Poláky čekají volby. Stojí na křižovatce, vyberou, kudy jejich země v budoucnu půjde

Dnes se v Polsku odehrají zásadní volby do dolní komory parlamentu neboli Sejmu. Zřejmě nejsledovanější bude souboj mezi Jaroslawem Kaczynským a Donaldem Tuskem. Na kandidátních listinách je ale daleko více jmen, která jsou společně v politice už léta a chtějí si zajistit pokračování mandátu. Atmosféra v zemi před volbami o poznání zhoustla. 

Kaczynski je zakladatelem vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), jejíž základy položil společně se svým bratrem Lechem. Ten byl zvolen prezidentem a zahynul roku 2010 při havárii letadla v ruském Smolensku. Jak upřesnil server Politico, Kaczynskému se „nelíbí transformace Polska po roce 1989 a jeho dlouhodobým programem je přetvořit soudy, média a další instituce v zemi a zároveň vytvořit nové elity závislé na přízni jeho strany“. 

Tusk je jeho úhlavním oponentem. Jen několik měsíců před založením strany PiS v roce 2001 založil Občanskou platformu. Od roku 2007 působil coby předseda vlády a po léta dominoval polské politice. Roku 2014 se stal předsedou Evropské rady, načež se Občanská platforma začala v průzkumech výrazně propadat. Od roku 2021 je Tusk opět v Polsku a snaží se OP zachránit. 

Souboj mezi oběma politiky je veden velmi negativně. Kaczynski v Tuskovi vidí „největší hrozbu pro své uchopení moci, a proto vláda a státem kontrolovaná média proti Tuskovi rozpoutaly proudy nenávisti,“ píše Politico. Tusk je nejčastěji obviňován z neloajality k Polsku, spolupráce s Berlínem a bezejmennými autokraty v Bruselu a Moskvě, aby „zničil nezávislost Polska“. 

Dalším důležitým kandidátem je Mateusz Morawiecki. Bývalý bankéř nastoupil do politiky roku 2010 coby ekonomický poradce tehdejšího vládního kabinetu Donalda Tuska. Polsko pod jeho vedením od roku 2017 čelilo značné kritice ze strany Evropské unie za dramatický úpadek právního státu a sklon k autoritářství. „Díky dobré znalosti angličtiny a zkušenostem v oblasti financí a práva EU strana doufala, že zmírní konflikt s Bruselem a napraví její image v zahraničí,“ líčí Politico s tím, že se tato snaha Morawieckému kabinetu vůbec nezdařila. 

Do výsledků voleb má možnost promluvit i Zbigniew Ziobro. Dříve působil jako člen PiS, ale po neshodách s Kaczynským Ziobro stranu opustil a založil krajně pravicové uskupení Jednotné Polsko. Tato strana se ale pro letošní volby, stejně jako pro minulé, spojila právě s PiS. 

Své místo měl Ziobro i v kabinetu Morawieckého. „Jako ministr spravedlnosti má Ziobro na starosti nejdůležitější Kaczynského politické úsilí: reformu podle vlády zkorumpovaného a neschopného soudnictví. EU to považuje za pokus o politickou kontrolu nad soudy, čímž se Ziobro stal pro Evropskou komisi zlým hochem,“ popsal zpravodajský server Politico. 

Kaczynski a Ziobro bez sebe podle tohoto serveru nemohou příliš fungovat. „Je ministrem spravedlnosti i vrchním státním zástupcem v jedné osobě – a jeho kontrola nad vyšetřovateli, kteří by mohli zlikvidovat politické soupeře, z něj dělá klíčovou tvář jakékoli nové vlády vedené PiS.“

Hustá atmosféra před volbami

Polsko v současné době musí řešit řadu problémů, které přímo ovlivňují volby. Země je v častém konfliktu s Evropskou unií. Naposledy začátkem října Evropská komise prohlásila, že očekává jasnou odpověď od Polska, která by měla vysvětlit obvinění z podvodů při vydávání schengenských víz. Polská média minulý měsíc informovala o tom, že některé polské diplomatické mise ve spolupráci s dalšími aktéry v Africe a na Blízkém východě vytvořily a provozovaly systém, který zájemcům z těchto oblastí výměnou za úplatky umožňoval získat Schengenská víza.

Poláci jsou s EU rovněž v dlouhodobém sporu ohledně migrace. Nedávno například zavedli kontroly na hranicích se Slovenskem. „Nařídil jsem ministrovi vnitra, Mariuszi Kamińskému, aby zahájil kontroly autobusů, dodávek, automobilů a autobusů na slovensko-polské hranici, u nichž existuje podezření, že převážejí migranty,“ uvedl Morawiecki. Premiér tímto potvrdil dřívější zprávy polských médií, které informovaly o plánu na zpřísnění kontrol na hranicích se Slovenskem s ohledem na migraci. Mluvčí polské vlády Piotr Müller uvedl, že tato rozhodnutí vycházejí z informací o migrantech, kteří přicházejí do Polska přes Balkánskou trasu.

Dále se Varšava obává narušení bezpečnosti, zejména z běloruské a ruské strany. Začátkem září Bělorusko obvinilo Polsko, že na jeho území u Grodna vlétlo vojenským vrtulníkem Mi-24. Polsko toto tvrzení označilo za provokaci. Téhož měsíce Varšava obvinila Minsk, že se snaží kompromitovat polskou státní hranici, a jako důkaz zveřejnila video migrantů, jak útočí na hraniční zeď. Později se ukázalo, že záběry byly natočeny v roce 2021. V srpnu Polsko rozmístilo další jednotky na své hranici s Běloruskem.

Z nestability tak nyní čerpá i opozice, která je v těžkém předvolebním boji s PiS. Stovky tisíc lidí se minulou neděli v polském hlavním městě Varšavě sešly na opozičním shromáždění před volbami, které mohou rozhodnout o její budoucnosti v Evropské unii. V čele Pochodu milionu srdcí byl opoziční lídr Donald Tusk, který se snaží mobilizovat voliče. Stovky tisíc lidí přijely do hlavního města autobusy. Podle vyjádření městských úřadů se shromáždění zúčastnil milion Poláků.

V rámci předvolebního boje se již tradičně otevřela otázka válečných reparací, které chce Varšava zaplatit od Německa za újmu způsobenou během druhé světové války. Náměstek polského ministra zahraničí Arkadiusz Mularczyk zaslal třem tisícům městským radám a místním úřadům dopis s výzvou k přijetí symbolického usnesení podporující vymáhání válečných reparací od Německa. 

Související

Více souvisejících

volby v Polsku Polsko Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński Mateusz Morawiecki Donald Tusk

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy