Dezinformátorské žně kvůli ukrajinskému obilí. EU přitom nezavádí omezení dovozu kvůli jedům

Dezinformační scéna si vzala ukrajinské obiloviny a potraviny jako rukojmí. Omezení jsou plánovaná zejména kvůli udržitelnosti evropského zemědělství a konkurenceschopnosti farmářů. Navíc je Česká republika v produkci obilovin samostatná. Podle informací resortu zemědělství z Ukrajiny dováží asi 0,1 % oproti tomu, co se v Česku vypěstuje. 

Ruskou agresi proti Ukrajině a s ní spojenou bezpečnostní krizi provází také potravinová krize světového rozsahu. „Ruská invaze na Ukrajinu si vybírá svou daň v globálním měřítku. V sázce jsou životy a živobytí milionů lidí po celém světě, kteří se obávají, že nebudou mít na to vytápět své domovy a uživit své děti,“ uvedla podle webu Evropské komise její předsedkyně Ursula von der Leyen.  

„Obdrželi jsme návrh nového nařízení Evropské komise, které zakazuje dovoz čtyř výrobků do Evropské unie. Datum účinnosti návrhu je 15. září tohoto roku. Je to sice jen návrh, ale doufám, že od zítřka vstoupí v platnost,“ napsal na twitteru člen polského Sejmu a předseda jeho zemědělského výboru Robert Telus. Ten je velkým zastáncem potravinové samostatnosti Polska a svými výroky podporuje tamní i zahraniční dezinformační scénu. Zákaz se v rámci EU skutečně již týká některých druhů obilí a olejnatých semen, jako je kukuřice, pšenice, slunečnicové semeno a řepka. 

Evropská komise sama uznala, že unie v současné době není nijak ohrožena, jelikož jsou evropské země u mnoha zemědělských produktů do velké míry soběstačné. Evropské zemědělství ale řadu produktů čistě dováží a samo neprodukuje. Pro zemědělskou výrobu to může vytvořit problém v kontextu vstupních nákladů (hnojiva, energie z fosilních zdrojů) a s tím spojený další nárůst cen potravin. 

Například Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko kompletně zakázaly dovoz ukrajinského obilí. Polská strana se nicméně dohodla s Kyjevem na otevření hranic pro tranzit. Evropská komise již dříve označila takováto restriktivní opatření a jednostranné kroky členských zemí za nepřijatelné. Chystá se přijmout opatření s cílem omezit dovoz ukrajinského obilí na trh EU, jelikož na tom mohou být škodní někteří farmáři. Zemědělcům ze zemí sousedících s Ukrajinou plánuje poskytnout kompenzace v celkové hodnotě 100 milionů eur. 

Voda na mlýn pro dezinformační scénu

Nepříjemné situace spojené s dovozem ukrajinského obilí hojně využívají dezinformátoři. Například ještě začátkem května server fakticke.info rozkrýval dezinformace o tom, že konvoje s tímto produktem musí doprovázet policie. Jako „důkaz“ použili fotografii, na níž polská policie doprovázela několik kamionů. Analytikům se však podařilo zjistit, že snímek pochází z polského Lodže a byl pořízen roku 2011. Šlo o konvoj převážející vězně. Obilí se navíc převáží v mnohem větších nákladních automobilech, než jsou zachycené na fotografiích. 

Tentýž server také negoval poplašnou zprávu, která obviňovala řetězec Kaufland z nabízení mouky plné pesticidů a plísní za akční cenu. Mouka pocházela od společnosti Vitaflora ze Slovenska – ta navíc deklaruje, že je 100% slovenská. Společnost skutečně připustila problém v jedné šarži, ale tu zablokovala. 

Na problematiku upozornilo samotné Ministerstvo zemědělství prostřednictvím zvláštní tiskové zprávy. Stát kontroluje úplně vše, co se z Ukrajiny doveze. Navíc česká produkce činí 4,8 milionu tun, zatímco dovoz z válkou postižené země zhruba 4 tisíce tun. Podle MZ tak nepředstavuje ani 0,1 % české produkce. K tomu je Česká republika v produkci obilovin soběstačná, takže nepravdivé informace o nutnosti odběru těchto produktů jsou úplně liché.

Ukrajinské obilí kupříkladu pomáhá v řadě chudších zemí. Světový potravinový program (WFP) prostřednictvím twitteru informoval o masivní dodávce do Jemenu. V zemi trpí hladem až 17 milionů lidí. 

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí. Kvůli konci dohody s Ruskem

Evropská unie vážně zvažuje, že bude dotovat přepravu ukrajinského obilí skrze území svých členských států poté, co několik z nich už dříve v letošním roce jeho dovoz zakázalo. Jedná se o Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. S těmito státy a ještě společně s Ukrajinou nyní Evropská komise dojednává konkrétní parametry a podmínky finanční podpory, uvádí polská rozhlasová stanice Polskie Radio.

Více souvisejících

obiloviny obilí, pšenice potraviny jídlo EU (Evropská unie) evropská komise Boj proti dezinformacím a fake news Polsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy