Letecká doprava je kvůli pandemii v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251.000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj. ČTK to dnes sdělila mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.
Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.
V současnosti na letišti fungují pravidelné linky asi 20 dopravců do více než 30 destinací. Jsou mezi nimi spoje do důležitých evropských měst jako Amsterdam, Paříž nebo Frankfurt, které fungují jako klíčové přestupní body. K dispozici jsou také přímé lety například do Egypta, na Kanárské ostrovy nebo do španělské Malagy, na Madeiru či Lisabonu. Z dálkových linek pokračují lety do Dubaje nebo Dauhá. Od dubna je také v letovém řádu nově až šest spojů týdne od Turkish Airlines do Istanbulu. Zcela novou linku do Bukurešti pak plánuje spustit Blue Air, další novinkou bude také od května linka AnadoluJet do Antalyie.
V následujících týdnech a měsících letiště očekává postupné obnovování spojů do dalších letních destinací, mimo jiné například do Chorvatska, Řecka nebo na Maltu. "S leteckými společnostmi jsme v kontaktu a další linky po Evropě by se mohly obnovit v závislosti na vývoji situace. Pokud se začnou některé podmínky uvolňovat a zjednodušovat, aerolinky reagují na zvýšenou poptávku velmi rychle," vysvětlila Pavlíková. Klíčová je pro dopravce především poptávka cestujících. Letiště je podle mluvčí na posilování provozu připraveno.
Útlum letecké dopravy se projevil i letovém provozu v tuzemské vzdušném prostoru. V prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenali letoví dispečeři na českém nebi 44.120 letů, což je o 74 procent méně než při předkrizovém vývoji v roce 2019.
Pandemie omezovala letectví po většinu loňského roku. Pražské letiště Václava Havla tak loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což byl meziroční propad o 79 procent. Zároveň to byl nejnižší počet cestujících za posledních 25 let.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
před 51 minutami
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
před 1 hodinou
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
před 2 hodinami
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
před 3 hodinami
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
před 4 hodinami
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
před 5 hodinami
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
před 6 hodinami
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
před 6 hodinami
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
před 7 hodinami
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
před 8 hodinami
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
před 9 hodinami
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
před 10 hodinami
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
před 10 hodinami
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
před 12 hodinami
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
včera
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
včera
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
včera
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
Bývalá americká ministryně zahraničí a neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se ve čtvrtek objeví před panelem Sněmovny reprezentantů, který vyšetřuje zločiny zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková