Zlín - Okresní soud ve Zlíně vynesl dnes rozsudek nad třemi aktéry metanolové kauzy. Daniel Rafaj by měl strávit ve vězení čtyři roky. Další obchodníci s otráveným alkoholem, Zdeněk Kopl a Petr Veselý, si vyslechli podmíněné tresty.
Rozsudek není pravomocný. Kopl se proti němu odvolal na místě, další dva obžalovaní a státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
Muži byli obžalováni z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Sedmdesátiletý Zdeněk Kopl z Vizovic na Zlínsku podle obžaloby převzal na přelomu srpna a září 2012 za účelem zisku asi 2000 litrů směsi metanolu a etanolu od hlavního distributora otrávené směsi Jiřího Vaculy. Dále měl Kopl směs předat Vlastislavu Plonkovi z Všeminy na Zlínsku. Plonka krátce po začátku metanolové aféry spáchal sebevraždu. Kopl podíl na distribuci látky, jež zabila pět desítek lidí, popřel, usvědčila ho však Vaculova výpověď, kterou soud shledal jako věrohodnou.
"Je to lež, já jsem vůbec pana Plonku neznal. Já jsem nic neudělal. Oni věří recidivistovi Vaculovi, který je zloděj první třídy," řekl novinářům Kopl, který si u soudu vyslechl sedmiměsíční podmíněný trest s dvouletou zkušební dobou. Hrozily mu až dva roky vězení.
Osmačtyřicetiletý Daniel Rafaj ze Zádveřic-Rakové na Zlínsku podle obžaloby namíchal alkohol s otrávenou směsí o objemu 360 litrů a jeho následným prodejem způsobil nejméně šesti lidem těžkou újmu na zdraví. Část tohoto alkoholu, asi 110 litrů, prodal osmatřicetiletému Petru Veselému z Uherského Brodu, který jej prodal dalším lidem. Dva z nich také utrpěli těžkou újmu na zdraví. Rafaj vinu přiznal a svého jednání litoval. Odběratele prý ale poškodit nechtěl. Veselý se k činu doznal, údajně si však myslel, že kupoval slivovici z legální pálenice.
Rafaje soud poslal na čtyři roky do věznice s dozorem, protože podle soudu jednal v přímém úmyslu. Veselý si vyslechl podmíněný trest na 16 měsíců se zkušební dobou tří let. Jeho jednání soud zhodnotil jako nevědomou nedbalost. Rafajovi s Veselým původně hrozilo až deset let vězení. Rozsudek odmítli před novináři komentovat.
Související
Odsouzený z metanolové kauzy neuspěl s ústavní stížností, dostal 7 let
Smrtící metanol. Nejvyšší soud nařídil částečně znovuotevřít ostravskou větev kauzy
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 1 hodinou
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 2 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 2 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 3 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 4 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 5 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 6 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
Jedenáctý únorový den je Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Osoby něžného pohlaví se v minulosti velmi obtížně prosazovaly na poli vědy. Musely se potýkat s předsudky či urážkami. A některé pro milovanou vědu dokonce obětovaly svůj život.
Zdroj: Lucie Žáková