RECENZE: Frčíme. Do magického světa bez magie, kterou je potřeba opět objevit

Může se zdát, že se Pixar zaseknul v koloběhu rozvíjení zaběhnutých značek, ale když už se pustil do originálního snímku, tak ve dvou ze tří případů z toho byla cena akademie. Frčíme je zářným příkladem, že to ve studiu stále umí. Navíc podobně jako V hlavě, i tentokrát je snímek prošpikovaný mnohými cennými ponaučeními, a to nejen pro děti.

Ian je čerstvě šestnáctiletý nesmělý mladík, který je ve škole tak trochu za outsidera. Jeho starší bratr Barley jej neustále ztrapňuje a jejich ovdovělá matka je typická starostlivá žena. Otčím je policista a často žehlí Barleyho problémy, protože ten se snaží jako aktivista uchovat všechny staré památky. A jo, jen tak mimochodem, jsme ve světě, kde se elfové i kentauři prohánějí v autech, nosí mobily a tak.

Osídlení v podstatě našeho aktuálního světa postavičkami z fantasy příběhů je dotaženo dokonale do důsledků, takže kentauři už neumějí pořádně běhat, víly místo létání raději jezdí na motorce a drak o velikosti jezevčíka je domácí mazlíček.

Otec Iana a Barleyho zemřel na nějakou nemoc, ale synům odkázal kouzelnou hůl s kouzlem, které jej může na jeden den přivést zpět k životu. Jenže kouzlo se tak úplně nepodařilo, a bratři se rozhodnout najít magický kámen, který by jim pomohl kouzlo dokončit. A aby toho nebylo málo, mají na to pouze čtyřiadvacet hodin.

Postupně se dostávají stále dál od civilizace a dále do magického světa, s čímž se také mění kulisy. Všední svět, v němž magie absentuje, byl vykreslen takřka v barvách naší každodenní reality, ale čím dále se od něj vzdalují, tím více je svět barevnější a stylizovanější.

Mali diváci si vystačí s barevnými postavičkami, které občas utrousí nějaký ten vtípek či předvědou nějakou vylomeninu, ale studio Pixar se připravilo i na ty starší. Příběh má mnoho cenných poznámek a sdělení, ať už jde o vyrovnání se se ztrátou blízkého člověka, hledáním toho, co je v životě podstatné či o konformismus reagující na měnící se dobu, který však jde proti přirozenosti jedince.

Vzat Iana a Barleyho je zprvu problematický, ale postupem času si začínají navzájem věřit. Skvěle funguje prohození rolí, kdy mladší Ian je spíše pragmatický, zatímco Barley je zbrklý srší optimismem. Tvůrčí tým, který stojí ze snímkem, měl spoustu zajímavých nápadů, jak zpracovat zažitá klišé, takže působí docela svěžím dojem a až když se trochu zamyslíte, tak zjistíte, že se využívají klasické šablony. To však není vůbec na škodu, protože snímek skvěle šlape a hodina třičtvrtě bude uhánět stejně rychle, jako sýrová křupka na řece.

Frčíme sice pracuje se zažitými šablonami a postupy, ale dává jím neokoukaný háv a sympatické postavičky, které prodělávají příkladný vývoj, takže se na plátně děje stále něco zajímavého. Sofistikované propracování změn charakterů je příkladné a každá překážka má svůj účel, který jednotlivé postavy posouvá kupředu. Jednotlivé sociální role jsou velmi dobře uchopeny a mnohdy mohou sloužit za názorný příklad pozitiv, které z nich mají plynout. Výsledkem je poctivý rodinný snímek, jenž mladíš generace budou milovat a ty starší nebude nudit.

Celkové hodnocení: 80 %

Onward (2020)

Hrají: Chris Pratt, Tom Holland, Julia Louis-Dreyfus, Octavia Spencer, Ali Wong, John Ratzenberger, Lena Waithe, Mel Rodriguez

Režie: Dan Scanlon

Scénář: Dan Scanlon

Hudba: Jeff Danna, Mychael Danna

USA / 103 min / animovaný, komedie, rodinný, fantasy

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.
Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

recenze filmy Kina Film "Frčíme" Pixar Animation Studios Chris Pratt Tom Holland komedie animovaný film Falcon (filmová distribuční společnost)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy