Tajemství zesnulého Zdeňka Rytíře: Božský textař začínal jako popelář a randil s Vondráčkovou

Praha - Zesnulý textař Zdeněk Rytíř, který v noci na dnešek podlehl ve věku 69 let infarktu, má za sebou životní historii a dílo hodné desítek životů. Věděli jste, že začínal jako popelář a že byl první láskou Heleny Vondráčkové?

Vondráčková a její sestra Zdena  na něj vzpomínají třeba v Helenině biografické knížce Každá trampota má svou mez. "Chodil v hnědém koženém saku a měl dlouhé vlasy, které si tvrdohlavě odmítal nechat ostříhat. Ten plachý kluk byl prostě očividně svůj, bohém," vzpomíná Vondráčková v knížce s tím, že jí imponoval svou sečtělostí, názory.

Vždycky ji svým vyprávěním dokázal fascinovat, pobavit, poučit... Navíc studoval exotickou japonštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Když spolu začali chodit, přezdívali jim prý Kráska a zvíře.

Rytíř začínal jako baskytarista kapely Mefisto, později se vrhnul na textařskou dráhu. Když neměl ještě mnoho zakázek, živil se jako popelář, jen proto, aby se nemusel vzdát svého snu. Byl autorem desítek slavných textů k těm největším českým hitům. Nechte zvony znít Marty Kubišové, Zvonky štěstí Dary Rolins, Tam u nebeských bran Michala Tučného a mnoho a mnoho dalších. Přestože ho dlouhé léta trápily plicní potíže, podlehl v noci na dnešek infarktu.

Související

Zdeněk Rytíř

Helena Rytířová zavzpomínala na zesnulého muže

Praha - V říjnu loňského roku zemřel textař a hudebník Zdeněk Rytíř. Několik let ho držela při životě jeho žena Helena. Starala se o něj 24 hodin denně. Jak se Helena se smrtí vyrovnala? Zeptali jsme se.

Více souvisejících

Zdeněk Rytíř (skladatel) Helena Vondráčková

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy