Trump udělal správně, teď by měl ale přestat. Jinak to špatně dopadne, zní ze stránek prestižního magazínu

NÁZOR - Páteční útok na Sýrii ze strany USA, Británie a Francie vyvolal širokou diskuzi. Podle jedněch to bylo nutné opatření proto, aby Asad přestal s chemickými útoky. Podle jiných tím však americký prezident Donald Trump pouze zbytečně provokuje a počíná si stejně agresivně jako jím kritizovaní předchůdci. Podle Ilana Goldenberga, ředitele Bezpečnostního programu Blízkého východu Centra pro novou americkou bezpečnost a bývalého pracovníka Pentagonu, Trump udělal dobře, když se rozhodl zaútočit na Asada – neudělá však dobře, pokud v tom bude nyní pokračovat, tvrdí ve svém komentáři pro respektovaný magazín Politico.

Goldenberg je dlouhodobým zastáncem většího amerického vojenského zapojení v Sýrii. Tvrdí, že ačkoliv souhlasil většinou s Obamovou politikou, v názorech na Sýrii se s ním rozcházel. Požadoval, aby USA více pomáhaly tzv. umírněné opozici prostřednictvím agresivního ozbrojování a útočily na Asada raketovými údery. Obama, který si postavil politiku na snaze neopakovat invaze svého předchůdce, se k takovému kroku neodhodlal a to ani když Asad měl chemickým útokem překročit „rudou linii.“

Trump do určité míry pokračuje v tomto trendu nearanžování se v mimoamerických záležitostech, který je taktéž založen na kritice jeho předchůdce. Např. dva týdny před rozhodnutím uskutečnit útok na Sýrii řekl, že americká vojska odejdou ze Sýrie. Zároveň ale Trump kritizoval Obamu za jeho váhavé jednání v případě syrské krize a rozhodl se zaujmout tvrdší pozici v těch případech, kdy Asad údajně překročí „rudou linii“. Učinil  jak v  dubnu 2017, tak opět v dubnu tento rok.

Za obě tyto akce Goldenberg Trumpa chválí. „Byl to omezený úder, s omezenými riziky, určený k dosažení jasného a omezeného cíle – odrazení Asada (od) použití chemických zbraní,“ tvrdí s tím, že jako takový splnil svůj účel.

Goldenberg však nemůže podporovat to, o čem se nyní mluví a co by v případě pokračujících chemických útoků mohlo získat zelenou – a sice mnohem širší a dlouhodobější ostřelování vícero továren Asadova režimu. Podle Goldenberga by taková taktika výrazně navyšovala možnost nepředvídaného a neúmyslného zabití ruských vojáků, což by mohlo vyvolat ze strany Ruska odvetnou akci, potencionálně kulminující do války. Takový přístup nemá žádný smysl, pokud by na stole byl komplexní, propracovaný, širší strategický plán – a ten se nezdá, že by existoval, domnívá se Goldenberg.

Argument pro dlouhodobější a nákladnější válečnou operaci zní, že páteční útok Asada nezastaví od používání chemických zbraní a proto je třeba mu důkladně ukázat, že toto je skutečně rudá linie. Podle Goldenberga je to ale mylná hypotéza. Asad při likvidaci opozice se spoléhá jen minimálně na chemické útoky, spíše využívá bomby, dělostřelbu a letadlové údery. Západ přitom se většinou díval stranou. V případě chemických zbraní Západ ukázal své intence, Rusko dohlédne, aby si začal Asad dávat pozor, není proto třeba kvůli nim riskovat válku, tvrdí Goldenberg.

Podle některých hlasů USA musely zaútočit, aby Donald Trump neztratil svoji tvář a neukázal se v očích Asada a Ruska slabý tím, že v jednu chvíli hrozí „ohněm a hněvem“, pokud Asad nepřestane používat chemické útoky a v následující se rozhodne neudělat nic. Podle Goldenberga však, pokud USA usilují o důvěryhodnost v očích svých spojenců i nepřátel, by neměly pod Trumpem zpochybňovat NATO či odejít z Pařížské dohody a v neposlední řadě- dodává poněkud žertovně Goldenberg – neměly vůbec zvolit Trumpa jako amerického prezidenta.

Podle Goldenberga by USA mohly přistoupit k větší vojenské akci jen za předpokladu, že to poslouží jako páka na vyjednání podmínek pro stabilizaci země a k zamezení opětovného růstu IS, využívajícího bezpečnostního vakua v zemi. Taková akce by ale musela být autorizována kongresovým zákonem AUMF (Authorization for Use of Military Force).

Skutečnost je však taková, že pokud mělo k větší vojenské akci dojít, mělo se tak stát ještě před zapojením Ruska v roce 2015. Nynější vojenské možnosti by s největší pravděpodobností jen prodloužily utrpení syrského lidu. Je smutnou realitou Sýrie, že Asad a jeho spojenci Rusko a Írán syrskou občanskou válku vyhráli, smutní Goldenberg.

Související

Sergej Kužegetovič Šojgu, ruský politik po otci tuvinského původu. V letech 1991–2012 byl ruským ministrem pro mimořádné situace. Po krátkém působení v roli gubernátora Moskevské oblasti se v listopadu 2012 stal ruským ministrem obrany. Má hodnost armádního generála a je také držitelem ocenění Hrdina Ruské federace. Je členem strany Jednotné Rusko.

Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu

Moskva - Nedávné raketové útoky nepřispěly ke stabilitě v Sýrii. Zvláštnímu zmocněnci OSN pro Sýrii Staffanovi de Misturovi to dnes při setkání v Moskvě řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. USA s Británií a Francií v noci na 14. dubna zaútočily na objekty spojované s údajným chemickým provozem. Šlo o odvetu za útok na město Dúmá, při němž syrský režim 7. dubna podle opozičních zdrojů použil chemické látky.

Více souvisejících

útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Sýrie Donald Trump Bašár Asad

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy