Doživotně odsouzený sériový vrah Kott u soudu neuspěl s žádostí o obnovu procesu

Čtyřiašedesátiletý doživotně odsouzený sériový vrah Josef Kott dnes u Krajského soudu v Plzni neuspěl s žádostí o obnovu procesu. Soud pro to neshledal důvody, neboť Kott nepředložil žádné dosud neznámé důkazy, které by mohly změnit předchozí verdikt soudu.

Josef Kott

V roce 1995 Kotta i s komplicem Michalem Kutílkem poslal soud pravomocně na doživotí za čtyři vraždy, které spáchali v květnu 1990 během 26 hodin. Pátý člověk jejich útok přežil. Kott podal proti dnešnímu rozhodnutí soudu stížnost. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Kott se na rozdíl od Kutílka k vraždám nikdy nepřiznal. Snažil se znevěrohodnit původní výpovědi Kutílka, na jejichž základě byl odsouzen. Kutílek ve věznici v roce 2017 ve věku 66 let zemřel, předtím ale řekl, že všechny vraždy spáchal pouze on sám. Kott s Kutílkem jsou označováni za první sériové vrahy v polistopadové historii ČR.

Podle rozsudku v noci na 2. května 1990 zastřelili hlídače v Nýřanech na Plzeňsku a vzali mu zbraň. Téže noci v lesích u Zbirohu ubodali desítkami ran nožem dvě sedmnáctileté stopařky. Ve stejný den Federální shromáždění zrušilo v Československu trest smrti. Následující den Kott s Kutílkem zastřelili v Praze taxikáře a sebrali mu peníze, při návratu do Plzně ještě přepadli a postřelili britského řidiče kamionu, který útok přežil a později je identifikoval. Policie je zadržela za několik dní. Pravomocný rozsudek označil za vraha všech čtyř lidí Kotta, Kutílek měl podle verdiktu na svědomí postřelení řidiče kamionu, řekla ČTK Kottova obhájkyně Andrea Janková.

Doživotí vyměřil soud v Plzni Kottovi už v říjnu 1991, Kutílkovi uložil 25 let. Po odvolání a novém projednání vynesl krajský soud dva doživotní tresty v červnu 1995.

Kott tvrdí, že byl odsouzen jen na základě výpovědi nevěrohodného recidivisty Kutílka, kterému soudy i přes bohatší kriminální historii uvěřily. V roce 2006 se oba odsouzení vrazi neúspěšně domáhali obnovy procesu. V době jednání Kutílek překvapivě uvedl, že všechny vraždy spáchal jen on sám. Jakožto satanista prý prováděl rituál. Později údajně podstoupil vymítání ďábla, a proto chtěl říci pravdu. "Svoje odsouzení beru jako ostudné. Není proti mně žádný přímý ani nepřímý důkaz. Co na mě máte kromě výpovědi recidivisty, který měl už tehdy odsezeno 20 let? Jsem ve vězení 32 let a s vámi to nehne, s nikým to nehne," řekl dnes u soudu Kott.

K žádosti o obnovu řízení předložil dopisy, které mu ve vězení Kutílek posílal. Žádal také zpracování posudku a podstoupení výslechu na detektoru lži, které by měly potvrdit jeho věrohodnost. Žádost opíral rovněž o výpověď svého synovce, který nepozorován zaslechl hádku mezi Kottem a Kutílkem v době mezi vraždami. Synovec to popsal v dopise už v 90. letech, u soudu ale tehdy odmítl vypovídat. Podle soudu proto jeho současná výpověď není novým důkazem, obsah jeho sdělení byl k dispozici už dříve.

Kotta k podání žádosti o obnovu řízení inspiroval doživotně odsouzený vězeň Robert Tempel, jenž byl loni zproštěn obžaloby z vraždy pro nedostatek důkazů po zásazích Evropského soudu pro lidská práva a českého Ústavního soudu. Podle Jankové je proto Kott připraven bránit se nejen u Vrchního soudu, případně ústavní stížností. ale také chce podat stížnost k evropskému soudu.

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Extrémní bouřky udeřily i v Česku, popadané stromy komplikovaly provoz…

21.05.2022 10:35 Přes část Česka v pátek večer rychle přešly velmi silné až extrémní bouřky s přívalovými srážkami,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Vražda novorozence v Praze: Policie obvinila matku

20.05.2022 12:19 Kriminalisté obvinili z vraždy matku novorozence,o jehož nálezu v Praze 5 informovala policie ve…

V igelitovém pytli v Praze 5 našli mrtvého novorozence

18.05.2022 21:55 Policie prověřuje nález mrtvého novorozence v igelitovém pytli v Praze 5, oznámila na twitteru.

Muž v Praze držel násilím ženu v bytě, policie ho zadržela

17.05.2022 19:59 Aktualizováno V pražském Braníku dnes policisté několik hodin prověřovali oznámení o ženě, kterou zadržuje muž…

Policie obvinila pět lidí a firmu kvůli veřejným zakázkám SÚRAO

16.05.2022 12:40 Aktualizováno Policisté dnes obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť…

Žák si přinesl do školy v Hustopečích zbraň

13.05.2022 11:26 Několik policejních hlídek včetně zásahové jednotky dnes dopoledne zasahovalo ve škole v…

Policie při masivním zátahu rozbila gang převaděčů. Zatýkalo se i v Česku

12.05.2022 12:17 Aktualizováno Policie při masivním mezinárodním zátahu zatkla v Rakousku, České republice, Rumunsku a na…

Žena na Českolipsku podle policie zavraždila manžela, tělo rozřezala a…

06.05.2022 21:31 Aktualizováno Kriminalisté z Libereckého kraje obvinili seniorku z vraždy manžela. Spáchala ji podle…

Odvolací soud dnes potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných v…

06.05.2022 17:48 Aktualizováno Odvolací soud dnes pravomocně potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných v tzv. krkonošské kauze…

Mynářovu hospodu někdo zapálil úmyslně, domnívají se vyšetřovatelé

05.05.2022 12:42 Vyšetřovatelé mají podezření, že hospodu Na Srubu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou…

Policie obvinila člověka kvůli výbuchu domu v Koryčanech, hrozí mu osm let

04.05.2022 09:29 Aktualizováno Policie v souvislosti s loňským výbuchem rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku, při němž…

Související:

Právě se děje

reklama