RECENZE: Zlatý plešounek za roli vítězného plešounka? Nejtemnější hodina vybarvuje Churchilla ve všech odstínech šedi

RECENZE – Gary Oldman je zase jednou zamaskovaný k nepoznání. A jako vždy předvádí herectví z jiné dimenze… tentokrát v životopisném portrétu nejslavnějšího britského premiéra vůbec. Slavný Dunkerk se totiž neodehrával jen na pobřeží, ale také v zasedačkách válečného štábu uprostřed Londýna.

Píše se rok 1940. Hitler napadá Polsko a politika appeasmentu se ukazuje být osudovou chybou Nevilla Chamberlaina (Ronald Pickup). Na jeho místo se tak dostává nepříliš oblíbený blábolivý alkoholik Winston Churchill (Gary Oldman), který razí myšlenku „vítezství za každou cenu“.

Nemůže být nejmenších pochyb, co (respektive kdo) dělá z Nejtemnější hodiny výjimečnou událost. Gary Oldman, věrný svému jménu, zapůjčil svoji tvář mocným mágům z maskérny, aby mu protentokrát přidali deset let, třicet kilo, dvě nové brady a zredukovali počet jeho vlasů na třetinu. Výsledek je ohromující. Divák nejenže nemá problém zapomenout, že sleduje představitele Siriuse Blacka, komisaře Gordona či Jeana-Baptiste Emanuela Zorga, mistrům od make-upu se podařilo nanést vrstvy protetických materiálů tak dokonale, že herci prakticky nebrání ve vyjadřování. Umělá tvář tak napomáhá iluzi, aniž by ubírala na síle možná nejlepšího mužského hereckého výkonu roku (Oldman za svůj výkon prozatím shrábnul Zlatý glóbus, Critics Choice Award, nominaci na BAFTu a spolu s Danielem-Day Lewisem je považován za hlavního favorita na Oscarech).

Iluzi One Man Show zdárně narušují snad jen Lily Jamesová v roli premiérovy osobní asistentky a Stephen Dillane (kterého jistě znáte jako „krále Stannise ze Hry o trůny) jakožto hlavní představitel „opoziční“ chamberlaineovské kliky, Lord Halifax“. Kromě těchto dvou relativně samostatných jednotek postavy přicházejí a odcházejí a fungují prakticky jen jako Oldmanovi přihrávači – byť svoji funkci zvládají na výbornou.

Nejtemnější hodina je příběhem muže, který navzdory tomu, že mu téměř nikdo nevěřil, navzdory svým dřívějším selháním, občasné pomatenosti, závislosti na alkoholu, protivníkům ve vlastních řadách i situaci, v níž byl nucen správu nad Británií převzít, byl jedním z mála, kdo si uvědomovali, že se Hitler nedá ukolébat slovy, ale je třeba se mu postavit. Snímek se tak soustředí na osobní válku, boj, který Churchill vedl na všech frontách počínaje plážemi Dunkerku a konče jeho vlastním svědomím a pochybami.

Dílo Joea Wrighta (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) je nejsilnější v momentech, kdy nahlíží do Churchillova soukromí. Při interakci se svými nejbližšími tento temperamentní řečník a populista odkládá pózu a ukazuje svoji lidskou tvář. Takových momentů zde překvapivě mnoho, byť v některých případech působí spíše jako momentky ze zákulisí než zásadní součást obrazu velikána.

Ačkoli se film na první pohled nebojí vykreslit předsedu vlády se všemi jeho neduhy (některé dokonce zveličuje), je dílo snadno rozpoznatelným projektem anglické vlastenecké propagandy, která dělá z neústupného zachránce Velké Británie sympatického dědečka vhodného do každé rodiny. Ne, že by na tom bylo něco špatného, takhle historická fikce zkrátka funguje. Jen by to propříště chtělo tuto Pohádku o Winstonovi trochu lépe zamaskovat. (Zdatné angličtináře můžeme odkázat např. na článek britského deníku Slate.)

Nejtemnější hodina je jeden z těch filmů, na které se jednoho dne podíváte a jste za to rádi, drtivá většina diváků ale nebude mít potřebu se k němu vrátit. Na snímku toho není moc co zkritizovat, po technické i obsahové stránce se jedná o solidní kus historické fikce, kromě sólojízdy hereckého chameleona v hlavní roli, ale není třeba plýtvat ani chválou.

 

Celkové hodnocení: 75 %

Darkest Hour (2017)

Hrají: Gary Oldman, Kristin Scott Thomas, Lily James, Stephen Dillane, Ronald Pickup, Ben Mendelsohn a další

Režie: Joe Wright

Scénář: Anthony McCarten

Kamera: Bruno Delbonnel

Hudba: Dario Marianelli

Velká Británie / 125 minut / historický, drama

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.
Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

recenze film Nejtemnější hodina Gary Oldman (herec) Lily James Kristin Scott Thomas Ben Mendelsohn Stephen Dillane

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy