Praha - Ve středu po poledni proběhlo poslední rozloučení s Janem Kašparem. Herec cimrmanovského divadelního souboru zemřel minulé úterý ve věku šedesáti let.
Do Strašnického krematoria dorazily desítky přátel a kolegů Jana Kašpara, aby se s ním naposledy rozloučily. Mezi nimi i Miloň Čepelka, který byl u zrodu divadla Járy Cimermana, a vdova po Janu Kašparovi. Obřad byl zahájen skladbou If you going to San Francisko a proslovem Zdeňka Svěráka, který se dojetím rozplakal nad rakví.
Jan Kašpar začínal v divadle Járy Cimrmana jako kulisák, ale vypracoval se na stálého člena souboru. Ten v uplynulých letech přišel už o několik herců: spoluautora her Ladislava Smoljaka a také Pavla Vondrušku, který zahynul po nešťastném pádu do divadelního orchestřiště. Diváci si Jana Kašpara mohou pamatovat například jako náčelníka Karla Němce ze hry Dobytí severního pólu, což byla jeho první divadelní role u cimrmanologů, nebo jako praotce Čecha ze zatím poslední cimrmanovské hry České nebe. Po úrazu, kdy spadl ze stromu se pohyboval a také hrál na invalidním vozíku.
Velmi zajímavý byl i jeho osobní život. Osudovou ženou mu prý byla o dvacet let starší Olga Havlová, manželka bývalého prezidenta Václava Havla. Stali se velmi blízkými přáteli a Kašpar prý měl dodnes její velkou fotografii v kuchyni na zdi.
"Divadlo měl moc rád a do posledních chvil chtěl být na jevišti, podobně jako Láďa Smoljak před třemi lety. Já jsem mu to nerozmlouval, ale Honza si moc chtěl zahrát s kyslíkovým přístrojem, protože dýchat už nemohl. A tak 19. května účinkoval v pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký v roli Děda Vševěda i s těmi hadičkami, co mu vedly k nosu a dávaly mu kyslík. Byl to hrdina," vzpomíná na poslední Kašparovo vystoupení Zdeněk Svěrák.
Související
Rodina a přátelé se loučili s "Cimrmanem" Janem Kašparem, dorazil i ministr
Zemřel jeden z nejmladších „Cimrmanů“ Jan Kašpar. A Zdeněk Svěrák zavzpomínal
Jan Kašpar , Zdeněk Svěrák (herec režisér)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
před 1 hodinou
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
před 2 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 4 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 5 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
V Evropské unii vstoupil v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení, obuvi a oděvních doplňků, což představuje nejnovější krok bloku ke snížení množství odpadu. Nové nařízení v rámci unijní směrnice o ekodesignu udržetelných výrobků se vztahuje na velké společnosti s více než 250 zaměstnanci a ročním čistým obratem přesahujícím 50 milionů eur.
Zdroj: Libor Novák