Praha, Brno - Problém se zarůstajícími nehty trápí značné procento lidí v Česku. Někteří se snaží potíže vyřešit svépomocí rizikovým zastřiháváním, jiní pak vyhledají chirurga a podrobí se velmi bolestivému vytržení nehtu.
Po něm následuje dlouhá a rovněž bolestivá rekonvalescence. Existují však také speciální rovnátka na nehty, jejichž aplikace je v porovnání s chirurgickým zákrokem bezbolestná. Podle odborníků přibývá lidí, kteří tuto variantu volí, ačkoliv o ní řada pacientů stále nemá tušení.
Zarostlé nehty představují velmi nepříjemnou a bolestivou komplikaci, která se navíc zpravidla vyskytuje opakovaně. Příliš široký nehet tlačí na kožní valy po stranách, čímž vzniká nepříjemný otlak a dochází k povrchovému poranění. Následně může dojít též ke vzniku nebezpečné infekce. Postižené místo může být zarudlé, bolestivé a mokvavé. „Nejčastější příčinou zarostlých nehtů na nohou je jejich nesprávné stříhání dokulata místo správného zastřižení rovně. Dalším rizikovým faktorem je nošení nevhodné obuvi, která je málo vzdušná a utlačuje prsty ze stran. Poslední příčinou pak bývají genetické dispozice,“ objasňuje Jiří Vykydal ze společnosti, která se specializuje na domácí i profesionální pedikúru a podologii.
Léčba zarostlých nehtů má několik podob. Podle odborníků však většina Čechů využívá ty nejméně vhodné, případně pak ty bolestivé. „Mnoho lidí se snaží ulevit si od bolesti naprosto nevhodným způsobem, a to vystřižením části nehtu. Nehet se velmi často snaží vystřihnout i do hloubky nehtového valu, kam už nevidí. Nejen, že se při tom často zraní a riskují tak zanesení rány infekcí, ale navíc si tímto způsobem problém se zarůstáním nehtů ještě zhorší,“ varuje specialistka na podologii Mgr. Veronika Morstein Matulová z podologického a estetického centra v Praze. Další cesta, kterou lidé často volí, vede obvykle k praktickému lékaři, který je odkáže na chirurgii. Lékař zde provede takzvané vytržení nehtu. „Nejedná se o skutečné vytržení nehtu, jak si pod tímto označením mnozí představují. Jde o vyřezání části nehtové ploténky, takzvanou Emmertovu plastiku, s následnou plastikou nehtového valu. Tento zákrok je však velmi bolestivý, dlouho se hojí a negativně ovlivňuje život pacienta. Navíc je zde vysoká míra recidivy,“ vysvětluje Jiří Vykydal. Podle studie univerzity v Erlangenu, jež se problematikou zabývá, byli pacienti schopni nosit pevnou obuv až po v průměru dvaceti dnech od chirurgického zákroku. Průměrná doba pracovní neschopnosti pak byla více než čtrnáct dní. Chirurgickým odstraněním části či celého nehtu se navíc podle odborníků velice často poškodí lůžko a nehet následně vyrůstá ještě zdeformovanější.Nehtová rovnátka
Převratnou alternativou chirurgického zákroku jsou nehtová rovnátka, která se do povědomí lidí teprve dostávají. Přitom rovnání nehtů jejich pomocí přináší podle odborníků okamžitou úlevu, aplikace rovnátek je navíc bezbolestná. Pacient je schopen okamžitě fungovat bez větších omezení a míra recidivy je velmi nízká. „Díky nehtovým rovnátkům, takzvaným šponám, se postupně celý nehtový aparát přestaví. Je to podobné jako u rovnátek na zuby. Terapie trvá sice déle, ale prognóza je mnohem lepší než u invazivních metod. Při pravidelné návštěvě podologie či pedikury a správné péči dochází k úplnému vyléčení u většiny klientů,“ potvrzuje Mgr. Veronika Morstein Matulová. Princip je jednoduchý – dostat se drátkem pod zdeformované místo, toto nadzdvihnout a rovnátkem zafixovat. Tím odborník pomůže nehtu odrůst do takové míry, aby v místě původního pahýlu dorostl zdravý, pevný a správně tvarovaný nehet. Takto ošetřený nehet funguje i po aplikaci zcela normálně, dokonce je možné jej i lakovat. Nehtová rovnátka si mohou pacienti nechat aplikovat od podologů v nejrůznějších podiatrických centrech, případě také od proškolených pedikérů. „V Česku je ještě řada lidí, kteří o metodě rovnání nehtů nikdy neslyšeli, a svěří se proto do péče chirurgů. Přesto s potěšením zjišťujeme, že se tato moderní a neinvazivní novinka pomalu do povědomí lidí i odborníků dostává,“ říká Jiří Vykydal.
Problém se zarůstajícími nehty se však netýká pouze dospělých lidí. Potíže s nimi mívají rovněž malé děti, dokonce i kojenci. Nejčastější příčinou je podle odborníků i v tomto případě chybný způsob zastřihávání nehtů, volba nevhodné obuvi či genetika. Zároveň mohou být doprovodným jevem jiného onemocnění. „Je dobré vědět, že opakovaně zarůstající nehty a opakované záněty nehtových lůžek, zejména na nohou, mohou být u dítěte prvním příznakem některých geneticky podmíněných odchylek. Mezi ně se řadí třeba Turnerův syndrom. Pro dívky s Turnerovým syndromem jsou typické takzvané miskovité nehty, které rády zarůstají. Kolem nich se pak tvoří záněty, hlavně v prvních letech života,“ potvrzuje přednosta Pediatrické kliniky FN Motole Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.
Související
Může manikůra zabíjet? Karolína šla "na nehty", skončila v nemocnici. Podle lékařů to hrozí všem
Okusujete si nehty? Podle lékařů byste měli okamžitě přestat, škodíte si víc než tušíte
Nehty , nehtová rovnátka , zdraví
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
před 1 hodinou
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
včera
Trump prozradil, co USA dělají potichu a bez problémů. Jde o Blízký východ
včera
Špehovali pro Sověty. V USA před 75 lety začal proces s Rosenbergovými
včera
Březnové počasí umí být překvapivé. Meteorologové poukázali na možného viníka
včera
Trump vyhlásil nový přístup k Íránu: Jediná možnost ukončení války je bezpodmínečná kapitulace
včera
Konec přemrštěných cen benzinu a nafty? Ministerstvo financí zakročí proti prudkému zdražování benzinek
včera
Rusko těží z války proti Íránu. Poptávka po ropě roste, USA udělily Indii výjimku
včera
USA stojí válka v Íránu téměř miliardu dolarů denně. Jak dlouho může Teherán vzdorovat?
včera
Ceny ropy míří k největšímu nárůstu za poslední čtyři roky
včera
Maďarsko zadrželo zaměstnance ukrajinské banky a desítky milionů dolarů a eur
včera
Trump mobilizuje síly. Chce v Maďarsku udržet u moci Orbána
včera
Trump otočil. Už to není Putin, tentokrát je podle něj překážkou míru Zelenskyj
včera
Válka s Íránem může Netanjahuovi doma pomoci, Izraeli ale v zahraničí uškodí
Britský deník Telegraph v pondělí označil Benjamina Netanjahua za velkého válečného vůdce naší doby. Autor článku Charles Moore přirovnal izraelského premiéra k Winstonu Churchillovi, a to zejména kvůli jeho dlouhodobému zaměření na Írán, spojectví s Donaldem Trumpem a vojenským úspěchům proti teroristickým skupinám i Teheránu. Toto srovnání pravděpodobně potěšilo příznivce premiéra, který se sám stylizuje do role moderního ochránce světa před íránskou hrozbou, podobně jako Churchill kdysi čelil nacismu.
Zdroj: Libor Novák