Praha - Ve věku 68 let zemřel v Brně bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. "Podlehl rakovině," potvrdil v pondělí agentuře Mediafax místopředseda ČSSD a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
"Profesor Fišer zemřel ráno doma, v rodinném kruhu," řekla agentuře Mediafax Tereza Fojtová, mluvčí Masarykovy univerzity v Brně, na které akademik působil.
"S panem profesorem odešel slušný a čestný člověk i politik, zapálený sociální demokrat," uvedl Hašek. Oba byli podle slov hejtmana osobní přátelé. "Proto je zpráva o jeho smrti pro mě o to bolestnější a těžší," dodal Hašek. "Beru jeho úmrtí jako velkou ztrátu jak pro rodinu, tak i pro akademickou obec," dodal. Fišer byl podle něj zapojen do poslední chvíle v poradním sboru hejtmana pro přípravy transformace krajského zdravotnictví.
Předseda ČSSD Bohumil Sobotka řekl, že se zesnulým profesorem Bohumilem Fišerem osobně dobře znal. "Řadu let jsme spolupracovali na půdě brněnské organizace sociální demokracie, poznal jsem ho jako nesmírně vzdělaného, poctivého a dobrého člověka, který dokázal řešit problémy, se kterými se v životě setkával, s osobitou moudrostí a nadhledem. Těšil jsem se, že se alespoň na chvíli setkáme na víkendovém sjezdu ČSSD. Bohumil Fišer se tam jako host sjezdu chystal, ale nakonec mu zdravotní stav už účast, bohužel, nedovolil," řekl Sobotka, který jménem ČSSD zároveň vyslovil pozůstalým soustrast.
"Je to nepochybně velmi smutná zpráva. Přišli jsme nejen o opravdového sociálního demokrata, profesora Masarykovy univerzity, ale především o skvělého a váženého člověka. Jeho ztrátu pocítíme velmi silně," řekl agentuře Mediafax předseda krajského výboru ČSSD Václav Božek.
Fišer patřil mezi odborníkem v oblasti výzkumu srdce a krevního oběhu. Ministerstvo zdravotnictví vedl ve vládě Miloše Zemana od roku 2000, po svém odchodu z politiky byl přednostou Fyziologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
"Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, kde profesor Bohumil Fišer pracoval od roku 1966, ztratila významnou vědeckou kapacitu, skvělého pedagoga a osobnost, která v posledních dvaceti letech výrazně ovlivňovala její rozvoj," řekla mluvčí univerzity Fojtová
Bohumil Fišer působil na Fyziologickém ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity od roku 1966 až do současnosti, v letech 1995 – 2008 byl jeho přednostou. V oblasti vědy aplikoval profesor Fišer své matematické znalosti pro řešení otázek regulace krevního oběhu. První práce týkající se frekvenční analýzy variability krevního tlaku vznikla již v roce 1966. Tento matematický přístup využíval zejména v řešení otázek rozvoje hypertenze a rizika náhlé srdeční smrti. Věnoval se chronobiologii krevního tlaku a studiu autoregulace mozkových cév neinvazivními metodami. Je autorem několika set vědeckých prací.
V letech 2000 až 2002 byl ministrem zdravotnictví ČR. Od roku 2003 do roku 2006 byl členem výkonné rady Světové zdravotnické organizace v Ženevě.
Související
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
Zemřel oscarový písničkář Glen Hansard, autor hitu Falling Slowly
Aktuálně se děje
včera
Proč Evropu spalují nejničivější požáry novodobé historie? Na vině jsou klimatické změny a vlny veder
včera
Nevídaný krok. UEFA hrozí bojkotem všech turnajů pořádaných FIFA
včera
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
včera
Praha kvůli extrémnímu počasí zakázala rozdělávání ohňů a kouření na rizikových místech
včera
Armáda byla připravena ruskou raketu sestřelit, prohlásil Tusk
včera
Válka s Íránem se dál rozrůstá. Poprvé byl zasažen i Egypt
včera
Polsko nebylo cílem ruské rakety, mírní napětí Tusk. EU incident ostře odsuzuje, USA jej chtějí prošetřit
včera
Další extrémní počasí je tady. Jak zvládnout vedra? Inspirujte se u obyvatel tropických států
včera
Jak se Rusko dostává ke klíčovým evropským technologiím? Sankce obchází skrze jeden asijský stát
včera
Zelenskyj se vypravil do Polska. Restartoval vztahy s Tuskem
včera
Horké počasí nabírá na síle. Experti upozorňují na extrémní zátěž i hrozbu požárů
včera
Detaily schůzky zveřejněny: Netanjahu postupoval opatrně, snažil se Trumpa nenaštvat
včera
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
včera
Zásoby raket Patriot se tenčí. Na obzoru je unikátní trilaterální dohoda
včera
Ohnivé peklo o síle atomových bomb. Požáry v Evropě jsou největší v historii, vytváří vlastní bouřky
včera
Desetimetrový kráter v Polsku způsobila ruská střela
včera
V Polsku zněly sirény, do vzduchu vzlétly F-16. Neznámý objekt po sobě nechal desetimetrový kráter
včera
Rusko provedlo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Mezi mrtvými jsou i děti
včera
Tropické počasí prohloubí opakující se problém
29. července 2026 22:01
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
Světovou hudební scénu zasáhla velmi smutná zpráva. Jen pár dní před 51. narozeninami náhle zemřel francouzský DJ a producent Kavinsky, jehož proslavil hit Nightcall. O úmrtí hudebníka informovala například britská BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková