Praha - České dráhy připravily pro letošní turistickou sezónu letní rychlíkovou linku do chorvatského Splitu. První spoj vyjede v pátek ráno a na Jadran dorazí za dvacet a půl hodiny, linka bude v provozu do konce prázdnin, řekl mluvčí drah Petr Pošta.
Vlak bude mít lehátkové a lůžkové vozy i vagon pro přepravu automobilů a motorek. Z Prahy do Splitu bude vlak jezdit každý den až do 4. září, v opačném směru pak do 5. září. Z pražského hlavního nádraží vlak vyjíždí v 9.18. Jede po trase přes Pardubice, Brno, Bratislava, Szombathely a Záhřeb, do chorvatského Splitu pak dorazí za zhruba dvacet a půl hodiny.
"Oproti loňsku se jízdní doba zkrátila zhruba o hodinu a půl," uvedl Robert Černý z Českých drah. Opačným směrem odjíždí vlak ze Splitu ve 20.50 a do Prahy přijede druhý den v 18.40.
Jízdenky a rezervace mohou cestující koupit na obvyklých předprodejních místech v mezinárodních pokladnách, v ČD centrech a ve vybraných cestovních kancelářích. České dráhy doporučují všem zájemcům o cestu rychlíkem Jadran do Chorvatska využít výhodnou slevu City Star Chorvatsko – produkt určený pro jednotlivce a skupiny od dvou do pěti cestujících. Jízdenku je třeba koupit nejpozději tři dny před odjezdem a vydává se vždy jako zpáteční s platností jeden měsíc. Podmínkou pro uznání slevy je strávení alespoň jedné noci ze soboty na neděli v Chorvatsku.
"Pokud jede z Prahy do Splitu a zpět skupina čtyř osob a koupí si zpáteční jízdenku City Star, každý z cestujících zaplatí za obě cesty 3143 korun. Pokud je alespoň jeden z nich držitelem In-karty/Rail plus, zaplatí každý ze skupiny jen 2459 korun," vysvětlil Černý.
Pokud cestuje na Jadran rodina, kterou tvoří dva dospělí a dvě děti od 6 do 15 let, zaplatí za zpáteční jízdenku CityStar s In-kartou ještě méně, konkrétně 1926 korun na osobu.
K jízdence je možné dokoupit lehátkový nebo lůžkový příplatek. Pokud si turista zvolí cestu v šestimístném lehátkovém kupé, zaplatí za obě cesty 512 korun, ve čtyřmístném 762 korun. Zpáteční cesta v lůžkovém kupé vyjde na 992 korun.
Za přepravu automobilu zaplatí cestující jedním směrem 1537 korun, přeprava motocyklu stojí 1075 korun. Pokud si chce cestující vzít do Chorvatska své jízdní kolo, musí mít pro kolo rezervaci, za kterou zaplatí jedním směrem 136 Kč.
České dráhy upozorňují, že ceny se mohou změnit v závislosti kurzu koruny vůči euru.
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
před 1 hodinou
Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál
před 2 hodinami
Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl
před 3 hodinami
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
před 4 hodinami
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
před 4 hodinami
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
před 4 hodinami
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
před 5 hodinami
OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Extrémní počasí peče Evropu. Francie zaznamenala absolutní rekord, Británie uzavřela školy
před 7 hodinami
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
před 8 hodinami
Počasí: Do Česka míří extrémní tropy, naměřit můžeme až 39 stupňů
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
včera
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
včera
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
včera
Nové informace. Učitel, po němž pátraly desítky hlídek, spolupracuje s policií
včera
Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác
včera
Počasí může v části Česka způsobit požáry, varuje ČHMÚ. Výstraha platí do odvolání
včera
Meloniová je jen špičkou ledovce. Jak Trump přichází o partnery, s nimiž budoval přátelství desítky let?
včera
Zelenskyj kvůli diplomatickému sporu s Nawrockým odmítl jet na konferenci o obnově Ukrajiny
Ukrajinská vicepremiérka a ministryně hospodářství Julija Svyrydenková oznámila, že povede ukrajinskou delegaci na nadcházející konferenci o obnově Ukrajiny v Gdaňsku. Prezident Volodymyr Zelenskyj se této události nezúčastní kvůli vyostřujícímu se diplomatickému sporu se svým polským protějškem Karolem Nawrockým.
Zdroj: Libor Novák