Švýcaři pomáhají v ekonomické válce s Ruskem. Leopardy pro Kyjev ale opět nepovolili

Švýcaři dnes odmítli vývoz 96 kusů tanků Leopard 1 určených pro Ukrajinu. Spolková rada to odůvodnila hrozícím poškozením politiky neutrality. Zároveň Spolková rada schválila zapojení země do 11. sankčního balíčku EU proti Rusku. 

Švýcarsko odmítlo žádost společnosti Ruag AG o vývoz 96 kusů tanků Leopard 1 A5 určených pro Ukrajinu. „Je v rozporu s právními předpisy,“ informovala Spolková rada na svém webu. Upřednostnila závazky Švýcarska jako neutrální země a spolehlivost uplatňování zásad právního státu. 

Společnost Ruag AG žádala o vývoz dne 27. dubna. Tanky jsou v současné době uskladněny v Itálii, před vývozem na Ukrajinu by podle vlády vyžadovaly renovaci v Německu. „Takový prodej by byl zejména v rozporu se zákonem o válečném materiálu a vedl by k odklonu od politiky neutrality Švýcarska,“ píše vláda. 

EuroZprávy.cz o neúspěšném nátlaku na Bern skrze dodávky smrtící pomoci Ukrajině informovaly nedávno. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského by zbraně švýcarské výroby měly zásadní dopad na vývoj války mezi Ruskem a Ukrajinou. „Vím, že ve Švýcarsku probíhají diskuze o exportu vojenského materiálu na ochranu a obranu Ukrajiny,“ přiblížil prostřednictvím videopřenosu před švýcarským parlamentem. „Potřebujeme zbraně, abychom obnovili mír na Ukrajině,“ shrnul. 

Zelenského projev bojkotovali pravicoví poslanci ze Švýcarské lidové strany. Protestovali tak proti údajnému vměšování. Nelíbí se jim ani to, že Zelenskyj Švýcary už dříve vyzval k posílení sankcí proti ruským oligarchům. 

Na druhou stranu dnes Švýcaři právě tyto sankce rozšířili. „Švýcarsko přijímá sankce vůči dalším osobám a subjektům, o nichž rozhodla Evropská unie dne 23. června v rámci svého 11. sankčního balíčku. EU rovněž zavedla nová opatření. Očekává se, že Spolková rada rozhodne o jejich přijetí do konce srpna,“ napsala Spolková rada. 

Bern tak teď na sankční seznam připsal dalších 71 osob a 33 jiných subjektů. „Patří mezi ně osoby, společnosti a organizace, které podporují nezákonné deportace ukrajinských dětí do Ruska. Sankce se vztahují také na příslušníky ruských ozbrojených sil, vedoucí představitele státem kontrolovaných ruských médií a členy Wagnerovy skupiny,“ přiblížila švýcarská vláda.

Švýcarsko rovněž přijalo nová opatření Evropské unie týkající se snahy o zabránění obcházení sankcí. 

Související

Stockholm

Švýcarsko plánuje mírovou konferenci o Ukrajině, bez Ruska

Švýcarsko plánuje konferenci o Ukrajině, která se uskuteční ve dnech 15. a 16. června s cílem podpořit mírový proces. Informaci poskytla dnes švýcarská vláda podle agentury Reuters. Rusko, které je vedeno válkou proti Ukrajině již přes dva roky, se však na této konferenci nezúčastní.

Více souvisejících

Švýcarsko Ukrajina tank Leopard 2 A Armáda Ukrajina protiruské sankce

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy