Gašparovič dosluhuje, důležitá rozhodnutí ale ještě dělat chce

Bratislava - Dosluhující slovenský prezident Ivan Gašparovič odmítl výzvy politiků, aby po nedávných volbách nové hlavy státu přenechal důležitá rozhodnutí svému nástupci v úřadu Andreji Kiskovi. Gašparovič by do poloviny června, kdy skončí jeho druhý pětiletý mandát, mohl například jmenovat nové ústavní soudce nebo budoucího šéfa nejvyššího soudu.

Slovenský prezident není povinen vyhovět návrhům na jmenování vysokých státních funkcionářů. Nově zvolená hlava státu Kiska už ohlásil, že by toto právo využil a nejmenoval na další funkční období současného šéfa nejvyššího soudu Štefana Harabina, pokud by byl znovu zvolen. Harabin je slovenskými médii často označován za symbol špatného stavu justice. V roce 2009 ho do čela nejvyššího soudu jmenoval Gašparovič, který v kampani před prezidentskými volbami podporoval Kiskova protikandidáta, premiéra a šéfa sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica.

Opoziční politici na Slovensku po prezidentských volbách, které se konaly minulý víkend, vybídli Gašparoviče, aby rozhodoval pouze v běžných věcech a zejména jmenování ústavních soudců a předsedy nejvyššího soudu přenechal Kiskovi. Zmiňovaným představitelům justice sice skončí funkční období krátce po nástupu Kisky do prezidentského úřadu, jejich nástupce by ale mohl jmenovat už Gašparovič. Parlament, ve kterém má většinu vládní strana Směr-SD, už schválil pět ze šesti kandidátů na ústavní soudce, z nichž tři na 12 let zasednou na ústavní soud.

"Křesťanskodemokratické hnutí vyzývá současného prezidenta, aby v zájmu upevňování politické kultury už nepřijímal rozhodnutí, která nejsou nevyhnutelná pro řádný chod ústavních orgánů," uvedl předseda hnutí Ján Figeľ. Podobně se vyjádřili i další zástupci opozice.

Gašparovič už před prezidentskými volbami prohlásil, že svých pravomocí se nevzdá. 

Češi často při svém posuzování slovenské politiky vycházejí toho, že jen s jistým zpožděním kopíruje český vývoj. Ve skutečnosti tomu ve zcela podstatných věcech skoro nikdy tak není. Klasický příklad je vývoj po květnu 1945. Ačkoli v českých zemích dostali komunisté 40% hlasů, na Slovensku se dokázali domluvit ti, kteří komunisty (a tedy ruskou nadvládu) nechtěli, Demokratická strana tam získala 62% hlasů a slovenští komunisté se octli v menšině ještě daleko výraznější, než teď Fico vůči Kiskovi. Situace na Slovensku tedy byla podobnější situaci v poválečném Maďarsku, bohužel to ani Slovákům, ani Maďarům nebylo nic platné.

I dnešní slovenská situace je jiná než u nás. Především Fico není Zeman. Po prvních čtyřech letech dokázal dělat přece jen pragmatičtější politiku. Za druhé, Kiska není Babiš: není oligarcha, tj. kromě podnikatele ještě mediální magnát a šéf fakticky nejsilnější politické strany, uvedl Reflex.cz.

Není jasné, proč se Fico rozhodl postavit před slovenské voliče tak velkou výzvu, že se svou dominantní stranou obsadí všechny nejvyšší ústavní funkce. Rozhodl se poměrně pozdě a řekl bych proto, že neměl jiného přesvědčivého kandidáta a „opoziční" prezident může i silnému premiérovi vládnutí průběžně znepříjemňovat.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Prezident SR Ivan Gašparovič Andrej Kiska

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy