simulovaných podmínkách Marsu podobně jako láva na Zemi, je jen počátek. Budou nutné další výzkumy. Popularizace vědy je součástí práce vědce. Oslovit toho, koho věda nezajímá, je výzva.

V rozhovoru s ČTK to řekl Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd (AV) ČR. Tým vedený Brožem vzbudil v pondělí pozornost výzkumem, který potvrdil, že je na Marsu možný bahenní vulkanismus. Studii o objevu publikoval prestižní vědecký časopis Nature Geoscience a zaznamenal ohlas v Česku i v zahraničí.

"Chtěl bych si nadále 'hrát s bahnem'. Udělali jsme výzkum, který dosud nikdo neprovedl, ale to byl 'první výstřel'," podotkl Brož. Vědec řekl, že nyní vylili kyblík s bahnem v nízkotlaké komoře, na Marsu se ale "kyblík nevylije". Chce připravit sofistikovanější pokus, při němž bahno vyvěrá zespodu. Provést to ve vakuové komoře je ale podle něj extrémně složité.

"Také bychom měli tlačit bahno, které má v sobě méně vody, a teče hůře. Pravděpodobně se bude chovat úplně jinak než to, s kterým jsme pracovali," zdůraznil Brož a dodal: "Na Zemi to nebude takový rozdíl. Obojí bahno nakonec poteče. V podmínkách Marsu ale v sobě bude to špatně tekoucí bahno držet bublinky plynu z vaření. Začne bobtnat jako při pečení chleba." Rád by experimentoval i s bahnem bohatým na soli, o nichž se ví, že na Marsu existují. Mohou podle něj ovlivnit mrznutí. "A chceme doložit, že to, co jsme viděli v laboratoři, je i někde na povrchu Marsu. Že se tam ta laboratorní hříčka historicky odehrála," doplnil.

Brož uvedl, že zájem, který studie vzbudila, mu do práce vědce zřejmě příliš nezasáhne. Připustil ale, že má citační potenciál a může mu někam "otevřít dveře". "Publikace má poměrně velkou šanci na to, že bude hodně citována. Jakmile vám vyjde článek v takovém časopise, nasbírá deset až 20 citací za rok. To je v mém oboru, kde má průměrná publikace jednu dvě citace za rok, docela dost," řekl.

Brožova "cesta k Marsu" byla podle jeho slov poměrně dlouhá. Studium astrofyziky opustil, poté absolvoval ekologicko-geologický obor a do výzkumu rudé planety se pustil i díky studentské stáži v Německu. Uvedl, že i doktorátem "proplul" jako samorost. "To, co dělám, planetologie, je extrémně specializovaná část vědy," řekl Brož. Dodal, že jako geolog si také doplňoval znalosti o planetách konzultacemi se zahraničními kolegy, na konferencích a on-line.

Popularizaci vidí jako součást své práce. "Vědci by měli umět informovat o tom, co dělají," míní. Jako popularizátor se Brož podílel třeba na flašinetu deskové tektoniky či výukové sérii, kterou AV spustila v době zvláštních opatření kvůli koronaviru. Vědec uvedl, že rád vymýšlí cesty jak oslovit nové publikum. "Je snadné 'přesvědčovat přesvědčené'. Výzva je oslovit lidi, kteří neví, že chtějí o vědě něco vědět," uzavřel vědec.

Související

Mars

NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na dnešní tiskové konferenci.

Více souvisejících

vesmír, Mars Vědci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy