Začíná summit BRICS: Nese se ve jménu napětí mezi Čínou a Indií, Putin místo sebe posílá Lavrova

Začíná summit BRICS v jihoafrickém Johannesburgu. Nemůže se ho zúčastnit ruský prezident Vladimir Putin, protože by mu hrozilo zatčení. Panuje napjatá atmosféra mezi Indií a Čínou. Dillí má totiž obavy z nabrání ostře protizápadního směru podle vůle Pekingu, což nechce. Z čistě ekonomického uskupení se může stát geopolitické, které by působilo jako velice těžká protiváha Spojeným státům, Evropské unii a Severoatlantické alianci. 

V úterý ráno v jihoafrickém Johannesburgu začíná summit BRICS. Po dlouhých debatách bylo rozhodnuto, že se ho ruský prezident zúčastní pouze prostřednictvím videohovoru. Informoval o tom server Euronews.

Za touto situací stojí zatykač Mezinárodního trestního tribunálu (ICC), podle kterého by hostitelská země musela Putina zatknout. JAR je totiž právoplatným členem ICC. Místo prezidenta na místo dorazí šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, píše Guardian.

Čínský prezident Si Ťin-pching se pro změnu vydává na první zahraniční cestu do zámoří od začátku pandemie onemocnění covid-19.

Kromě čínského lídra do jihoafrického města zavítá indický premiér Naréndra Módí a brazilský premiér Luiz Inácio Lula da Silva. Celou akci hostí jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Na summit rovněž dorazí zástupci několika desítek zemí Afriky, Asie a Blízkého východu. Podle serveru Guardian mnohé doufají, že brzy budou přizvány do bloku. BRICS rovněž může nabrat protizápadní kurz, což ale popírá Ramaphosa. „Jihoafrická republika nebude zatažena do soupeření mezi globálními mocnostmi a chce se vyhnout světu, který je stále více polarizován soupeřícími tábory,“ ujistil své domácí publikum.

To ale podle něj neznamená neutralitu. „Naše rozhodnutí nepřidat se k žádné z globálních mocností neznamená, že jsme v zásadních otázkách nebo národních zájmech neutrální,“ podotkl bez bližšího vysvětlení, co to znamená.

Hlavními tématy bude mimo jiné snaha o oslabení dominantního postavení amerického dolaru ve světové ekonomice. „Tradiční globální řídící systém se stal nefunkčním, nedostatečným a chybujícím v akci. Uskupení BRICS se stále více stává pevnou silou při obraně mezinárodní spravedlnosti,“ vylíčil minulý týden čínský velvyslanec v Pretorii Chen Xiadong.

Čínské ideje ale rozzuřily Indii, která má se svým severním sousedem velice komplikované vztahy. „Indie a v neposlední řadě Módí nemají zájem na tom, aby se indická zahraniční politika ubírala protizápadním směrem. Brics byla koncipována jako geoekonomická platforma, ale posouvá se do geopolitické role a to Indii pravděpodobně nebude vyhovovat,“ popsal odborník na mezinárodní vztahy Harsh Pant z Observer Research Foundation, think-tanku sídlícího v Novém Dillí.

Podle zastupujícího velvyslance JAR pro Asii a BRICS Anila Sooklala existuje obrovský zájem o členství v tomto uskupení. „Země globálního jihu nechtějí, aby jim někdo říkal, koho mají podporovat, jak se mají chovat a jak mají vést své suverénní záležitosti. Jsou nyní dostatečně silné na to, aby si prosadily své pozice,“ uvedl.

Paradoxem je, že jedněmi z nejvážnějších zájemců jsou tvrdě diplomaticky izolované a sankciované země – Írán či Venezuela. „statní integrační rámce, které existují na celém světě, byly zaslepeny hegemonistickou vizí předloženou vládou USA,“ prohlásil bývalý venezuelský ministr financí Ramón Lobo.

Co je to BRICS

BRICS je neformální sdružení pěti zemí, jak jeho zkratka napovídá – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Podle webových stránek uskupení jeho vznik iniciovala Moskva roku 2006, první summit proběhl v červnu 2009 v ruském Jekatěrinburgu. Úplně původně se jednalo o BRIC, Jihoafrická republika přistoupila formálně až začátkem roku 2011.

Odborný list Foreign Policy napsal, že byla idea vzniku BRICS od začátku problematická. Zejména mezi Indií a Čínou panuje silná rivalita, jde o mocnosti s velkými ekonomikami a rostoucími ekonomickými výdaji. Nezávislí pozorovatelé tvrdili, že spory mezi Novým Dillí a Pekingem zabrání jakýmkoli nadějím na hladké fungování.

FP sledoval problém i v tom, že pět členských zemí ani nemělo společnou ideologii. Vysvětlil ale tři důvody, proč takovéto instituce fungují: V prvé řadě jde o fórum, kde si členové poskytují informace a jejich sdílení tak buduje vzájemnou důvěru. Za druhé existuje respekt k tomu, že se členové budou účastnit pouze záležitostí, v nichž leží jejich zájmy.

A v poslední řadě tato instituce může členům poskytnout viditelnost a strukturu, prostřednictvím které mohou provádět složité činnosti – vytvářet konsenzy o dohodách, konkretizovat společné normy a myšlenky, zmírňovat konflikty či řešit vzájemné spory.

Související

Summit BRICS

Summit BRICS: Putin obvinil Západ z rozpoutání války na Ukrajině. Rusko se prý rozhodlo podpořit lid

Již patnáctý summit BRICS letos získává nebývalou pozornost celosvětových médií. Scházejí se na něm klíčoví lídři zemí, kteří drží v rukou klíč ke dveřím budoucí podoby světového mocenského rozpoložení. Vedle čínského vůdce Si Ťin-pchinga je to indický premiér Naréndra Módí, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, brazilský prezident Luiz Inácio Lula de Silva a v neposlední řadě také ruský prezident Vladimir Putin.

Více souvisejících

BRICS Sergej Lavrov jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 54 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy