Polský skandál s vydáváním víz bobtná. Vysvětlení požaduje i Evropská komise

Evropská komise (EK) v úterý prohlásila, že stále očekává jasnou odpověď od Polska, která by vysvětlila "extrémně znepokojivá " obvinění z podvodů při vydávání schengenských víz.

Polská média minulý měsíc informovala o tom, že některé polské diplomatické mise ve spolupráci s dalšími aktéry v Africe a na Blízkém východě vytvořily a provozovaly systém, který zájemcům z těchto oblastí výměnou za úplatky umožňoval získat Schengenská víza.

EK už dopisem z 19. září požádala polskou vládu o objasnění celé záležitosti, podle zástupců EU však Varšava stále neposkytla ve věci klíčové podrobnosti.

"Důvěra a transparentnost jdou ruku v ruce, v zájmu obnovení důvěry proto potřebujeme úplné objasnění celé záležitosti," prohlásil ve Štrasburku na půdě Evropského parlamentu místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas.

Doporučené články

Podezření z podvodného vydávání víz polskými úřady vyvolala obavy z přílivu nelegálních migrantů do Schengenského prostoru sdružujícího téměř tři desítky zemí.

Skandál znepokojil i německou vládu, která vyzvala Varšavu, aby upřesnila počet víz údajně nelegálně vydaných některými polskými konzuláty. Podle polské opozice bylo pochybně vydáno až 250.000 víz, polské úřady oficiálně hovoří jen o několika stovkách pracovních víz.

Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau ale následně obvinil německého kancléře Olafa Scholze z pokusu o vměšování do vnitřních záležitostí Polska před nadcházejícími parlamentními volbami, které jsou naplánovány na 15. října. 

Doporučené články

Scholz prohlásil, že Polsko by mělo vysvětlit obvinění, že polské konzuláty v některých afrických a asijských zemích prodávaly pracovní víza za zrychlený režim za řádově tisíce dolarů.

Během shromáždění svých stranických kolegů ze sociální demokracie v Norimberku, uvedl, že Polsko nekontrolovaně propouští lidi přes své území, což může ovlivnit azylovou politiku jiných zemí.

Řekl, že lidé, kteří přicházejí do Polska, by měli být zaregistrováni a podstoupit azylové řízení. Zmiňoval také víza, která jsou udělována za platbu, a zdůraznil potřebu jednání s polskou vládou.

Šéf polské diplomacie následně na sociální síti označil Scholzovo prohlášení za porušení principu suverénní rovnosti států a za pokus o vměšování do vnitřních záležitostí Polska. Vyzval Scholze, aby se vyvaroval vyjádření, která by mohla poškodit polsko-německé vztahy.

Podle nedávných informací někteří úředníci polského ministerstva zahraničí údajně umožnili migrantům získat víza ve zrychleném režimu za platbu zprostředkovatelům bez řádné kontroly. Skandál vypukl poté, co jiné země unijního schengenského prostoru informovaly Polsko o neobvykle vysokém počtu osob s polskými vízy.

Polská vláda ale tvrdí, že problém se týká pouze několika stovek případů a obviňuje opozici a média, že situaci zveličují. Dosud bylo obviněno sedm osob.

Související

Mateusz Morawiecki

Duda jmenoval Mateusze Morawieckého předsedou vlády. Šanci na důvěru ale nemá

Nová vláda Mateusze Morawieckého složila v pondělí přísahu v Prezidentském paláci. Prezident Andrzej Duda vyjádřil radost nad "obrovským zastoupením žen" ve vládě, což ho potěšilo. Při rozhovoru o představených výzvách dle serveru Polsat News uvedl, že v polském energetickém sektoru začíná nová éra, a to éra jaderné energie. 

Více souvisejících

Polsko evropská komise

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy